Connect with us

Elektrikli Otomobiller

Şirket Araçları ve Kiralık Araçlar Hızla Elektriklileşecek!

Türkiye’nin önde gelen elektrikli araç şarj istasyon ağı şirketlerinden Sharz.net, özellikle ticari amaçlı kullanılan şirket araçları ve şirket filo kiralama araçlarında önümüzdeki dönemde hızlı bir biçimde “elektriklileşme” görüleceğine dikkat çekti. Dünyada hızla artan araç sayısına ve buna bağlı olarak artan hava kirliliğine değinen Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, “Tüm araç üreticileri bir süredir yeni model elektrikli araçlarını pazara çıkarma yarışına girdi.

Yerli otomobilimiz Togg’un satışa sunulması ile birlikte elektrikli otomobil farkındalığı çok arttı. Türkiye’deki toplam 26 milyon aracın 7 milyondan fazlası ise ticari amaçla kullanılan araçlar ve bu araçlar tükettikleri yaklaşık 24 milyon ton akaryakıtı her yıl gaz olarak atmosfere saçıyor. Özellikle şehir merkezlerinde, ciddi bir çevre kirliliği yaratıyorlar. Emisyon oranlarını düşürmek ve sürdürülebilirlik adımlarını takip etmek ile birlikte yakıt tüketim ekonomi sağlamak isteyen şirketler hızla elektrikli araçlara geçmeye başlayacak. Şu anda yaklaşık 3 milyon şirket aracı ve 245 bin operasyonel filo kiralama aracı bulunuyor. 2030’a kadar karayollarında olması tahmin edilen  yaklaşık 1 milyon elektrikli aracın, 550 bin adedinin ticari amaçla kullanılacağını öngörüyoruz. Özellikle şehir merkezlerinde dolaşacak bu araçlar için, şarj istasyonu altyapısını da buna göre kurgulamak gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin birçok şarj operatörüne altyapı sağlayan Sharz.net, ticari amaçla kullanılan araçların bireysel araçlara göre 3-4 kat fazla trafikte daha yoğun seyir etmesi nedeniyle hava kirliliğinde büyük ölçüde rol oynadığına dikkat çekti. Sharz.net, araç filosuna sahip şirketlerin bunu göz önünde bulundurarak hızla elektrikli araç teknolojisine geçiş yapacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

 

Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, “Bir şahıs aracı yılda ortalama 10-15 bin kilometre yol yapmasına karşılık ticari araçlar yılda 30-40 bin kilometre yol kat ediyor. Özellikle şehir içinde dolaşmakta olan hafif ticari araçlar, taksiler, otobüsler veya şirket araçları hava kirliliğinin önemli etkeni oluyor. Ayrıca bu araçlar şehir içinde çok kilometre yapmamalarına rağmen yoğun trafikte beklerken çalışan motorlarından havaya sürekli Co2 salımı gerçekleştiriyor. Yakıt tüketimi fazla olan bu araçların elektrikliye geçmesi hem şirketlere ekonomi sağlayacak hem de şehir içerisindeki hava ve ses kirliliğinin ortadan kaldıracaktır.” dedi.

 

Başlayan bu dönüşüme ilişkin değerlendirmede bulunan Şengönül, “Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki 6-7 yıllık süreçte elektrikli araca geçiş noktasında hem bireysel araçlarda hem de şirket ile filo kiralama araçlarında ciddi bir artış olacağını tahmin ediyoruz. 2030 yılında Türkiye’de 1 milyon elektrikli aracın trafikte olması beklenirken, bu sayının %55’inin ticari amaçla kullanılan araçlardan oluşacağını öngörüyoruz. Şarj istasyonu altyapısını da buna göre kurgulamak gerekiyor. Bu dönüşümle beraber enerji tüketim verimliliğini hesaplayan yazılımlara ihtiyaç duyulacaktır.

Ayrıca şirket personeline göre elektrik tüketim kısıtlamaları, bölgesel seyahat kısıtlamaları yapabilecekleri yönetim yazılımlarına ihtiyaç doğacak. Sharz.net bu konudaki deneyimlerini kendi elektrikli araç filo şirketi müşterileri ile paylaşıyor. Ayrıca elektrikli araç filoları Sharz.net istasyonları ve 20’den fazla ayrı şarj ağı işleticisinin Şarj Kulübü adı altında ortak kullanabileceği binlerce istasyonu da kullanarak elektrikli araç ile seyahat alanlarını genişletebilecekler.” ifadelerine yer verdi.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

ELEKTRİĞİ KONFORLA BULUŞTURAN CITROËN MODELLERİNDE 0 FAİZLİ KREDİ FIRSATI!

Citroën, mayıs ayında da birbirinden özel kredi imkânlarıyla yeni bir araç satın almak isteyenlere avantajlar sunuyor. Otomobil ve hafif ticari ürün yelpazesine yönelik kredi seçenekleri ve PSA Finans desteğiyle Citroën, mayıs ayında müşterilerini showroomlarına bekliyor.

Kampanya kapsamında Citroën C3 modeli 200 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi olanakları ile satışa sunuluyor. Citroën SUV ailesinin özgün üyesi C3 Aircross modeline, 250 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı sağlanıyor. Dikkat çeken tasarımıyla Citroën C4 ve kompakt sınıfta 4 kapılı sedan ve SUV genlerini buluşturan C4 X modellerinde ise mayıs ayında, 250 bin TL için 12 ay ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı bulunuyor.

Mayıs ayının en avantajlı kampanyası ise üstün konfor ve verimlilikleri ile öne çıkan elektrikli Citroën modellerinde sunuluyor. Bu kapsamda Citroën C4 ve C4 X’in yüzde 100 elektrikli versiyonları ë-C4 ve ë-C4 X satın almak isteyenler,  300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay vade ve yüzde 0 faiz seçeneğinden yararlanabiliyor. SUV segmentinde rakiplerinden üstün konfor özellikleriyle ayrılan Shine Bold ve E-Series donanımına sahip Citroën C5 Aircross modelinde 300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay ve yüzde 1,99 faiz imkânlarından faydalanılabiliyor. Yüzde 100 elektrikli yapısıyla, tüm kent merkezlerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlayan şehir içi mobilite aracı Ami de, 120 bin TL için 12 ay vadeli ve yüzde 0 faizli kredi olanağı sağlıyor. Satışlarını iki katından fazla artırarak 2023 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Citroën’in, konforu üst seviyelere taşıyarak segmentinin öncüsü olan hafif ticari araç modeli Jumpy Spacetourer ise 300 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi seçeneği ile yeni sahiplerini bekliyor.

Continue Reading

Popüler