Connect with us

Genel

CUPRA, Extreme E ikinci sezonundaki Pilotlarını Ve Yeni Aracını tanıttı

CUPRA, ABT Sportsline işbirliğindeki takımı ABT CUPRA XE ile Extreme E 2022’de mücadele edecek olan iki yeni pilotu ve yarışacakları yeni CUPRA yarış aracını düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.

2022 Dakar şampiyonu Nasser Al-Attiyah ve Jutta Kleinschmidt, 2022 Extreme E’de ABT CUPRA XE pilotları olarak yarışacaklar. Takım, sezon süresince e-CUPRA ABT XE1’den ilham alınarak tasarlanan tamamen elektrikli CUPRA Tavascan XE ile mücadele verecek.  

İklim değişikliği tehdidi altındaki doğal ortamlara dikkat çekmek amacıyla ilk kez 2021’de düzenlenen ve büyük ses getiren elektrikli araç yarışı Extreme E, ikinci sezonuna hazırlanıyor. Çevreye verilen hasarın nasıl önlenebileceğine ve iklim değişikliği sorunlarına nasıl çözüm bulunabileceğine dikkat çekmeyi amaçlayan organizasyon, elektrikli otomobilleri kullanmaya ve böylece geleceği korumak amacıyla olumlu adımlar atmaya teşvik ediyor. Elektrifikasyon, sürdürülebilirlik, çevre duyarlılığı ve cinsiyet eşitliğine teşvik eden Extreme E serisinin 2022 sezonu, 19 – 20 Şubat’ta Neom’da (Suudi Arabistan) yapılacak ilk ayakla start alıyor.

Extreme E’ye kayıt yaptıran ilk otomotiv markası olan ABT Sportsline ile iş birliğindeki ilk sezonundan sonra, bu yıl da şampiyonluk iddiasıyla sezona başlayan CUPRA, yeni sezondaki pilotlarını ve yeni aracını düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.

İki efsane pilotla mücadele edecek

2022 sezonuna yeniliklerle giren ABT CUPRA XE takımındaki önemli değişikliklerin başında, ekibe yeni dahil olan, 2011, 2015, 2019 ve geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 2022 Dakar’da şampiyon olan efsanevi pilot Nasser Al-Attiyah geliyor. Bir diğer pilot ise, geçtiğimiz yıl da takım adına yarışan ve 2001’de Dakar şampiyonu olan Jutta Kleinschmidt. Bu yeni ortaklığın, ABT CUPRA XE’nin katılacağı tüm yarışlarda daha üst sıralarda yer alması ve galibiyet elde etmesi için rekabetçi bir performans sergilemesinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Ve yeni bir e-CUPRA

CUPRA’nın Extreme E 2022’de yarışacağı araç da yenilikler arasında. Elektrifikasyon ve performansı son derece iyi harmanlayan CUPRA, bir önceki sezonda yarıştığı e-CUPRA ABT XE1 modelini 2022 için yeniden yorumlamış. Yeni model CUPRA Tavascan XE, Extreme E Şampiyonası’nın ruhunu en iyi şekilde yansıtıyor.

Kokpitin arkasına yerleştirilen ve bu sayede optimum ağırlık dağılımına katkı sağlayan 54 kWh’lik batarya otomobili, 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık dört saniyede ulaştırıyor. Çevre açısından daha sürdürülebilir ve duyarlı bir kimlik kazandırılmış olan CUPRA Tavascan XE’nin önemli bir avantajı da kullanılan parçaları. Zorlu yarış süresince bu tamamen elektrikli otomobil hasar alması halinde, çok daha kolay ve hızlı onarımı mümkün kılan 3D baskılı parçalarla donatılmış.

Seri üretim modelin ipuçları

CUPRA Tavascan XE, markanın Barselona’da tasarlanıp geliştirileceği ve 2024 yılı itibarıyla pazara sunacağı ikinci yüzde 100 elektrikli modeli olan CUPRA Tavascan’ın seri üretiminde kullanılacak olan tasarım dilinin de ipuçlarını veriyor.

Sezonu dört gözle bekliyorum

Geçen yıl sağlam bir temel oluşturduklarını ve üst sıralarda yer almak için mücadele ettiklerini söyleyen 2022 ABT CUPRA XE pilotu Jutta Kleinschmidt, “2022 sezonuna başlamak için sabırsızlanıyorum. Bu yıl, daha fazla yarışı galibiyetle bitirmeyi ve ilk sıralarda yer almayı amaçlıyoruz ve buna hazırız. Yaptığım her şeyin temelinde arazi yarışlarına olan tutkum yatıyor ve bu tutkuyu böylesine harika bir ekiple paylaşmak, pistte elimden gelenin en iyisini yapmam için bana ilhamveriyor. Sezonun başlamasını dört gözle bekliyorum” dedi.

Daha iyi bir gelecek için atılmış bir adım

2022 sezonunda ABT CUPRA XE pilotu olarak yarışacak Nasser Al-Attiyah ise Extreme E Şampiyonasının daha iyi bir gelecek için atılmış doğru bir adım olduğunu ve bunun kendisi için büyük bir deneyim olacağına inandığını söyledi. Al-Attiyah şöyle devam etti: “Çok heyecanlıyım. Bu maceraya CUPRA ailesinin bir üyesi olarak katıldığım için gurur duyuyorum ve harika bir iş çıkaracağımızı düşünüyorum. Ekibin deneyimi ile Jutta’nın ve benim deneyimlerimizi birleştirerek önemli başarılara imza atma fırsatı elde edeceğiz. Gerçekten kararlıyız ve kazanmayı hedefliyoruz. Otomobildeki yerimizi alacağımız anı iple çekiyorum. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

CUPRA Tavascan XE’i zirveye taşımayı hedefliyoruz

Extreme E yarışlarının CUPRA ruhu ile uyumlu olduğunu ve elektrifikasyon ile performansın birbirini mükemmel bir şekilde tamamladığını gördüklerini söyleyen CUPRA AR-GE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Werner Tietz “Karşılaştığımız güçlüklere her zaman meydan okuduğumuz bu yolda, otomobillerimizi güncelleme ve gelecekte atılacak adımlar üzerinde çalışma fırsatını elde ettik. 2022’de yarışabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Jutta ve Nasser ile birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmayı ve CUPRA Tavascan XE’yi zirveye taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Hedefimiz bu yıl da aynı

Extreme E’deki ilk sezonlarının çok keyifli geçtiğini söyleyen ABT Sportsline Yönetici Ortağı Hans-Jürgen Abt ise “Bu şampiyona bizim için devam ediyor. Hedeflerimiz aynı: Yarışlarda üst sıralarda yer almak ve şampiyonluğa uzanmak için mücadele etmek. Ekibimize, sürücülerimize, otomobilimize ve ortaklarımıza güvenim tam. Dakar kahramanlarımız Jutta ve Nasser’ı parkurlarda görmek için sabırsızlanıyorum. Aynı zamanda, ekibimizin oluşmasında büyük rol oynayan ve şimdiden karşılaşılabilecek diğer güçlüklere odaklanmak isteyen Mattias’a (Ekström) teşekkür etmek istiyorum. O, yirmi yılı aşkın bir süredir ABT ailesinin bir üyesi ve her zaman öyle kalacak.” dedi.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler