Euo NCAP Testlerinde Yeni Dönem

0
1563

Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı her iki yılda bir test protokollerini güncelliyor ve güçlendiriyor. Bu yıl, yolcu korumasında uzun süredir devam eden bazı ihtiyaçları karşılamak, çarpışma sonrası korumayı geliştirmek ve en son gelişmiş sürücü yardım teknolojisini tanıtmak için yeni testler yapıldı. Bu testler 5 başlıkta toplandı . Artık güvenlik testlerinden 5 yıldız almak eskisi kadar kolay olmayacak .

İlk  değişiklik ; hareketli araba ön çarpışma testine yeni bir hareketli bariyerin uygulanması ve son 23 yıldır Euro NCAP tarafından kullanılan yönetmelik tabanlı orta ofset deforme olabilen bariyer testinin yerini almasıdır. Bu yeni çarpışma testi sadece araç içindeki yolcuların korunmasını değil, aynı zamanda otomobillerin ön uç yapılarının çarpışma partnerindeki yaralanmalara nasıl katkıda bulunduğunu da değerlendiriyor. Bu teste ki ilerleme ve gelişmeler en gelişmiş  Euro NCAP mankeni ‘’ THOR ‘’ alınan verilere göre iyileştirildi.

Araçta kaza anında sürücülerin araç içinde ki hareketlerinin değerlendirip yaralanma durumlarının test edildiği  yeni bir testte eklendi . Yan etkiler ikinci en yüksek ölüm veya ciddi yaralanma sıklığını oluşturmaktadır. Güvenlik değerlendirmesinin bu alanındaki en son güncellemeler, testin ciddiyetini arttırarak yakın taraf bariyer test hızı ve kütlesinde yapılan ayarlamaları içerir. Daha da önemlisi, Euro NCAP ilk kez sürücü korumasına ve sürücü ile ön koltukta oturan yolcu arasındaki potansiyel etkileşime odaklanarak uzak taraftaki darbe korumasını değerlendirecek. İkinci testle, merkez hava yastıkları gibi piyasaya yeni karşı önlemler tarafından sunulan koruma yeterince doğrulanabilir.

Kaza sonrasında kaza gerçekleştiğini bildiren acil durum sistemleri bulunan üreticiler  de testlerde bakılan yenilikler arasında yer alıyor.  Çarpışma sonrası güvenlik de çarpışma yaşamında hayati bir rol oynuyor. Uluslararası Yangın ve Kurtarma Hizmetleri Birliği ( CTIF ) ile ortaklaşa olarak Euro NCAP, çarpışma sonrası güvenliği daha iyi hale getirmek için yeni derecelendirme kuralları geliştirdi. Kurtarma bilgileri doğru ve kolay ulaşılabilir olduğunda üreticiler ekstra puanla ödüllendirilecek.

Euro NCAP, en yeni nesil çarpışma önleme ve sürücü destek sistemlerini test etmeye devam ediyor. Otomobiller ve savunmasız yol kullanıcıları için AEB teknolojisini değerlendirmek için durumları geri alma ve bir geçişte dönüş de dahil olmak üzere yeni, zorlu test senaryoları eklendi. Ayrıca, Güvenlik Yardımı değerlendirmesinin bir parçası olarak sürücü yorgunluğunu ve dikkat dağıtıcı unsurları tespit etmek için tasarlanmış Sürücü Durumu İzleme sistemlerini değerlendirmek için ilk adım atıldı .

Bu değişiklikler Euro NCAP’ın yeni 2020 protokollerinin temel direkleridir. Bu güncellemelerin ve diğer bazı küçük değişikliklerin etkisi önemli olacak gibi gözüküyor. Bu nedenle, tüketicilerin son sonuçları doğrudan önceki yıllardaki derecelendirmelerle karşılaştırırken dikkatli olmaları gerekmekte .

Konuyla ilgili Euro NCAP yayınladığı video :

https://www.youtube.com/watch?v=NMgBKqs8t0w&feature=youtu.be

Ahmet Özçelik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here