ARTIK HAYAT ONLINE ‘DA

0
2322

  Bundan yıllar önce ancak Bilim Kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneleri yaşadığımız bir dönemdeyiz… Elbette ki Teknoloji 4.0 ve Yeniliğe evrim ilk başta teknolojide ve onun en önemli müşterilerinden otomotiv’i de etkiliyor.

Bu hafta pandemi dönemi bahanesi ve etkisi ile iki markanın online lansmanlarını izledik ve takip ettik. Gelinen noktada artık nitelik değil nicelik önemli olacak. Birkaç yıl önceye kadar “eve araba teslimatı olur mu?” denirken artık markalar hem yeni döneme adapte olmak hem de daralan ekonomide maliyetleri asgari seviyede tutmak için showroom konseptlerini geliştirdi. Teknolojik ve daha az insan odaklı olarak tasarlıyor yada tamamen dijital sanal showroomlara hazırlıklara başlıyor.

Daha öncede farklı yazılarımda değinmiştim belki ülkemizde hemen olmasa da Dünyada sanal bayilere ve evden otomobil satışlarına hız verilecek.

Müşteriler sanal gözlüklerle içeride gezip,  virtual drive (sanal sürüş) deneyimi yaşayacak.

Dijital yayınlardaki biz gazetecilerin hazırladığı içerik ve test sürüşlerini, yorumları takip edip kararlarını çok daha hızlı ve kararlı verecekler. Neticesinde de istedikleri otomobiller kapılarına teslim edilip servis için bile kapılarından araçlarının alındığı vale hizmetli servis hizmetlerini yaşayacağız ve ufaktan yaşamaya başladık.

Eee düşünsenize bir… İnternette izleyip beğendiğiniz bir arabayı internet yorumları ile ve sanal sürüş ile test edip almaya karar veriyorsunuz nakit ise eft ile kredi ise yine internet ortamında başvurduğunuz ve onay sonrası hesabınıza geçen para ile ödemeyi yapıyorsunuz. Yine kaskosu sigortasını sanal ortamda sigorta şirketlerinden ödeme ile alıp poliçeleri akıllı telefonunuzda taşıyorsunuz torpido gözündeki dosyalar yerine.

Showroom’a gelmek istemezseniz çekici ile araç kapınıza geliyor tablete atacağınız sanal imza yada güvenlik kodu ile teslimatı alıp yakıtı içine konmuş aracınıza  cebinizde taşıdığınız akıllı anahtarla girip kullanmaya başlıyorsunuz yakın bir gelecekte de otonom sürüşle siz görüşmelerinizi yaparken haberleri okur tv de spor haberlerini izlerken verdiğiniz rotada arabanız kendi kendine işimize yada evinize yada nereye gitmek isterseniz oraya gidiyor…. Ne kadarı hayal ne kadarı gerçek oldu takdir yorum sizin kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here