Ekonomik Artışlar LPG’ye Doğru Yönelimleri Arttırdı

0
2266

 

Yeni ÖTV düzenlemesi otomotiv piyasasında tüketici davranışlarını değiştirdi. Tüketici yüksek hacimli araçlardan kaçınırken, küçük hacimli yerli ve yakıt tasarrufu sağlayan araçlara yönelmeye başladı. İkinci el otomobil fiyatları da ÖTV düzenlemesinden etkilenirken, aracını yenilemeyen tüketiciye çözüm dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’den geldi. ‘Aracını değiştiremiyorsan, yakıtını değiştir’ kampanyasını başlatan BRC, 12 ay taksitle, araçların LPG dönüşümü sağlıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “ÖTV düzenlemesiyle alım gücü olumsuz etkilenen vatandaş sıfır kilometre araç almakta zorlanıyor. İkinci el piyasasındaki artış da tüketiciyi zorluyor. Yakıt tasarrufu isteyen araç sahiplerini LPG’ye geçmeleri konusunda harekete geçirmek istiyoruz. LPG ile yüzde 40’a varan tasarruf sağlamak mümkün” ifadelerini kullandı.

Yeni ÖTV düzenlemesi sıfır kilometre araç fiyatlarını olumsuz etkiledi. Tüketici yüksek hacimli araçlar yerine vergi oranı düşük, tasarruflu küçük hacimli araçlara yönelirken, ikinci el piyasasında gözlemlenen artış araç değiştirmek isteyenlerin planlarını ertelemelerine neden oldu.

Sıfır kilometre ve ikinci elde yaşanan fiyat artışı nedeniyle yakıt tasarrufu sağlayan araçlara geçiş yapamayan otomobil sahiplerineyse dünyanın en büyük

alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’den çözüm geldi. Aracını değiştiremiyorsan, yakıtını değiştir kampanyasını başlatan BRC, 12 aya varan taksit seçeneğiyle yüzde 40’a varan tasarruf sağlayan LPG dönüşümünü teşvik ediyor.

‘VATANDAŞ TASARRUFLU ARAÇLARI TERCİH EDİYOR’

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre sıfır kilometre LPG’li araç satışında yaşanan artışa dikkat çeken BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “2019 yılı ile karşılaştırdığımızda 2020 yılında LPG’li araç satışları ikiye katlandı. Veriler vatandaşın artık yakıt tasarrufu istediğini gösteriyor. Yeni ÖTV düzenlemesiyle pek çok tüketici için sıfır kilometre ya da ikinci el araç almak giderek zorlaştı. BRC olarak burada sorumluluk aldık ve ‘Aracını değiştiremiyorsan, yakıtını değiştir’ kampanyasını başlattık. 12 ay taksit seçeneğimizle yüzde 40’a varan yakıt tasarrufunu LPG dönüşümüyle vadediyoruz” dedi.

‘LPG MOTORA ZARAR VERMEZ, PERFORMANS KAYBI YAŞATMAZ’

LPG hakkında doğru bilinen yanlışlara da açıklık getiren BRC Türkiye CEO’su Örücü, “LPG dönüşümü motora ve araca zarar vermez, aracın çalışma prensibini değiştirmez. Standarda uygun olarak üretilen ürünler kullanıldığında, dönüşüm işlemi TSE tarafından yetkilendirilmiş servislerde yapıldığında ve LPG sisteminin bakımları periyodik olarak gerçekleştirildiğinde LPG’nin araca herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir. Günümüzde araçların çoğu ‘çok noktalı enjeksiyon sistemi’ kullanır. Bu araçların LPG dönüşümünde kullanılan sıralı sistem LPG aracın motorunu korur ve ömrünü uzatır. Performans kaybı yaşanmaz. LPG’nin yanarken ortaya çıkardığı ısıl değeri benzine oranla daha düşüktür. Dolayısıyla LPG’li araçlar, benzinli araçlara göre daha az ısınırlar. Ayrıca LPG diğer fosil yakıtlara göre daha az kurum üretir. Bu nedenle motor ve motor yağı ömrü uzar, böylece hem tüketiciye hem de çevreye fayda sağlanır” şeklinde ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here