İkinci El Araçların Sigortası: “Oto Ekspertizler”

0
791

Ekonomikoto.com  ikinci el araç almak isteyenler için ekspertiz konusunu araştırdı.  Bilindiği gibi otomotiv sektörü hiç olmadığı kadar ön görülemeyen bir duruma girmiş durumda. Araç tedarikinin arza yetmemesi ikinci el piyasasını neredeyse sıfır araç piyasasının önüne geçirdi. Bu durumda da ikinci el araç piyasası beklenenden daha hızlı biçimde büyüdü. Bu büyüme doğal bir büyüme olmamanın yanı sıra suistimale de yol açtı.

Ekonomikoto.com, uygun fiyata araç almak isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Ekonomik krizlerin, döviz artışlarının, stok sorununu ve tedarik konularının birleşip el birliğiyle otomobil fiyatlarını var gücüyle ulaşılmaz kılmaya doğur yönlendirmeye devam ediyor.

Bu mevcut durum kötü niyetli insanları da tabii ki harekete geçirdi. Ağır hasarlı yada pert araçlar türlü oyunlarla ve makyajlarla vatandaşlara daha az kusurlu yada kusursuz araçlar gibi satılması kaçınılmaz oldu.Bu durumda oto ekspertiz hizmeti devreye alındı.

Büyüyen ekspertsiz sektörü bu durumun ve su istimalin önüne geçmek için vatandaşın sığındığı liman oldu. Dolandırıcılıkların önüne geçilmesi dışında alıcı ve satıcı arasında bir güven merkezi olarak terazi konumunda olması gereken kurumsal oto ekspertiz noktaları, sürecin doğası gereği trafik güvenliği ve asayiş olaylarında da kritik roller üstleniyor.

Peki her ekspertiz size net ve doğruyu verebiliyor mu?

Biz her zaman kurumsal ve TSE standartlarına uyan ekspertiz firmalarından hizmet alınması yönünde okurlarımızı yönlendiriyoruz.

Neden Ekspertiz yaptralım sorusunu bir daha soralım. Nelerine bakılıyor? Nasıl bir fayda sağlıyor?

Ekspertiz yapılan otomobil, lastiğinden motor kulağına, şasisinden sinyal lambalarına, fren balatasından egzoz sistemine, en küçük noktasına kadar gerçek anlamda check up işleminden geçmiş oluyor. Bu sayede aracı satan kişiye aracın eksikleri detaylı şekilde bildiriliyor, araç sahibi de eksiklerini görüp tamamlıyor.

Bu açıdan baktığınızda satış için zaten ekspertize giren otomobil, trafiğe uygun hale getirilmek zorunda. Araç parkı yaşımızın 14,2 ortalamasına sahip olduğunu da hesaba kattığımızda arıza ihtimallerinin ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkıyor.Sizlere  ekspertiz yönlendirmesi yapmadan bir de kendimiz deneyimlemek için bir ekspertiz yaptırmaya karar verdik.

Aracımızı aldığımız işletme değişen ve boya durumu ile birlikte aracın eksi ve artılarını bize anlattı. Bizlerde birlikte Esenyurt’ta ki  bir ekspertiz firması araştırdık ve Hem kurumsal hem TSE belgesine sahip olan Pilot Garage Oto Ekspertiz’in Esenyurt şubesine doğru yola çıktık.

Rezervasyonumuzu alıp orta paket bir ekspertiz paketi satın alıp sıramızı bekledik. Sıramız gelene kadar çayımızı içerken bir yandan da orada çalışanlar ile sohbet ettik. Bu arada geldiğim Biz de bu standartlara uyan Esenyurt Pilot Garage Oto Ekspertiz şubesi, Şubelerinin en büyüğüymüş ve Genel merkezi de buradaymış. Günlük karşılaştıkları sıra dışı olayları dinledik.Sıra bize geldiğinde aracımızın yanından hem satıcıyı hem  de alıcı kişiden bağımsız olarak işlem başladı,

Aracın Boya-Değişen durumu, motor mekanik durumu, lastik durumu ve bilgisayar ile bağlanarak yazılımsal durumu incelenmeye başladı. Uzmanlık alanı olan yetkin her personel sırayla aracın en ince noktasına kadar kontrollerini titizlikle gerçekleştirdi.

Aracımızın hem mevcut durumunu öğrenmek, hemde eksiklerini öğrenip güvenli sürüş için bu eksikleri gidermemiz için harika bir analiz yaptılar. Satıcının da bilmediği birkaç kusur daha bulunarak alıcının bu şekilde bilgilenmesi sağlandı.

İşlem bitince yaklaşık sekiz sayfalık detaylı dökümanlar teslim edildi. Bu dökümanlar hiçbir şüpheye mahal vermeyecek kadar detaylı. Böylelikle özellikle alıcı için çok önemli bir durum. Hem güvenli alış veriş için kabul edilebilir bir hizmet aldık.

Herkese kazasız huzurlu ve mutlu sürüşler dileriz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here