Connect with us

Genel

Martaş Otomotiv, Dünya Devi Exide’ın Tek Yetkili Ülke Distribütörü Oldu!

Otomotiv yedek parça bağımsız yenileme pazarında faaliyet gösteren satış, pazarlama ve dağıtım şirketi Martaş Otomotiv, sektördeki konumunu güçlendirmek adına önemli bir adım attı.

Şirket, bu kapsamda dünyanın en büyük akü üreticilerinden Exide ile geçen yıl imzaladığı resmi distribütörlük anlaşmasını daha da ileriye taşıdı ve Exide’ın otomotiv, marin ve motosiklet ürün gruplarındaki tek yetkili ülke distribütörü oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Martaş Otomotiv Akü İş Birimi Müdürü Ceyhan Kahrıman, “Bu yeni dönemle birlikte beş yıl içinde Exide markası ile Türkiye’de yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Exide Technologies Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi İhracat Satış Müdürü ve Koordinatörü Giuseppe Bordini ise “Büyüme hedeflerimize uygun olarak Martaş Otomotiv ile Türkiye’de çeşitli alanlarda yatırımlar yapacağız” diye konuştu.

Otomotiv yedek parça bağımsız yenileme pazarında faaliyet gösteren satış, pazarlama ve dağıtım şirketi Martaş Otomotiv, Türkiye’deki hedeflerini yeni bir boyuta taşıdı. Yatırımlarına aralıksız devam eden şirket, dünyanın en büyük akü üreticilerinden Exide ile geçen yıl imzaladığı resmi distribütörlük anlaşmasını bu sene daha da genişletti ve dünya devi Exide’ın otomotiv, marin ve motosiklet ürün gruplarındaki tek yetkili ülke distribütörü oldu. Şirket, anlaşmanın detaylarını hem bayiler hem de müşterileri ile paylaşmak adına da bir dizi toplantı düzenledi. Toplantıların sürpriz ismi ise Exide Technologies Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi İhracat Satış Müdürü ve Koordinatörü Giuseppe Bordini oldu. Martaş, marin sektörünün önde gelen firmaları ile bir araya geldiği toplantıda, Türkiye akü pazarının gelişim alanlarını mercek altına aldı. Toplantıya katılan Martaş Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Özalp de iş birliği kapsamında belirlenen yol haritası hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Toplantıların ardından Giuseppe Bordini’nin de yer aldığı ekip, yeni açılan bayileri ziyaret etti.

İş birliği kapsamında değerlendirmelerde bulunan Martaş Otomotiv Akü İş Birimi Müdürü Ceyhan Kahrıman, geçen yıl imzalanan anlaşmayla birlikte Martaş Otomotiv’in Exide’ın Türkiye pazarındaki satış, pazarlama ve dağıtım operasyonlarını üstlendiğini anımsattı. Anlaşma dahilinde ilk etapta gelişmiş teknolojiye sahip konvansiyonel aküler, AGM-EFB Start-Stop aküler ile geniş ürün yelpazesi bulunan ağır vasıta aküleri satışa sunduklarını belirten Kahrıman, bu kapsamda da kısa zamanda çok önemli bir satış hacmine ulaştıklarını söyledi. Farklı araç kullanıcılarının tüm beklentilerini karşılayacak kaliteye ve performansa sahip Exide akülerini de Türkiye pazarıyla buluşturduklarını anlatan Ceyhan Kahrıman, bu yıl itibarıyla hedeflerini büyüttüklerini aktardı.

 

 

Exide, yüzde 20’lik orijinal ekipman pazar payına sahip!

Gelişen araç teknolojileri ile modern araçların enerji ihtiyaçlarının artışa geçtiğini söyleyen Kahrıman, Türkiye’deki tüketicilerin de kullandıkları yüksek teknolojili araçların akü ihtiyaçlarını karşılamak için doğru ürüne ulaşma konusunda büyük zorluklar yaşadığını aktardı. “Martaş ile birlikte pazara sunulan Exide markası, ürün gamında yer alan orijinal ekipman referansı ile üretilen yüksek kaliteli AGM – EFB ve ağır vasıta aküleri ile tüketicilerin bu alandaki ihtiyaçlarının giderilmesi için en doğru marka tercihi haline geldi” ifadelerini kullanan Kahrıman, “Exide tüm bu ürünleri üretebilen dünyadaki nadir üreticiden… Ayrıca marka yüzde 20’lik orijinal ekipman pazar payı ile bu alandaki en önemli oyuncular arasında yer alıyor” diye konuştu.

“12 bölge bayisi ve yaklaşık 750 satış noktası hedeflerimize ulaştık”

Martaş Otomotiv’in Exide markası ile kısa süre içerisinde önemli başarılara imza attığını vurgulayan Kahrıman, “Müşteri memnuniyetini daha ileri seviyelere taşımak adına 50 ilde 160 Exide akü yetkili servisi oluşturduk. Bununla birlikte Exide markalı orijinal ekipman referansı ile üretilen otomotiv ürün gamımızdaki üstün kaliteli AGM-EFB ve diğer tüm ürünlerimizi tüketicilere ulaştırmak için 12 bölge bayisi ile yaklaşık 750 satış noktası hedeflerimize ulaştık. Böylece ürünlerimizi tüketicilerle buluşturduk” dedi. Müşteri memnuniyetini sağlamak için 50 ilde 160 servis noktası oluşturduklarını belirten Kahrıman, satış ve servis ağlarını büyütmeye devam edeceklerini vurguladı.

“İş birliğimizi çeşitli alanlarda geliştireceğiz”

İş birliğinin geldiği nokta hakkında bilgiler veren Kahrıman, “Otomotiv ürün grubu ile başlayan iş birliğimizi gelecek planlarımıza paralel olarak genişlettik ve bu yılın ardından Exide markasının otomotiv, marin ile motosiklet ürün gruplarındaki tek yetkili ülke distribütörü olduk. Bu çok önemli bir gelişme. Exide markası ile beş yıl içinde Türkiye’de yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimize ulaşmak için tek yetkili ülke distribütörlüğünün önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Exide ile birlikte çalışmaya, iş birliğimizi çeşitli alanlarda geliştirmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bu yıl marin grubuna odaklanacak!

“Marin grubunda bu yıl daha fazla etkili olmak istiyoruz” ifadelerini kullanan Ceyhan Kahrıman, “Exide özellikle marin grubunda rakiplerine göre en geniş ürün gamına sahip. Tekne üreticileri ve kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yüksek kaliteli Li-ion, Jel, Agm ürünleri sunuyor” diye konuştu.

“Martaş ile uzun vadeli bir iş birliğinin henüz başındayız”

Exide Technologies EMEA Bölgesi İhracat Satış Müdürü ve Koordinatörü Giuseppe Bordini ise “Martaş ile uzun vadeli bir iş birliğinin henüz başındayız. Otomotiv, marin ve motosiklet ürünlerinde Türkiye’deki tek yetkili satıcı ve temsilcimiz olan Martaş ile Türkiye’de gelecek dönemde çeşitli alanlarda yatırımlar yapacağız. Exide markamız başta olmak üzere pazarda önemli bir oyuncu olmayı planlıyoruz” dedi

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler