Connect with us

Elektrikli Otomobiller

GÜNSEL’in Düzenlediği “Mesleğim Elimde Projesi” Öğrencilerine %100 Burs Desteği

GÜNSEL’in düzenlediği “Mesleğim Elimde Projesi”nin, birinci dönemini tamamlayan 24 meslek lisesi öğrencisinden 13’ü; GÜNSEL’de iş garantisi ve yüzde 100 bursla, Yakın Doğu Üniversitesi’nin lisans ve önlisans bölümlerine yerleşti.

Yakın Doğu Oluşumu ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ve meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin, mesleki deneyim süreçlerini KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL’de tamamlamalarını esas alan “Mesleğim Elimde Projesi” ilk mezunlarını verdi.

Proje kapsamında, GÜNSEL Akademi’nin düzenlediği ilk dönem programına, Sedat Simavi Meslek Lisesi, Osman Örek Meslek Lisesi ve Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nden 24 öğrenci dahil oldu. Yaklaşık 10 aylık eğitim ve staj sürecini başarıyla tamamlayan 24 öğrenciden 13’ü, GÜNSEL’de iş garantisi ve yüzde 100 bursla, Yakın Doğu Üniversitesi’nin lisans ve önlisans bölümlerine yerleşti.

Burs almaya hak kazanan 13 öğrenciden yedisi Yakın Doğu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojileri Bölümüne, dördü Bilgisayar Programcılığı bölümüne, ikisi ise Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kayıt oldu. Önlisans ve lisans eğitimleri süresince GÜNSEL’de çalışmaya devam edecek olan öğrenciler mezuniyetleri sonrasında da iş garantisine sahip olacaklar.

Program kapsamında çok yönlü gelişim hedefleniyor

GÜNSEL’de eğitim ve staj programını tamamlayan öğrenciler, elektrikli otomobil geliştirme ve üretme süreçlerinde aktif olarak yer aldılar. Mesleğim Elimde Programını tamamlayan öğrenciler; bilişim teknolojileri, harness, batarya teknolojileri, sürüş modülü tasarımı ve üretimi, elektrikli araçlar servis süreçleri, termal yönetimi, konfigürasyon ve tedarik gibi üretim sürecinin önemli departmanlarında tecrübe edindiler.

Öğrenciler, mesleki yetkinlik eğitimleri yanı sıra; takım çalışması, kariyer yönetimi, özyönetim ve psikolojik farkındalık eğitimleri ile yetkinlik gelişimini çok yönlü tamamladılar. Mesleğim Elimde Projesi, öğrencilerin mesleki gelişimlerini desteklerken aynı zamanda sosyal ve psikolojik yönlerden de profesyonel hayata hazır hale gelmelerini amaçlıyor.

İkinci dönem kayıtları devam ediyor

İlk dönemini başarıyla tamamlayan Mesleğim Elimde Projesi’nin ikinci dönem başvuruları ise devam ediyor. KKTC’de eğitim veren meslek liselerinin son sınıf öğrencilerinin başvurabileceği programı tamamlayan öğrenciler, gelecek yıl da yine GÜNSEL’de iş garantisi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nde tam burslu eğitim olanağına sahip olacaklar.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Ülke gençlerini, geleceğe yön verecek nitelikli becerilerle donatarak, kendi ülkelerinde parlak bir gelecek kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL bünyesinde kurulan GÜNSEL Akademi’de düzenledikleri Mesleğim Elimde Eğitim ve Staj programı ile ülke gençlerinin, geleceğe yön verecek nitelikli becerilerle donatmayı amaçladıklarını söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Eğitim ve staj programımızı tamamlayan meslek liselerimizin son sınıf öğrencilerine, Yakın Doğu Üniversitesi’nden tam burs ve GÜNSEL’de iş garantisi vererek, kendi ülkelerinde parlak bir gelecek kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Programın ilk dönemini başarıyla tamamlayarak, yüzde 100 burslu olarak Yakın Doğu Üniversitesi’nin lisans ve önlisans bölümlerine yerleşen öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. Günsel, KKTC’de eğitim gören meslek lisesi son sınıf öğrencilerini, Mesleğim Elimde Projesi’nin ikinci dönemine katılmaya davet etti.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

ELEKTRİĞİ KONFORLA BULUŞTURAN CITROËN MODELLERİNDE 0 FAİZLİ KREDİ FIRSATI!

Citroën, mayıs ayında da birbirinden özel kredi imkânlarıyla yeni bir araç satın almak isteyenlere avantajlar sunuyor. Otomobil ve hafif ticari ürün yelpazesine yönelik kredi seçenekleri ve PSA Finans desteğiyle Citroën, mayıs ayında müşterilerini showroomlarına bekliyor.

Kampanya kapsamında Citroën C3 modeli 200 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi olanakları ile satışa sunuluyor. Citroën SUV ailesinin özgün üyesi C3 Aircross modeline, 250 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı sağlanıyor. Dikkat çeken tasarımıyla Citroën C4 ve kompakt sınıfta 4 kapılı sedan ve SUV genlerini buluşturan C4 X modellerinde ise mayıs ayında, 250 bin TL için 12 ay ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı bulunuyor.

Mayıs ayının en avantajlı kampanyası ise üstün konfor ve verimlilikleri ile öne çıkan elektrikli Citroën modellerinde sunuluyor. Bu kapsamda Citroën C4 ve C4 X’in yüzde 100 elektrikli versiyonları ë-C4 ve ë-C4 X satın almak isteyenler,  300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay vade ve yüzde 0 faiz seçeneğinden yararlanabiliyor. SUV segmentinde rakiplerinden üstün konfor özellikleriyle ayrılan Shine Bold ve E-Series donanımına sahip Citroën C5 Aircross modelinde 300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay ve yüzde 1,99 faiz imkânlarından faydalanılabiliyor. Yüzde 100 elektrikli yapısıyla, tüm kent merkezlerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlayan şehir içi mobilite aracı Ami de, 120 bin TL için 12 ay vadeli ve yüzde 0 faizli kredi olanağı sağlıyor. Satışlarını iki katından fazla artırarak 2023 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Citroën’in, konforu üst seviyelere taşıyarak segmentinin öncüsü olan hafif ticari araç modeli Jumpy Spacetourer ise 300 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi seçeneği ile yeni sahiplerini bekliyor.

Continue Reading

Popüler