Connect with us

Genel

Mercedes-Benz Unimog, Teknolojisi Yenilenen Modelleri İle Benzersiz Çözümler Sunuyor

Yollara ilk kez 75 yıl öne çıkmış olsa da sürekli yapılan yenilikler sayesinde Unimog en son teknolojik gelişmelere uyum sağlıyor. 2021 yılında U 435 ve U 535 modelleri ile gücüne güç katan Unimog; yüksek gücü, manevra kabiliyeti ile yüksek taşıma kapasitesini birleştiren orta segmentteki yeni modeli U 327 ile öne çıkıyor.

2021 yılının yenilikleri arasında, farklı yükleme koşullarında sabit bir sürüş sağlayan hidropnömatik süspansiyon ve düşük hızlarda veya sabit halde daha fazla direksiyon desteği sağlayan yeni konforlu direksiyon da bulunuyor.

Yüksek performans: Unimog U 435 ve U 535

Yeni U 435 ve U 535 modellerinin motoru, daha önce satışta olan U 430 ve U 530 modellerinden toplamda 40 kW (54 hp) daha fazla güç sunuyor. Bu durum ağır segment kullanıcılarının memnuniyetle karşılayacağı bir gelişme. Sıralı 6 silindirli motor, bir önceki modelden 180 Nm daha fazla tork üretiyor. Çevre koruma açısından da mükemmel değerler sağlayan ve Euro 6 E emisyon standardına uygun olan yeni motor; 1.800 devirden itibaren 1.380 Nm tork ve 260 kW (354 hp) gücü kullanıcısına sunuyor.

Kullanıcılarına daha fazla güç sunan Yeni U 435 ve U 535, sürücülere hemen hissedebilecekleri daha ileri bir optimizasyon da sunuyor. Geliştirilmiş vites değiştirme koordinasyonu ve kavrama kontrolü sayesinde, vites değiştirme sırasında oluşabilecek kesintiler önemli bir ölçüde azalıyor. Bu sayede uzun vadede daha düşük yakıt tüketimi ve daha rahat çalışma olanağı sağlanıyor.

Orta segment için daha fazla güç: U 327

Orta segmentte ise daha önce satışta olan U323 modeline paralel olarak U 327 modeli satışa sunulacak. U323 modeli 170 kW (231 hp) güç üretirken, U 327 modeli ise kullanıcısına 200 kW (272 hp) güç sunuyor. Daha hafif bir şasiye ve daha kısa aks mesafesine sahip olan orta segment Unimog; yüksek manevra kabiliyeti ve taşıma kapasitesi sunuyor. Yüksek performanslı bir motorla donatılan model, özel müşteri gereksinimleri için geniş platformlu ve uzun aks mesafeli bir versiyona da sahip.

Hidropnömatik süspansiyon, konforlu direksiyon ve iklimlendirme özellikli koltuk

Unimog’un 2021 yılındaki bir diğer yeniliği ise, arka aksta normal helezon yayları yerine hava depolama tankları ve hidrolik silindirleri temel alan hidropnömatik süspansiyon sistemi kullanmaya başlaması oldu. Sistem; farklı yükleme koşulları veya arka ek donanımlar altında sabit sürüş gerçekleştirilmesinin yanı sıra daha dengeli bir yol tutuş sağlıyor.

Ağır koşullarda çalışırken, aracın düşük hız seyrinde veya durağan haldeyken bile direksiyonun ağırlığını alan ve kolayca yönlendirilebilme özelliği sunan yeni konforlu direksiyon, büyük hacimli lastiklerle veya çim biçme kombinasyonları gibi ağır ön aletlerle çalışırken de büyük bir avantaj sağlıyor. Hıza bağlı olarak çalışan elektrohidrolik direksiyon sistemi ilgili sürüş koşullarına göre uyarlanıyor. Bu sayede sürüş koşullarına uyarlanmış değişken bir direksiyon hissi yaratıyor.

Yeni “iklimlendirme özellikli koltuk” her hava sıcaklığında konforlu kullanım olanağı sunarken, ileri teknolojili havalandırma sistemi ise sürücü koltuğuna istenilen uygun sıcaklığı sağlıyor.

Güvenlik için de önemli geliştirmeler söz konusu. Unimog’un kabini 2021 yılından itibaren kabin alt takviyeleri ve A sütunundaki yeni boru braketleri ile donatılıyor. Böylece, kabin mukavemeti için ECE – R29/03 standardı sağlanıyor.

Ağır römorklar için ideal

Unimog U 527 ve U 535, büyük römork ve çeki demiri ağırlıkları için özel olarak donatılabiliyor. Bu, genellikle saha veya yol ve boşaltma noktası arasındaki taşımalarda olduğu gibi, tandem veya tridem akslı römorklar için de geçerli olan bir avantaj. Söz konusu durum, uzun ulaşım yollarıyla karşı karşıya kalan inşaat yüklenicileri ve çiftçiler için geniş bir faaliyet alanı sunuyor. Daha yüksek yük taşıma kapasitesinin altında aracın rijit yapısı yatıyor.

Unimog’un 75. yıldönümü

Unimog’un ortaya çıkması, Almanya’nın savaş sonrası dönemde tedarikte kıtlık yaşaması ile yakından ilgili. 1945 ve 1946 yıllarında yaşanan yiyecek kıtlığı, Daimler-Benz AG’de uzun yıllar uçak motoru geliştirme başkanı olan Albert Friedrich’e, tarımda verimliliği artırmaya yardımcı olabilecek bir motorlu tarım aracı fikrini verdi. Başından beri projenin içinde olan Gaggenau’dan Hans Zabel, Mart 1946’da “Unimog” (Universal-Motor-Gerät, yani Universal Motorlu Araç) terimini icat etti. Unimog, ilk kez Ekim 1946’da test sürüşüne çıkarıldı.

Unimog “Prototip 1”, ilk test sürüşünü 1946 yılında tamamladı. Bizzat direksiyon başında olan Baş Tasarımcı Heinrich Rösler, kabini olmayan ve tamamen kereste yüklü prototipi engebeli orman yollarında test etti.

Mercedes-Benz’in her alanda başarılı olan profesyonel aracı Unimog, 75 yıldır sürekli olarak geliştirildi. Unimog; bugün itfaiye, tarım, kar temizleme ve yol bakımı alanlarında zorluklarla başa çıkıyor. Bakım konusunda verimli olması ve sunduğu üstün özellikleri Unimog’u birçok çiftçi, inşaat yüklenicisi ve belediye için çekici hâle getiriyor.

Unimog’da sunulan teknik geliştirmeler

EasyDrive: Opsiyonel olarak sunulan sürekli değişken çekiş sistemi, hidrostatın avantajlarını mekanik manuel şanzımanla birleştiriyor. Sürücünün gerektiğinde ve tam hızda iki sürüş tipi arasında geçiş yapmasını sağlayan EasyDrive ile 50 km/s hıza kadar sürekli değişken hız ayarları mümkün. Verimli ve yakıt tasarrufu sağlayan sürüş, 89 km/s hıza kadar olan 8 ileri vitesli manuel şanzıman ile gerçekleşiyor.

TireControl Plus: Lastik basıncı kontrol sistemi, sürüş sırasında bile 495/70R24’e kadar olan lastik boyutları için rahat bir kullanım olanağı sunuyor. Lastik basıncı, ekran kullanılarak ilgili koşullara göre ayarlanabiliyor. Sürücü, sert veya yumuşak zeminde bir düğmeye basarak gerekli lastik basıncına karar verebiliyor. Bu durum; optimum çekiş, düşük seviyelerde patinaj ve zeminin korunmasını sağlıyor.

Tüm tekerleklerden yönlendirilebilme özelliği, U 423 ilâ U 535 modellerinde, Unimog cihaz taşıyıcısının sürücüsü için üç farklı direksiyon tipini mümkün kılıyor: Ön tekerlekleri kullanarak normal direksiyon, tüm tekerlekler zıt dönüş açılarındayken dört tekerlekten direksiyon ve tekerlekler paralel şekilde ayarlanmış durumda olan çapraz hareket için “yengeç yürüyüşü” adı verilen direksiyon. Sonuç olarak; Unimog’un zorunlu küçük dönüş yarıçapı yüzde 20’ye kadar azaltılabiliyor ve tüm operasyonel durumlarda aracın manevra kabiliyeti artırılabiliyor.

VarioPilot: VarioPilot çift modlu direksiyon, sürücünün soldan sağa geçiş yapmasını sağlıyor. Kullanıma bağlı olarak, direksiyon ve kullanım aracın her iki tarafından da sağlanıyor. Buna ek olarak; örneğin biçme çalışmalarında sağ kenarlardaki görüş alanını optimize etmek için döner koltuk içeren tamamen camlı bir ön yolcu kapısı takmak da mümkün.

Özel donanım olarak LED ışık paketi: Özel donanım olarak sunulan LED ışık paketi hem yolda sürüşte hem de ek cihazlar kullanırken mükemmel aydınlatma koşulları sunuyor.

Tek bir ekipman taşıyıcısı ile tüm yıl boyunca çok çeşitli uygulamaları yönetme

Unimog’un güçlü yönü, tek bir ekipman taşıyıcısı ile tüm yıl boyunca çok çeşitli uygulamaları yönetme becerisinde yatıyor. Bu, hem klasik kar temizleme, yol bakımı ve kamusal yeşil alan bakımı uygulamaları hem de çapraz segment uygulamaları için geçerli. 4 adede kadar cihaz konumu mevcut. Ön ve arkaya ek olarak, akslar arasına ve kabinin arkasına da cihazlar monte edilebiliyor. Mercedes-Benz, “Unimog İş Ortakları” ve “Unimog Uzman İş Ortakları” ile uygulama gereksinimlerine ilişkin özel anlaşmalar yapıyor.

Dünya çapında 650’den fazla servis noktası

Unimog Hizmeti, yaklaşık 220’si Almanya’da olmak üzere 130’dan fazla ülkede 650’den fazla hizmet noktasına sahip, küresel olarak organize edilmiş bir hizmet yapısı tarafından destekleniyor. Unimog servis iş ortakları, araçların tamirinin yanı sıra, gövdelerle ve diğer aletlerle; yani tüm sistemle de ilgileniyor.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

PEUGEOT 2023 GLOBAL SATIŞ SONUÇLARINI AÇIKLADI! PEUGEOT AVRUPA’NIN ELEKTRİKLİ B SEGMENTİ LİDERİ!

AVRUPA’DA SATILAN 100 PEUGEOT’DAN 18’İ ENERJİSİNİ ELEKTRİKTEN ALDI!

 

Otomotiv dünyasının teknolojiyle sportif sürüşü bir arada sunan markası PEUGEOT, 2023 yılını güçlü bir büyümeyle geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 124 bin 268 adetlik satışa ulaşan şirketin elektrikli araç satışları Avrupa’da yüzde 18’lik paya ulaştı. Konu hakkında değerlendirme yapan PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Son derece rekabetçi bir 2023 ortamında, satışlarda yüzde 6’lık bir artış ve uluslararası hacimde yaklaşık 1 puanlık büyüme açıklamaktan gurur duyuyorum. PEUGEOT markası, Avrupa’da elektrikli B segmentinde E-208 ve E-2008 olmak üzere iki modeliyle liderliğini sürdürüyor ve elektrikli ticari araçlarda birinci sırada yer alıyor” dedi.

Dünyanın önde gelen otomotiv markalarından PEUGEOT, üstün teknolojiye sahip yenilikçi modelleriyle büyümeye devam ediyor. Sektörün geleceğine yatırım yapan şirket, 2023 yılı global satış sonuçlarını açıkladı. 2023’te, bir önceki yıla kıyasla satışlarını yüzde 6 artıran PEUGEOT, yılı 1 milyon 124 bin 268 adetle geride bıraktı. Şirketin küresel satışlarının yüzde 28,2’sini oluşturan AB29’un dışında da güçlü büyümesi devam ederken PEUGEOT, 17 ülkede son 15 yılın en yüksek pazar payına ulaştı.

Avrupa’da elektrikli B segmentinin lideri PEUGEOT!

Yeni nesil elektrikli araçlarıyla yer aldığı segmentleri domine eden PEUGEOT, AB29 bölgesindeki toplam satışlarının yüzde 18’ini elektrikli modelleriyle gerçekleştirdi. Markanın güçlü satış verilerini değerlendiren PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Son derece rekabetçi bir 2023 ortamında, satışlarda yüzde 6’lık bir artış ve uluslararası hacimde yaklaşık 1 puanlık büyüme açıklamaktan gurur duyuyorum. PEUGEOT markası, Avrupa’da elektrikli B segmentinde E-208 ve E-2008 olmak üzere iki modeliyle liderliğini sürdürüyor ve elektrikli ticari araçlarda birinci sırada yer alıyor” dedi.

PEUGEOT, 2023 yılında genişletilmiş Avrupa bölgesinde 811 bin 722 adetlik satış ve yüzde 5’lik pazar payı elde etti. Markanın E-208 modeli, 2023 yılını AB29’da elektrikli B-hatchback segmentinin lideri olarak tamamladı. PEUGEOT ise geçtiğimiz yıl hem elektrikli B segmentinin hem de hafif ticari araç segmentinin ilk basamağında yer aldı. Güçlü bir büyümeye imza atan marka, Ortadoğu ve Afrika’da 135 bin 65 adetlik satışa ulaştı. Bölgedeki 21 ülkede pazar payını artıran PEUGEOT, Türkiye’de ulaştığı yüzde 6,4’lük pazar payı ile ilk 10 arasında en hızlı büyüyen marka olarak öne çıktı. Latin Amerika pazarını 2023 yılında 103 bin 660 adetlik satışla kapatan PEUGEOT, Hindistan-Asya Pasifik-Çin bölgelerinde 60 bin 597, Kuzey Amerika’da ise 13 bin 224 adetlik satışla büyümesini sürdürdü.

PEUGEOT 408’in en fazla satıldığı ülke Türkiye oldu!

2023’ü PEUGEOT 208 ile B segmentinde podyumda tamamlayan marka, E-208 ile de elektrikli B segmentinin zirvesinde yer aldı. PEUGEOT 2008 ve E-2008 ise B-SUV ve elektrikli B-SUV segmentlerinde ilk 3’te yer aldı. Markanın en yeni oyuncularından PEUGEOT 408 de, küresel anlamda ulaştığı 55 bin 962 adetlik satışla güçlü bir performans ortaya koydu. Türkiye, 9 bin 729 adetle PEUGEOT 408’in dünyada en fazla satıldığı ülke olarak dikkat çekti. Markanın hafif ticari araç pazarındaki iddialı oyuncuları PEUGEOT Partner ve Rifter da, 2023 yılına ulaştıkları 121 bin 560 adetlik satışla kompakt van segmentinin liderliğini elinde tuttu. 2023’te güçlü bir performans ortaya koyarak büyüme hamlesini sürdüren PEUGEOT’nun en fazla tercih edildiği pazarlar ise sırasıyla şöyle: Fransa (305 bin 295 adet), İtalya (91 bin 319 adet), İngiltere (88 bin 467 adet), Türkiye (78 bin 632 adet), İspanya, Almanya, Arjantin, Benelüks, Çin ve Brezilya.

Continue Reading

Genel

Škoda Octavia ve Fabia “En İyi Otomobil“ Ödüllerinin Sahibi oldu

Škoda Octavia ve Fabia modelleri, yeni yılda da başarılara imza atmaya devam ediyor. Fabia ve Octavia, Alman otomotiv dergisi ‘auto motor und sport’ tarafından 48. kez gerçekleştirilen ödüllerde öne çıkan modeller oldu. Škoda’nın bu iki modeli 92 bin 798 okuyucunun katılımıyla Best Cars 2024’te kendi kategorilerinin birincisi oldular ve “En İyi Otomobil“ seçildiler. 13 kategoride rekor sayıda 455 adet araç değerlendirildi.

Octavia etkileyici galibiyet serisini devam ettirerek sınıfında 11. kez üst üste ve toplamda 12. kez En İyi Otomobil ödülünü kazandı. Fabia ise, 2008 ve 2023 yıllarındaki kazandığı ödüllerin ardından üçüncü kez segmentinde ilk sırada seçilmeyi başardı.

Škoda Octavia 28 rakibini geride bıraktı

Bu yılki auto motor und sport Okuyucu Ödülleri’nde oyların yüzde 15,5’ini Kompakt Sınıf İthal Araç kategorisinde Škoda Octavia elde etti. Bir kez daha okuyucuların beğenisi toplayan Octavia, 28 rakip modele üstünlük sağlayarak En İyi Otomobil seçildi. Markanın en çok satan modeli, geçtiğimiz günlerde yenilenerek iddiasını daha da artırdı. Yeni özelliklere ve tasarım detaylarına sahip Octavia, Temmuz ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Škoda Fabia da ilk sırada yer aldı

Dördüncü nesil Škoda Fabia modeli de, markaya yeni ödüller getirdi. Geçen yıl olduğu gibi segmentinde ilk sırayı alarak unvanını koruyan Fabia, okuyucuların oylarının yüzde 16’sını elde ederek, 19 rakibinin önünde ilk sırada yer aldı. Böylece 2008 ve 2023’teki başarılarının ardından performansı, yüksek verimliliği, sportifliği ve pratikliği bir araya getiren Fabia’nın segmentindeki başarısı devam etti.

Continue Reading

Genel

PEUGEOT, I-COCKPIT®’TE CHATGPT İLE YAPAY ZEKAYI KULLANIMA SUNUYOR!

PEUGEOT, CHATGPT İLE I-COCKPIT®’E YAPAY ZEKAYI ENTEGRE EDİYOR!

Yenilikçi teknolojilere sahip göz alıcı modelleri ile çağın ötesinde bir ürün gamı sunan PEUGEOT, ChatGPT yapay zekayı hizmet olarak müşterileriyle entegre eden ilk otomobil üreticilerinden biri oldu. Kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazanan ikonik i-Cockpit®’e entegre edilen ve sesli asistan “OK PEUGEOT” komutu üzerinden etkinleştirilen ChatGPT, her türlü soruyu yanıtlayabilirken benzersiz bir hizmet ve deneyim sunuyor. Böylece “Göz Alıcı” yönleri ile PEUGEOT, müşterilerine yeni bir interaktif deneyim sunuyor. “Duygu” yönünü yansıtan marka, PEUGEOT i-Cockpit®’te sunduğu ChatGPT ile sürüş keyfini artırıyor ve yeni bilgilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte PEUGEOT, ChatGPT’yi binek araçlarında uygulayan ilk üreticilerden biri olarak “Mükemmellik” temasıyla öne çıkıyor.

Müşterilerine her zamankinden fazla yenilikçi ve teknolojik çözümler sunan PEUGEOT, en güncel modellerinde günümüzün en güncel teknolojileri arasında olan üretken yapay zeka ChatGPT’yi sunuyor. Günümüzde pek çok alanda kullanılan ve “Chat Generative Pre-trained Transformer” ifadesinin kısaltması olan üretken yapay zeka ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen en ileri teknoloji. Bu teknoloji, kullanıcılarına gelişmiş, doğru ve özlü yanıtlar sunmak üzere büyük bir veri havuzundan yararlanıyor. PEUGEOT’nun yeni nesil i-Cockpit®’inde dokunmatik ekranına entegre edilen kullanıcı dostu yapay zeka, entegre sesli asistan üzerinden çok yalın ve doğal bir şekilde kullanıma sunuluyor.

“OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak yeterli oluyor

ChatGPT’yi devreye almak için sadece “OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak ve sesli bir talepte bulunmak yeterli oluyor. Kullanıcılarla sohbete katılabilen ChatGPT, basit olanlardan karmaşık olanlara kadar pek çok düzeyde farklı soruya yanıt verme becerisine sahip. Örneğin kullanıcı bir şehre vardığında ChatGPT’den hangi anıtları ziyaret edebileceğini belirtmesini ve bu yerlerin tarihini anlatmasını isteyebiliyor. Ayrıca bu bilgilerin ardından otomobilin navigasyon sisteminin kullanıcıyı bahsi geçen noktaya yönlendirmesi de mümkün oluyor. ChatGPT soruları yanıtlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcı, uzun yolculuklarda çocukların sıkılması durumunda ChatGPT’den çoçukların ilgi alanları ile ilgili bir test düzenlemesini isteyebiliyor. Yapay zeka sadece birkaç saniye içinde saatlerce sürecek eğlence sunabiliyor.

Yeni bir deneyimin kapıları açılıyor

PEUGEOT, ChatGPT yapay zekayı otomobillerine entegre ederek sesli asistan deneyimini geliştiriyor ve onu daha etkileşimli, akıcı ve sezgisel hale getiriyor. PEUGEOT, bağlantılı navigasyonla donatılan tüm yeni nesil modellerinin i-Cockpit®’inde ChatGPT’yi kullanıma sunuyor. Uygun modeller ise: Yeni 208, Yeni 2008, Yeni 308, Yeni 308SW, Yeni 408, Yeni 508, Yeni 508 SW, Yeni E-3008, Yeni E-RIFTER, Yeni E-TRAVELLER, Yeni E-Partner, Yeni E-Expert ve yakında Yeni E-5008.

Ülke ve bölgeye bağlı olarak uygun modellere sahip tüm PEUGEOT müşterileri, ChatGPT’yi PEUGEOT Service Store üzerinden etkinleştirebiliyor. Sadece birkaç gün içinde, ilk aşamada sistemin sunulduğu Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere’deki PEUGEOT müşterilerinin yüzde 50’sinden fazlası araçlarındaki üretken yapay zekaya abone olarak bu pilot uygulamaya katıldı. Bu başarıdan güç alan PEUGEOT, kampanyadan ücretsiz olarak yararlanabilecek müşteri sayısını 6 ay boyunca iki katına çıkarmaya karar verdi (5.000 kullanıcıdan 10.000’e çıktı). PEUGEOT, bu aşamanın ardından ChatGPT’yi kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak uygun bağlantılı araca sahip tüm müşterilerle buluşturmayı hedefliyor.

Continue Reading

Popüler