Connect with us

Elektrikli Araçlar

DFSK Türkiye, elektrikli araç uzmanlarını Türkiye’ye getirdi

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında SHS distribütörlüğü ile Türkiye pazarına giriş yapan Çin’in büyük otomotiv üreticilerinden DFSK Motor’un elektrikli araçlar konusunda uzman eğitmenleri Türkiye’ye geldi.

2 benzinli SUV, 2 benzinli ticari ve 2 elektrikli ticari araçtan oluşan toplamda 6 model ile sektörde kısa bir zamanda önemli bir yer edinen DFSK’nın eğitmenleri 6 ay süreyle Türkiye’de kalarak yetkili servislerdeki personeli, elektrikli araçlar konusunda A’dan Z’ye eğitimli ve donanımlı hale getirecekler.

DFSK Türkiye Genel Müdürü Yunus Şahsuvaroğlu, 2023 yılında güçlü bir giriş yaptıkları Türkiye otomotiv sektöründe ilk etapta 9 yetkili satıcı ve 35 yetkili servisle hizmet verdiklerini belirterek “Elektrikli araçlar ile ilgili regülasyonları yerine getirmek ve mevcut elektrikli ticari araçlarımız ile yakın gelecekte ürün gamımıza katılacak yeni elektrikli araçlarımıza en ileri düzeyde servis imkanı sunmak için DFSK Motor’un elektrikifikasyon konusunda en deneyimli ve en uzmanlarını ülkemize getirdik. Bu eğitmenlerimiz tüm yetkili servislerimizde bulunan ekiplerimizi eğitecekler” dedi.

dfsk-egitim-2.jpg

2024 yılı içinde yetkili satıcı sayısını 15’e, yetkili servis sayısını da 40’a çıkarma hedefinde olduklarını da dile getiren Şahsuvaroğlu şunları söyledi;

dfsk-egitim-3.jpg

“DFSK Türkiye olarak yola çıkarken en üst seviyede müşteri memnuniyeti ve yüzde 100 yedek parça bulunurluğu sunma hedefini taşıdık ve bunu gerçekleştirdik. Türkiye pazarına sunduğumuz 290 kilometre civarında menzil sunan tek kabin tam elektrikli EC31 pick-up modelimiz ve 300 kilometre civarında menzil sunan EC35 elektrikli van modelimizi tercih eden müşterilerimiz bakım ve onarım konusunda hiçbir sorunla karşılaşmadan en iyi hizmeti alacaklar. Eğitimi tamamlayan ekiplerimiz de kendi ekiplerini yetiştirerek elektrikli araçlar konusunda güçlü bir ağ oluşturacaklar.”

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araçlar

e-Power teknolojili Nissan’lar Avrupa’da 100 bin sattı

Avrupa pazarına sunulduğu Eylül 2022’den bu yana Nissan’ın yenilikçi e-POWER teknolojisi 100.000’den fazla müşteriyi etkisi altına aldı. Bugüne kadar Avrupa’da bu benzersiz güçle donatılmış 65.367 adet Qashqai ve 34.663 adet X-Trail modeli satıldı. Türkiye’de ise 5.810 adet Qashqai e-POWER ve 1.636 adet X-Trail e-POWER satışı gerçekleştirildi.

Nissan’ın benzersiz e-POWER teknolojisini farklı kılan, tekerleklerin yalnızca elektrik motoru tarafından tahrik edilmesi ve kendine özgün dinamikleri olan bu araçlar, elektrikli sürüş deneyiminin her aşamasında fark yaratıyor. Bu da tamamen elektrikli zahmetsiz, pürüzsüz ve sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

e-POWER teknolojisindeki benzinli motor ise yalnızca jeneratör görevi görüyor. Elektrikli batarya yeterli güce sahip olduğunda, tekerlekleri tahrik eden elektrik motoru yalnızca bataryadan gelen elektriği kullanarak tam elektrikli sürüş sunuyor. Daha fazla güç gerektiğinde, jeneratör elektrik motoruna güç sağlamak ve bataryayı şarj etmek için elektrik üretiyor. Ayrıca, mümkün olan her an güç rejenerasyonu gerçekleşiyor ve araç hareketinden elde edilen enerji de bataryaya geri gönderiliyor.

e-POWER müşterilerinin geri bildirimleri, 100 bin adetlik satış adedine ulaşan e-POWER teknolojisinin ve Nissan’ın ürün planlama ile mühendislik fonksiyonlarının cesur, yenilikçi ruhunun bir kanıtı olduğunu da gösteriyor.

nissan-xtrail-1.jpg

Benzersiz e-POWER teknolojisine sahip Nissan X-Trail, Otomotiv Gazetecileri Derneği(OGD) Türkiye’de Yılın Otomobili ünvanına sahiptir.

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

Tesla, 2 milyonu aşkın aracını geri çağırıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ikaz lambalarındaki yanlış yazı tipi boyutu nedeniyle ABD’deki yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağıracak.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), elektrikli araç şirketi Tesla’nın ikaz lambalarındaki yanlış yazı tipi boyutu nedeniyle ABD’deki yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı.

Geri çağrılacak araçlar arasında Model S, Model X, 2017-2023 Model 3, Model Y ve 2024 Cybertruck araçları bulunuyor.

NHTSA 22 Aralık’ta Tesla’nın çarpışma sırasında kapı kilitlerinin açılma riski nedeniyle ABD’deki 120,423 aracı geri çağırdığını açıklamıştı.

NHTSA 13 Aralık’ta Tesla’nın otomatik pilot direksiyon sistemi hatası nedeniyle 2012-2023 Model S, 2016-2023 Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarından 2 milyon civarını geri çağırdığını açıklamıştı.

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

Türkiye’de satılan 375 hibrit otomobil ve güncel fiyatları

Türkiye’de düşük yakıt tüketimi ve çevreci özelliği nedeniyle hibrit otomobillere ilgi her geçen gün büyüyor. 375 adet modelinin yer aldığı pazarda ortalama fiyat 4 milyon 123 bin TL. Cardata verilerine göre en ucuz hibrit aracın fiyatı ise 815 bin 200 TL. Türkiye’de satılan hibrit otomobiller ve 2024 güncel fiyat listesi şöyle…

Yakıt verimliliği ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çeken hibrit araçlar, segment ve fiyat çeşitliliğiyle tüketicilere geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Otomobil veri analizi şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu durumun hibrit araçların Türkiye’de giderek artan popülaritesinin bir göstergesi olduğuna işaret ediyor. Yalçın, “Özellikle şehir içi kullanım için uygun olan küçük ve orta segment hibrit araçlar, yakıt tasarrufu sağlayarak uzun vadede ekonomik avantajlar sunuyor. Ayrıca, hibrit araçların çevresel etkisinin azaltılması yönündeki global eğilimler, bu pazar segmentindeki büyümeyi daha da teşvik edebilir.” diyor.

Pazar analizi

Cardata verilerine göre Türkiye pazarında 375 model hibrit otomobil bulunuyor.

1. Fiyat Dağılımı Analizi

• Ortalama Fiyat: 4.123.212 TL
• Medyan Fiyat: 2.631.800 TL
• Minimum Fiyat: 815.200 TL
• Maksimum Fiyat: 25.024.780 TL

Hibrit araçların ortalama fiyatı oldukça yüksek; ancak, medyan değer daha düşük, bu da fiyat dağılımının geniş bir aralığa sahip olduğunu gösteriyor.

2. Motor Gücü ve Hacim İlişkisi

• Motor hacmi (CCM) ve beygir gücü arasında yaklaşık %70 oranında bir pozitif korelasyon var. Bu, motor hacmi arttıkça beygir gücünün de genellikle arttığını gösterir.

3. Segment Bazında Fiyat Analizi

• A Segmenti Ortalama Fiyat: 941.450 TL
• B Segmenti Ortalama Fiyat: 1.495.490 TL
• C Segmenti Ortalama Fiyat: 1.807.019 TL
• D Segmenti Ortalama Fiyat: 3.676.321 TL
• E Segmenti Ortalama Fiyat: 5.494.429 TL
• F Segmenti Ortalama Fiyat: 12.267.150 TL

Segment büyüdükçe ortalama fiyatın önemli ölçüde arttığı görülüyor. Özellikle F segmentindeki ortalama fiyat, diğer segmentlere göre oldukça yüksek.

4. Marka ve Model Bazında Analiz

• Marka ve model bazında fiyatlar önemli ölçüde değişiklik gösteriyor. Örneğin, Alfa Romeo Tonale ortalama 2.200.667 TL iken, Voyah Dream modelinin ortalama fiyatı 7.015.145 TL.

Türkiye’de satılan hibrit otomobiller ve fiyatları ise şöyle…

hibrid-oto-fiyatlari.jpg

Continue Reading

Popüler