Connect with us

Otomotiv

BorgWarner, Wolfspeed’e 500 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Küresel satış sonrası otomotiv pazarına yenilikçi ürünler sunan ve Delphi Technologies’i bünyesinde barındıran BorgWarner, silisyum karbür teknolojisinde dünya lideri Wolfspeed’e 500 milyon dolarlık yatırım yapacak ve silisyum karbür cihazlar için yıllık 650 milyon dolara varan üretim kapasitesini güvence altına alacak. Silisyum karbür cihaz tedarikine erişim, BorgWarner’ın invertör büyüme planı ve Charge Forward (İleriye Şarj) hedefleri için büyük önem taşıyor. BorgWarner ve Wolfspeed, ayrıca teknoloji geliştirmeyi hızlandırmak üzere daha derin iş birliği fırsatlarını da araştıracak.

Otomotiv dünyasını ileri taşıyan yeniliklere imza atan ve satış sonrası hizmetler alanında global çözümler sağlayan Delphi Technologies’i bünyesinde barındıran BorgWarner, büyük bir stratejik ortaklığa imza attı. BorgWarner, silisyum karbür teknolojisinde dünya lideri Wolfspeed’in silisyum karbür cihaz kapasite koridoru için Wolfspeed’in finansman işlemine 500 milyon dolar yatırım yaptıklarını duyurdu. BorgWarner, Wolfspeed ile yapılan çok yıllık anlaşmaya göre gereksinimleri doğrultusunda, yılda 650 milyon dolara kadar cihaz satın alma hakkına sahip olacak.

“Elektrikli araçlara olan geçişi hızlandıracağına inanıyoruz”

Elektrikli araç faaliyetlerinin hızlanmaya devam etmesiyle, silisyum karbür bazlı güç elektroniğinin müşterileri için her geçen gün daha da önem kazandığına değinen BorgWarner Başkan ve CEO’su Frédéric Lissalde “Bu anlaşmanın, BorgWarner’ın invertör işinde büyüme planlarımız için öneme sahip olan kaliteli silikon karbür cihazlarının güvenilir şekilde tedarik edebilmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. BorgWarner’ın üst seviye Viper güç anahtarları ve invertör teknolojisini esas alan, silisyum karbürde lider Wolfspeed ile yeni nesil silisyum karbür ürünlerinin potansiyel gelişimi üzerinde birlikte çalışma fırsatı bulmuş olmak bizler için heyecan verici. Wolfspeed ile olan ilişkimizin yeniliği teşvik edeceğine, global olarak elektrikli araçlara geçişi hızlandıracağına ve BorgWarner’ın temiz enerji açısından verimli bir dünya vizyonunu ilerleteceğine inanıyoruz” dedi.
BorgWarner, Charge Forward (İleriye Şarj) stratejisi kapsamında 2021’de 350 milyon dolara yakın olan elektrikli araç gelirinin 2025 yılında 4,5 milyar dolara ulaşmasını hedefliyor. BorgWarner, şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarında açıklanan yeni anlaşmalar ve satın almalar dahilinde, 2025 yılına kadar yaklaşık 4 milyar dolarlık elektrikli araç geliri elde etmeyi hedefliyor.
“Endüstri geçişi silisyumdan silisyum karbüre doğru devam edecek”

Yapılan açıklama, iki stratejik ortağın silikon karbür bazlı cihazlara yönelik artan talebi daha iyi desteklemek için izlediği yaratıcı çözümleri gösteriyor. BorgWarner ve Wolfspeed ortaklığının uzun yıllara dayandığını belirten Wolfspeed Başkanı ve CEO’su Gregg Lowe, “Kapasite artırma çabalarımızı desteklemek için, hayata geçecek yatırımı güvence altına almaktan ve müşteriler için istikrarlı bir ürün tedariki sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma, Kuzey Carolina’daki multi-milyar dolarlık malzeme genişletme hedefimizle birleştiğinde, endüstri geçişinin silisyumdan silisyum karbüre doğru devam ettiğini de doğruluyor” dedi.

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler