OYAK Türkiye’nin en büyük lisanssız güneş enerjisi santralini kuracak

0
341

OYAK, grup şirketlerinin enerji tüketimlerini karşılamak amacıyla lisanssız yenilenebilir enerji santrali projeleri geliştirecek.

Maden metalürji, çimento beton kâğıt, otomotiv lojistik, finans, kimya, gıda, tarım, hayvancılık ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren OYAK, grup şirketlerinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla lisanssız yenilenebilir enerji santralleri kuruyor.

OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.’ye ait tesisin, arazi üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) olması hedefleniyor.

Lisanssız güneş enerjisi santrali için çalışmalara başladıklarını söyleyen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Üretim için ihtiyacımız olan enerjiyi alternatif kaynaklarla desteklemeyi ve karbon yoğun sektörlerimizde karbon emisyonunu düşürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ANKARA’DA BİN 500 DÖNÜMLÜK ALANA İNŞA EDİLECEK

Erdem, “Toplam elektrik tüketiminin yüzde 30,1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı hedeflediğimiz OYAK Çimento Beton Kâğıt Sektörü Şirketlerimizden OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.’nin iç tüketiminin bir kısmını karşılamak amacı ile yaklaşık yüz megawatt kurulu gücünde lisanssız güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Santral, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) konuya ilişkin yönetmeliğine uygun şekilde Ankara’da başlangıç olarak yaklaşık bin 500 dönümlük bir alana inşa edilecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here