BENİM ARABA DOĞURMUŞ HABERİM YOK!

0
1120

Sadece 1,5 sene önce 2019 Nisan ayında (sizlerin daha iyisi olsun inşallah) 0 km bir otomobil alma şansım olmuştu. “Şansım olmuştu” diyorum çünkü zaten yazının devamında neden olduğu anlaşılacak…

Geçtiğimiz günlerde  o aracımın 40 bin bakımı için aldığım firmanın yetkili servisine gittim. Hepsi çok çalışkan başarılı insanlar en tepedeki marka yöneticisinden ,en servis personeline kadar… Aracımın serviste bakımı yapılırken Ankara’da ki tek otomotiv gazetecisi olmanın da verdiği refleks ile firma sahibi dostumla başladık koyu bir sohbete…

-Piyasada son durum nasıl ? Gelişmeler neler ? Ekonominin gidişatı vs.. Aslında pek çok kişinin baş başa kaldığında yaptığı işsel sohbetlerin bir benzeri. Tabii sohbet otomobil firmasında olunca işler nasıl dedim hali ile; – İdare eder gelen bitiyor dedi yönetici. Bende bizim aracın 40 bin bakımına geldim dedim. Aaa sen yeni almadın mı arabanı  abi 1 yılda 40 bin mi oldu dedi patron arkadaşım gülerek, evet dedim bende malum lpg’li epey kullanıyoruz  işle ev arası malum diye sohbet devam etti.

Sonra sordum ‘’  benim aracı şimdi alsak kaça alırız soranlar vs oluyor’’ dedim.  Bunun üzerine arkadaşım da abi senin aracın liste fiyatı 282 bin ₺ oldu dedi.  Neee diye gayri ihtiyari tepki verdim, elimdeki kahveyi de dökecektim az kalsın… aman abi dur ne oldu dedi patron arkadaşım hemen !!!

Devam etti: “Ya Kardeşim ne olsun, 2019 Nisan’da 125 Bin ₺ di benim aracım daha 2 yıl bitmeden 282 bin ₺ mi oldu ?  dedim. Vay vay vay ! desene sen,  benim otomobili balla kaymakla besliyim o zaman diyerek birazda kinayeli bastım kahkahayı ardından.  Eee haksızda sayılmamam. Evet küresel kriz var, evet Covid-19 salgını var  ve evet üretim kısıtlı Euro ya endeksli  üretimde  ama altı üstü mekanik bir otomobil bu altından mı yapılıyor kardeşim diye de kendime sormaktan alamadım. ARADAKİ FARK AZ BUZ DEĞİL  TAM 157 BİN ₺  O PARAYA 2+1 3+1 ESKİDE OLSA EV ALIRSIN… yani benim araba Nasrettin Hoca’nın kazanıymış ta haberim yokmuş kazan doğurdu misali benim araba durduğu yerde 2 katı olmuş ikinci el fiyatı ne diye baktım hemen malum ilan sitesine orada da benzer arabalar mesela AYNI MARKA  2018 MODEL 35 BİN KM de  267 BİN ₺ İLANI VAR. Hatta   RESMİ İNTERNET SİTESİNDE O ARACIN FİYATI  282.400 ₺ iken yine malum sitede BİR GALERİ  296.000 tl DEN SPOT ARAÇ OLARAK İLAN VERİLMİŞ !!!!! İşte bu ve bunun gibi fırsatçılar nedeni ile piyasa uçuyor.

Şimdi durumu özetlemek gerekirse mart 2019 da 125.000 ₺  ye aldığım aracımın  2020 Modeline Kendi kurumsal sitesinde 282.400 ₺ fiyat  var ama araba şu anda stok yok, ancak aralık ayına o da kaç lira olur belli değil bu gidişle yılbaşından sonra 300 bini geçer.. Eee almak isteyen hoop spota ee orada da örnekteki gibi fiyat 296.000₺ le yani bayiden alınacaktan tam 14.400 ₺ fazla..

YAZIKTIR GÜNAHTIR.

Şimdi kendime diyorum iyi ki fırsatım olmuşta geçen sene arabamı almışım artık bu fiyatlarla c sedan segmenti almak bile hayal oldu. HAYAT PARASI OLANA GÜZEL NEDE OLSA !!!!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here