Connect with us

Otomotiv

2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı “YENİ RENAULT KANGOO VAN” Seçildi

Yeni Renault Kangoo Van, 24 Avrupalı gazeteciden oluşan jüri tarafından 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) seçildi. Renault’nun yeni hafif ticari aracı, yeni Mercedes-Benz Citan ile birlikte son 12 ayda pazara sunulan 14 hafif ticari araç arasında en iyi hafif ticari araç olarak kabul edildi.

1,45 metre eşik genişliğine sahip yan kapısı ile Yeni Kangoo Van, son derece pratik ve kullanışlı özellikleriyle öne çıkıyor. Yeni Kangoo Van, mükemmelliğin bir marka haline geldiği Renault’nun Maubeuge fabrikasında üretiliyor.

IVOTY Jüri Başkanı Jarlath Sweeney, Lyon’daki Solutrans ticaret fuarında, Renault Grubu Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Sutcliffe’e yeni Kangoo Van için 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı ödülünü takdim etti. Ticari, endüstriyel ve ulaşım araçlarında uzman 24 önde gelen gazeteciden oluşan Pan-Avrupa jürisinin değerlendirmesinde, Renault’nun yeni hafif ticari aracı geçtiğimiz aylarda pazara sunulan 11 farklı markanın, 14 hafif ticari aracını geride bırakarak birinci oldu.

IVOTY jürisi, Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü belirlerken; araçların hafif ticari araç sektörünün verimlilik, güvenlik, sürdürülebilirlik ve çevre standartlarına katkısını değerlendiriyor. Master (1998), Trafic (2002) ve Kangoo Z.E. olmak üzere, bu ödülle birlikte bir Renault ticari aracı 4. Kez IVOTY ödülü kazanmış oldu.

 

Ödülü değerlendiren Renault Grubu Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Sutcliffe: “Yeni Renault Kangoo Van’ı 2022 Yılın Uluslararası Ticari Aracı seçtikleri için tüm jüriye teşekkür etmek istiyorum. Renault’nun çok önemsediği bu ödül, takımlarımız için büyük bir gurur. Bu ödül, ekiplerimizin; en yüksek kalite standartlarına sahip ve profesyonel müşterilerimizin günlük yaşamını kolaylaştırmak için tasarlanan pazardaki benzersiz yenilikleri bünyesinde barındıran bir minibüs tasarlama ve üretme çabalarını ödüllendiriyor. Bu prestijli ödül aynı zamanda Renault’nun hafif ticari araç dünyasındaki 120 yıllık köklü geçmişini ve sahip olduğu bilgi birikimini de gözler önüne seriyor. 

YENİ KANGOO VAN, YENİLİKÇİ VAN

Yeni Kangoo Van, ticari kullanıma uygun en yenilikçi teknolojilere sahip özel yapım bir araç arayan, yüksek talepleri olan kurumsal filolara, esnafa ve büyük küçük tüm işletme sahiplerine hitap ediyor. Atletik ve dinamik bir tarza sahip yenilikçi hafif ticari araç aşağıdaki özellikleri bünyesinde barındırıyor:

  • Yeni Renault Kangoo Van çığır açan yenilikçi kolay yükleme çözümü B sütununu ortadan kaldırarak 1,45 metrelik eşik açıklığı ile pazardaki en geniş sağ kapı erişimini kullanıma sunuyor. Ayrıca ‘Kolay İç Raf’ çözümü ile ana depolama alanının daha iyi kullanılması için uzun nesneleri güvenli bir şekilde yüksekte saklamak üzere katlanır raf kullanıma sunuyor.
  • 3,9 m3’e kadar yükleme hacmi, isteğe bağlı olarak 800 kg’a yükseltilebilen 600 kg taşıma kapasitesi ve 1.500 kg römork çekme kapasitesiyle sınıfının en iyi özelliklerini sunuyor.
  • Gelişmiş termal ve akustik konfor, 60 litre saklama alanı ve opsiyonel olarak üç yetişkine kadar oturma alanı sunan ergonomik bir iç mekan. Bu kombinasyon aynı zamanda orta koltuk sırtlığını katlayarak mobil bir ofise dönüştürülebilmesi anlamına geliyor.
  • 8 inç ekranlı yeni Renault EASY LINK multimedya sistemi, akıllı telefon sabitleme standı, 15 W kablosuz şarj, kolay ve güvenli erişim için Renault eller serbest anahtar kartı, iki adet USB ve iki adet 12 volt soketi ile gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunuyor.
  • Daimi Geri Görüş Asistanı, Aktif Acil Durum Freni, Römork Salınım Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleyici ile Şeritte Kalma Asistanını bir araya getiren Otoyol ve Trafik Yardımcısı dahil olmak üzere 12 yeni nesil ADAS.
  • 6 vitesli manuel veya 7 vitesli EDC otomatik şanzımanla sunulan verimli 1.3 TCe benzinli ve 1.5 Blue dCi dizel motor yelpazesi ise dizel ve benzinde sırasıyla 4,8 lt/100 km ve 6,1 lt/100 km yakıt tüketimine sahip iki Ecoleader motor.

 

Yeni Kangoo Van’ın elektrikli versiyonu 2022’nin ilkbaharında ve uzun versiyonu ise daha sonra gelecek.

MAUBEUGE FABRİKASI, MÜKEMMELLİK MERKEZİ

Fransa’nın kuzeyinde bulunan Maubeuge’deki Renault fabrikası, 1997 yılından bu yana, Kangoo’nun amiral gemisi üretim sahası olarak öne çıkıyor. Yeni Kangoo’nun LCV ve minivan modellerinin yanı sıra ortak markalar Mercedes-Benz ve Nissan’ın araçlarının üretimini gerçekleştirmek ve mümkün olan en yüksek kalitede üretimi sağlamak üzere Renault, fabrikaya 450 milyon Euro yatırım yaptı. Söz konusu yatırım; çok büyük parçaların preslenmesi için tasarlanan yeni bir Yüksek Hızlı XXL baskı hattı, 630 yeni sac robot, yeni uygulama robotları ve yeni bir boya kalite kontrol hattı, eksiksiz parça temini, montaj tesislerinin modernizasyonu ve yeni bir son işlem hattını kapsıyor. Fabrikaya ayrıca yeni Kangoo Van’ın 2022 ilkbaharında satılacak olan elektrikli versiyonuna hazırlanmak için yeni bir batarya montaj atölyesi de eklendi.

 

RENAULT KANGOO, GERÇEK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Renault, 1997 yılındaki lansmandan bu yana üç nesil boyunca hem binek hem de ticari olmak üzere dünya genelinde 4,3 milyon Kangoo üretti. Ana üretim tesisi Maubeuge olan Kangoo, ayrıca Arjantin, Córdoba’daki Santa Isabel fabrikasında da üretildi.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler