İlk Sürüş: Peugeot 208 GT-2021

0
1217

Ekonomikoto ailesi için  Peugeot 208 GT ile  basın lansmanı sonrasında araçlarımızı test ettik. Günümüz şartlarındaki araç fiyatlarının yüksek olması sebebiyle  piyasa durumuna göre fiyat performanslı araçları test etmeye devam ediyoruz.

Yıllardır bir kültüre dönüşen ve zamanında ” otoban faresi” ünvanlarını toplayan Peugeot 208GT bu defa daha yakışıklı ve daha modern bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Tepeden tırnağa yenilenen Peugeot 208 Türkiye basın lansmanında ilk defa karşımıza çıktığında hepimiz heyecanla bastık start stop tuşuna. Test aracımız GT versiyonu, dış tasarımı heyecan uyandıran, modern, yenilikçi, dinamik ve duyguları harekete geçiren her nesli gibi bu nesli de kalp ritimlerimizi değiştirdi.

Yeni Peugeot 208 ile eski modeli kıyasladığımızda, yeni nesilin daha uzun, daha geniş, daha alçak ve daha uzun aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.Yenilenen Peugeot 208 ayrıca dahayalın ve dinamik yüzeyleriyle sportif ve özgün bir duruş sergiliyor. Gövde boyunca uzanan hatlar gövdedeki dinamizm hissini artırırken yumuşak ve sert görünüm arasında benzersiz bir denge ortaya koyuyor. Tüm Peugeot modelleri gibi yeni 208 de önden bakıldığında özgün ve karakteristik bir görünüm sergiliyor.

    Yenilenen Peugeot 208, heybetli ve iyice aşağıya doğru uzanan büyük radyatör ızgarası kadar üç parçalı aslan pençesine sahip full LED ön farlar da (versiyona bağlı olarak) marka imzası olarak dikkat çekiyor. Tek parça olarak tasarlanan ön tampon, ortasında ‘Aslan’ logosu ve tek parça devasa büyüklükte radyatör ızgarasıyla dikkat çekiyor.

Yandan bakıldığında ön camın yeni konumu dikkat çekiyor. Geriye doğru çekilen ön camın konumu daha uzun ve yatay bir motor kaputunu beraberinde getiriyor.

  Sportif görünümün altını çizmek için köşeyi tamamen kaplayan aslan pençeli arka stop lambası arka çamurluk ağızı ile aynı hizada bulunuyor. GT Line ve GT versiyonlarında parlak siyah çamurluk çerçeveleri devreye giriyor. Bu tasarım uygulaması aracın daha geniş ve kaslı görünmesini sağlıyor.

 

Peugeot, sınıf atlama stratejisiyle birebir örtüşen yeni Peugeot 208, dinamik ve enerjik tasarımıyla tamamen farklı ve özgün bir duruş sergiliyor.

Sadece özgün ve çekici bir tasarım sunmakla kalmayan yeni Peugeot 208 aynı zamanda 3-Boyutlu yükseltilmiş gösterge ekranı da dahil olmak üzere yeni nesil Peugeot i-Cockpit ve üst segment otomobillerde görmeye alışkın olduğumuz yarı otonom sürüş gibi gelişmiş sürüş destek sistemleriyle de farklı bir duruş sergiliyor.

Kabin içindeki tüm düğmeler ve kumandalar sürücünün kolayca ve gözünü yoldan ayırmadan erişebileceği bir konuma yerleştirilmiş. GT versiyonunda orta konsol dolu olup karbon temalı yüzey, parlak siyah ve krom eklentiler gibi kaliteli malzemelerle süsleniyor.

 

Kompakt boyutlu direksiyon simidi üst sınıf bir spor otomobili algısı yaratırken EAT8 vites kolu sezgisel ve ergonomik bir kullanım sunuyor.

Yine markanın diğer modellerinde olduğu gibi direksiyon üzerindeki kulakçıklar viteslere manuel olarak müdahale etme imkânı tanıyor. Yeni Peugeot 208’in kabininin farklı noktalarına serpiştirilen saklama alanları ve gözleri kullanım ergonomisini destekliyor.

Kapı cepleri ve torpido gözü dışında donanım versiyonuna bağlı olarak ön koltukların arasındaki kol dayamanın altında büyük bir saklama alanı, vites kolunun önünde açık bir göz ve orta konsolda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliğine sahip bir saklama alanı olmak üzere farklı çözümler kullanıma sunuluyor.

GT versiyonunun iç mekanında adamit dikişli siyah tavan döşemesi, 8 farklı ambiyans aydınlatma seçeneği, spor yarı deri yarı kumaş koltuklar ve alüminyum pedallar devreye giriyor.

Yeni Peugeot 208, modern teknolojinin nimetlerinden yararlanan ve en güncel emisyon normlarını karşılayan Euro 6.d standardına uygun benzinli ve dizel motor seçenekleriyle yollara çıkıyor. BlueHDi 130hp, PureTech 100 ve 130hp ile sunulan sekiz vitesli EAT8 tam otomatik şanzıman bu sınıfta eşsiz bir donanım olarak dikkat çekiyor.

Benzinli motor cephesinde üç farklı güç alternatifiyle 3 silindirli 1,2 litre hacimli Puretech motor devreye giriyor: PureTech 75 S&S MT5, PureTech 100 S&S EAT8, PureTech 130 S&S EAT8. Dizel cephesinde ise 4 silindirli 1,5 litre hacimli BlueHDi 130 S&S EAT8 Tam otomatik şanzıman ile devreye giriyor.

Fotoğraflar Oktay Erginoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here