Connect with us

Genel

ABB, Şangay’da Son Teknoloji Mega Robotik Fabrikasını Açtı

  • ABB’nin 150 milyon $’lık (1,1 milyar RMB) yatırımı ile yapılan 67 bin m2’lik üretim ve araştırma tesisi, şirketin dijital ve otomasyon teknolojilerini yeni nesil robotlar üretmek için kullanacak.
  • Yeni fabrika ve Ar-Ge merkezi, ABB’nin Çin’deki robotik ve otomasyon liderliğini güçlendirecek.
  • Bu üretim ve Ar-Ge tesisi, geleceğin fabrikası vizyonunu hayata geçiriyor.
  • ABB’nin “açık laboratuvarında” iş ortakları ve müşterilerin birlikte geliştireceği yenilikler, Yeni Enerji Araçları (NEV), lojistik, sağlık, yiyecek ve içecek gibi sektörlerde esnek otomasyon için yeni olasılıkların ortaya çıkmasına yardımcı olacak.

ABB, Çin’in Şanghay kentindeki Kangqiao’da son teknoloji, tam otomatik ve esnek robot fabrikasını açtı. ABB’nin 150 milyon $’lık (1,1 milyar RMB) yatırımı ile yapılan 67 bin m2’lik üretim ve araştırma tesisi, şirketin dijital ve otomasyon teknolojilerini yeni nesil robotlar üretmek için kullanacak. Bu yatırımla ABB Çin’deki robotik ve otomasyon liderliğini güçlendirecek.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu Başkanı Sami Atiya, “Çin’de otuz yıllık bir başarının üzerine inşa edilen yeni mega fabrikamızın açılışı, müşterilerimizin sürdürülebilir şekilde büyümesine, işgücü eksikliklerini gidermesine ve yeni otomasyon çağında yüksek değerli işler yaratmasına yardımcı olmak için bir başka kilometre taşıdır. Yenilikçi, otomatikleştirilmiş ve esnek fabrikamız, buradaki tüm değer zincirimizi güçlendiren” Çin’de ve Çin için “stratejimizde kilit rol oynuyor. Satışların yüzde 90’ından fazlası fabrikamız tarafından desteklenmekte. Bu yeni tesis Çin’deki müşterilerimiz daha fazla yerel ürün, çözüm ve hizmetten yararlanmasına imkan sağlayacak.” dedi.

ABB, küresel robot pazarının bugün 80 milyar dolardan 2025’te 130 milyar dolara çıkacağını tahmin ederken, dünyanın en büyük robot pazarı Çin’in 2021’de küresel robot kurulumlarının yüzde 51’ini oluşturduğunu ve 2021’de bir milyon adetlik operasyonel robot sınırını aştığını tahmin ediyor.

 

Tesis, fiziksel ve dijital dünyaları bir araya getirerek, verilerin toplanması ve analizi yoluyla performansı artırmak ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için sanal planlama ve üretim yönetim sistemlerini kullanan bir dijital üretim ekosistemi yaratıyor. Artık geleneksel sabit montaj hatları yok; bunun yerine esnek, dijital bağlantılı şekilde bir ağa bağlı olan ve akıllı otonom mobil robotlar tarafından hizmet verilen modüler üretim hücreleri var. Yapay zeka destekli robotik sistemler, vidalama, montaj ve malzeme taşıma gibi görevleri üstlenerek insanları bu görevlerden kurtarıyor ve daha motive edici işler yapılmasını sağlıyor.

 

ABB Robotik Başkanı Marc Segura, “Bu üretim ve Ar-Ge tesisi, üretim ve iç lojistiği daha esnek, daha hızlı ve daha verimli hale getirerek geleceğin fabrikası vizyonumuzu hayata geçirmemize imkan tanıyacak. Esnek, modüler, akıllı üretimdeki en son taahhüdümüzü somutlaştırıyor ve daha akıllı robotlar için Yapay Zeka (AI) öğrenme teknolojilerine odaklanmamızı temsil ediyor. Yeni Ar-Ge tesisimizde, işletmeleri dünyanın en büyük robotik pazarındaki yeni otomasyon çağına hazırlamak için onlarla birlikte yeni çözümler geliştireceğiz.” dedi.

 

Tesisin 8 bin m2’lik alanı kapsayan Ar-Ge merkezi, robotları daha akıllı hale getirmek için Yapay Zeka (AI), dijitalleştirme ve yazılım alanlarında otonom mobilite, dijital ikiz, yapay görme ve düşük kodlu programlama yazılımı gibi yeni yenilikler sayesinde esnek, daha güvenli ve kullanımı daha kolay çözümler ortaya çıkaracak.

 

ABB’nin “açık laboratuvarında” iş ortakları ve müşterilerle birlikte geliştirilen bu yenilikler, Yeni Enerji Araçları (NEV), lojistik, sağlık, yiyecek ve içecek gibi yeni sektörlerde esnek otomasyon için yeni olasılıkların ortaya çıkmasına yardımcı olacak. Okullar ve üniversitelerle mevcut ortaklıklar yoluyla 2005 yılından bu yana Çin’de bir milyondan fazla kişiye eğitim veren ve bu yeni tesis sayesinde, iş ortakları ve son kullanıcıları yeni bir otomasyon çağında gelişmek için gerekli becerilerle donatmaya ve hazırlamaya devam edecek.

 

ABB Çin Robotik Bölümü Başkanı Rui Liang, “ABB Robotik, yaklaşık 30 yıl önce Çin pazarına girdiğinden bu yana, otomotiv ve elektronikten metal, plastik ve lojistiğe kadar tüm sektörlerdeki müşterilerini desteklemektedir. Şimdi yeni mega fabrikamızla artık Çin’de özellikle Yeni Enerji Aracı üretimi, giyilebilir elektronik ürünler, restoranlar, sağlık, e-ticaret, perakende ve hizmet robotları gibi yeni segmentlerden gelen otomasyon talebindeki artışı karşılayabiliyoruz.” dedi.

 

Fabrika, Temmuz ayında Avusturya’da makine otomasyonu için yeni bir küresel inovasyon ve eğitim kampüsünün ve Eylül ayında Berlin’de açılan Öğrenen Fabrika 4.0’ın ardından bu yıl açılan en son ABB Robotik ve İmalat Otomasyon tesisidir.

 

ABB, Çin’de 130’dan fazla şehirde 15 bin’den fazla kişiye istihdam sağlıyor ve Çin, ABB’nin en önemli Ar-Ge ve üretim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Dünya çapındaki üç ABB Robotik fabrikasından biri olan Şangay’daki mevcut tesisin yerini alan yeni tesis, Asya’daki müşterileri destekleyecek. İsveç’in Västerås kentindeki fabrika Avrupa’daki müşterilere ürün tedarik ediyor ve Michigan’daki Auburn Hills fabrikası Amerika’daki müşterileri destekliyor.

 

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB’nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

 

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, değer yaratan yazılımımız tarafından tasarlanan ve yönetilen robotlar, Otonom Mobil Robotlar ve makine otomasyon çözümlerini kapsayan kapsamlı ve entegre bir portföye sahip tek şirkettir. Otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar her büyüklükteki ve sektördeki şirketin daha dirençli, esnek ve verimli olmasına yardımcı oluyoruz. ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, müşterileri geleceğin bağlantılı ve işbirliğine dayalı fabrikasına geçişte destekler. İş alanı, 53’ten fazla ülkede 100’den fazla lokasyonda 11.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotik

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

PEUGEOT 2023 GLOBAL SATIŞ SONUÇLARINI AÇIKLADI! PEUGEOT AVRUPA’NIN ELEKTRİKLİ B SEGMENTİ LİDERİ!

AVRUPA’DA SATILAN 100 PEUGEOT’DAN 18’İ ENERJİSİNİ ELEKTRİKTEN ALDI!

 

Otomotiv dünyasının teknolojiyle sportif sürüşü bir arada sunan markası PEUGEOT, 2023 yılını güçlü bir büyümeyle geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 124 bin 268 adetlik satışa ulaşan şirketin elektrikli araç satışları Avrupa’da yüzde 18’lik paya ulaştı. Konu hakkında değerlendirme yapan PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Son derece rekabetçi bir 2023 ortamında, satışlarda yüzde 6’lık bir artış ve uluslararası hacimde yaklaşık 1 puanlık büyüme açıklamaktan gurur duyuyorum. PEUGEOT markası, Avrupa’da elektrikli B segmentinde E-208 ve E-2008 olmak üzere iki modeliyle liderliğini sürdürüyor ve elektrikli ticari araçlarda birinci sırada yer alıyor” dedi.

Dünyanın önde gelen otomotiv markalarından PEUGEOT, üstün teknolojiye sahip yenilikçi modelleriyle büyümeye devam ediyor. Sektörün geleceğine yatırım yapan şirket, 2023 yılı global satış sonuçlarını açıkladı. 2023’te, bir önceki yıla kıyasla satışlarını yüzde 6 artıran PEUGEOT, yılı 1 milyon 124 bin 268 adetle geride bıraktı. Şirketin küresel satışlarının yüzde 28,2’sini oluşturan AB29’un dışında da güçlü büyümesi devam ederken PEUGEOT, 17 ülkede son 15 yılın en yüksek pazar payına ulaştı.

Avrupa’da elektrikli B segmentinin lideri PEUGEOT!

Yeni nesil elektrikli araçlarıyla yer aldığı segmentleri domine eden PEUGEOT, AB29 bölgesindeki toplam satışlarının yüzde 18’ini elektrikli modelleriyle gerçekleştirdi. Markanın güçlü satış verilerini değerlendiren PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Son derece rekabetçi bir 2023 ortamında, satışlarda yüzde 6’lık bir artış ve uluslararası hacimde yaklaşık 1 puanlık büyüme açıklamaktan gurur duyuyorum. PEUGEOT markası, Avrupa’da elektrikli B segmentinde E-208 ve E-2008 olmak üzere iki modeliyle liderliğini sürdürüyor ve elektrikli ticari araçlarda birinci sırada yer alıyor” dedi.

PEUGEOT, 2023 yılında genişletilmiş Avrupa bölgesinde 811 bin 722 adetlik satış ve yüzde 5’lik pazar payı elde etti. Markanın E-208 modeli, 2023 yılını AB29’da elektrikli B-hatchback segmentinin lideri olarak tamamladı. PEUGEOT ise geçtiğimiz yıl hem elektrikli B segmentinin hem de hafif ticari araç segmentinin ilk basamağında yer aldı. Güçlü bir büyümeye imza atan marka, Ortadoğu ve Afrika’da 135 bin 65 adetlik satışa ulaştı. Bölgedeki 21 ülkede pazar payını artıran PEUGEOT, Türkiye’de ulaştığı yüzde 6,4’lük pazar payı ile ilk 10 arasında en hızlı büyüyen marka olarak öne çıktı. Latin Amerika pazarını 2023 yılında 103 bin 660 adetlik satışla kapatan PEUGEOT, Hindistan-Asya Pasifik-Çin bölgelerinde 60 bin 597, Kuzey Amerika’da ise 13 bin 224 adetlik satışla büyümesini sürdürdü.

PEUGEOT 408’in en fazla satıldığı ülke Türkiye oldu!

2023’ü PEUGEOT 208 ile B segmentinde podyumda tamamlayan marka, E-208 ile de elektrikli B segmentinin zirvesinde yer aldı. PEUGEOT 2008 ve E-2008 ise B-SUV ve elektrikli B-SUV segmentlerinde ilk 3’te yer aldı. Markanın en yeni oyuncularından PEUGEOT 408 de, küresel anlamda ulaştığı 55 bin 962 adetlik satışla güçlü bir performans ortaya koydu. Türkiye, 9 bin 729 adetle PEUGEOT 408’in dünyada en fazla satıldığı ülke olarak dikkat çekti. Markanın hafif ticari araç pazarındaki iddialı oyuncuları PEUGEOT Partner ve Rifter da, 2023 yılına ulaştıkları 121 bin 560 adetlik satışla kompakt van segmentinin liderliğini elinde tuttu. 2023’te güçlü bir performans ortaya koyarak büyüme hamlesini sürdüren PEUGEOT’nun en fazla tercih edildiği pazarlar ise sırasıyla şöyle: Fransa (305 bin 295 adet), İtalya (91 bin 319 adet), İngiltere (88 bin 467 adet), Türkiye (78 bin 632 adet), İspanya, Almanya, Arjantin, Benelüks, Çin ve Brezilya.

Continue Reading

Genel

Škoda Octavia ve Fabia “En İyi Otomobil“ Ödüllerinin Sahibi oldu

Škoda Octavia ve Fabia modelleri, yeni yılda da başarılara imza atmaya devam ediyor. Fabia ve Octavia, Alman otomotiv dergisi ‘auto motor und sport’ tarafından 48. kez gerçekleştirilen ödüllerde öne çıkan modeller oldu. Škoda’nın bu iki modeli 92 bin 798 okuyucunun katılımıyla Best Cars 2024’te kendi kategorilerinin birincisi oldular ve “En İyi Otomobil“ seçildiler. 13 kategoride rekor sayıda 455 adet araç değerlendirildi.

Octavia etkileyici galibiyet serisini devam ettirerek sınıfında 11. kez üst üste ve toplamda 12. kez En İyi Otomobil ödülünü kazandı. Fabia ise, 2008 ve 2023 yıllarındaki kazandığı ödüllerin ardından üçüncü kez segmentinde ilk sırada seçilmeyi başardı.

Škoda Octavia 28 rakibini geride bıraktı

Bu yılki auto motor und sport Okuyucu Ödülleri’nde oyların yüzde 15,5’ini Kompakt Sınıf İthal Araç kategorisinde Škoda Octavia elde etti. Bir kez daha okuyucuların beğenisi toplayan Octavia, 28 rakip modele üstünlük sağlayarak En İyi Otomobil seçildi. Markanın en çok satan modeli, geçtiğimiz günlerde yenilenerek iddiasını daha da artırdı. Yeni özelliklere ve tasarım detaylarına sahip Octavia, Temmuz ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Škoda Fabia da ilk sırada yer aldı

Dördüncü nesil Škoda Fabia modeli de, markaya yeni ödüller getirdi. Geçen yıl olduğu gibi segmentinde ilk sırayı alarak unvanını koruyan Fabia, okuyucuların oylarının yüzde 16’sını elde ederek, 19 rakibinin önünde ilk sırada yer aldı. Böylece 2008 ve 2023’teki başarılarının ardından performansı, yüksek verimliliği, sportifliği ve pratikliği bir araya getiren Fabia’nın segmentindeki başarısı devam etti.

Continue Reading

Genel

PEUGEOT, I-COCKPIT®’TE CHATGPT İLE YAPAY ZEKAYI KULLANIMA SUNUYOR!

PEUGEOT, CHATGPT İLE I-COCKPIT®’E YAPAY ZEKAYI ENTEGRE EDİYOR!

Yenilikçi teknolojilere sahip göz alıcı modelleri ile çağın ötesinde bir ürün gamı sunan PEUGEOT, ChatGPT yapay zekayı hizmet olarak müşterileriyle entegre eden ilk otomobil üreticilerinden biri oldu. Kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazanan ikonik i-Cockpit®’e entegre edilen ve sesli asistan “OK PEUGEOT” komutu üzerinden etkinleştirilen ChatGPT, her türlü soruyu yanıtlayabilirken benzersiz bir hizmet ve deneyim sunuyor. Böylece “Göz Alıcı” yönleri ile PEUGEOT, müşterilerine yeni bir interaktif deneyim sunuyor. “Duygu” yönünü yansıtan marka, PEUGEOT i-Cockpit®’te sunduğu ChatGPT ile sürüş keyfini artırıyor ve yeni bilgilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte PEUGEOT, ChatGPT’yi binek araçlarında uygulayan ilk üreticilerden biri olarak “Mükemmellik” temasıyla öne çıkıyor.

Müşterilerine her zamankinden fazla yenilikçi ve teknolojik çözümler sunan PEUGEOT, en güncel modellerinde günümüzün en güncel teknolojileri arasında olan üretken yapay zeka ChatGPT’yi sunuyor. Günümüzde pek çok alanda kullanılan ve “Chat Generative Pre-trained Transformer” ifadesinin kısaltması olan üretken yapay zeka ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen en ileri teknoloji. Bu teknoloji, kullanıcılarına gelişmiş, doğru ve özlü yanıtlar sunmak üzere büyük bir veri havuzundan yararlanıyor. PEUGEOT’nun yeni nesil i-Cockpit®’inde dokunmatik ekranına entegre edilen kullanıcı dostu yapay zeka, entegre sesli asistan üzerinden çok yalın ve doğal bir şekilde kullanıma sunuluyor.

“OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak yeterli oluyor

ChatGPT’yi devreye almak için sadece “OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak ve sesli bir talepte bulunmak yeterli oluyor. Kullanıcılarla sohbete katılabilen ChatGPT, basit olanlardan karmaşık olanlara kadar pek çok düzeyde farklı soruya yanıt verme becerisine sahip. Örneğin kullanıcı bir şehre vardığında ChatGPT’den hangi anıtları ziyaret edebileceğini belirtmesini ve bu yerlerin tarihini anlatmasını isteyebiliyor. Ayrıca bu bilgilerin ardından otomobilin navigasyon sisteminin kullanıcıyı bahsi geçen noktaya yönlendirmesi de mümkün oluyor. ChatGPT soruları yanıtlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcı, uzun yolculuklarda çocukların sıkılması durumunda ChatGPT’den çoçukların ilgi alanları ile ilgili bir test düzenlemesini isteyebiliyor. Yapay zeka sadece birkaç saniye içinde saatlerce sürecek eğlence sunabiliyor.

Yeni bir deneyimin kapıları açılıyor

PEUGEOT, ChatGPT yapay zekayı otomobillerine entegre ederek sesli asistan deneyimini geliştiriyor ve onu daha etkileşimli, akıcı ve sezgisel hale getiriyor. PEUGEOT, bağlantılı navigasyonla donatılan tüm yeni nesil modellerinin i-Cockpit®’inde ChatGPT’yi kullanıma sunuyor. Uygun modeller ise: Yeni 208, Yeni 2008, Yeni 308, Yeni 308SW, Yeni 408, Yeni 508, Yeni 508 SW, Yeni E-3008, Yeni E-RIFTER, Yeni E-TRAVELLER, Yeni E-Partner, Yeni E-Expert ve yakında Yeni E-5008.

Ülke ve bölgeye bağlı olarak uygun modellere sahip tüm PEUGEOT müşterileri, ChatGPT’yi PEUGEOT Service Store üzerinden etkinleştirebiliyor. Sadece birkaç gün içinde, ilk aşamada sistemin sunulduğu Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere’deki PEUGEOT müşterilerinin yüzde 50’sinden fazlası araçlarındaki üretken yapay zekaya abone olarak bu pilot uygulamaya katıldı. Bu başarıdan güç alan PEUGEOT, kampanyadan ücretsiz olarak yararlanabilecek müşteri sayısını 6 ay boyunca iki katına çıkarmaya karar verdi (5.000 kullanıcıdan 10.000’e çıktı). PEUGEOT, bu aşamanın ardından ChatGPT’yi kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak uygun bağlantılı araca sahip tüm müşterilerle buluşturmayı hedefliyor.

Continue Reading

Popüler