Tesla SC’lerin Maliyeti, Tahminlerden Düşük Çıktı

0
463

Tesla hızlı şarj istasyonları Supercharger kurulumlarının büyük bir maliyet avantajına sahip olduğu ortaya çıktı. Tesla şarj istasyonları, ortalama rakip şarj ağlarının yeni istasyonlar kurmak için ödediği miktarın sadece beşte birine mal oluyor.

Bunun nedeni, Dieselgate skandalından elde edilen gelir anlaşmasının, elektrikli araç şarj istasyonlarının finanse edilmesi için kullanılacak olması. Teksas’taki hava kalitesine yardımcı olacak projeleri finanse etmek için oluşturlan program olan; Texas Volkswagen Çevresel Azaltma Programı (TxVEMP) bu süreci Tesla için çok faydalı bir duruma getiriyor.

Tesla şarj üniteleri yalnızca Tesla araçlarına değil, diğer elektrikli modellere de hizmet vermek adına bu program aracılığıyla hibe için başvuruda bulunmuştu. Bildiğiniz üzere Tesla merkezini ve 5’nci Gigafactory‘sini Texas’a taşımıştı. Bu hibe programına Tesla gibi EVgo, Chargepoint ve büyük benzin istasyonu işletmecileri de başvuruda bulundu. Şirketler, şarj cihazı başına, 150.000 $’a kadar olan şarj cihazlarının maliyetinin %70’inden üstüne başvuramıyorlar. Forbes dergisine göre Tesla, çoğu başvuru sahibinden farklı olarak, şarj cihazı başına yalnızca yaklaşık 30.000 $ talep ettiğini yazıyor.

250 kW’a kadar şarj edebilen Tesla Superchargers gibi güçlü hızlı şarj istasyonları, içlerindeki güçlü elektronikler nedeniyle son derece pahalı üniteler. Bazı şarj cihazları için 100.000 $’ın üzerinde satış fiyatları görmek mümkün ve birkaç faktöre bağlı olarak kurulumla maliyetin iki katına çıktığını görebiliriz. Tesla’nın şarj cihazı başına maliyetini 50.000 $’ın altında tutmayı başarabilmesi, onu daha da etkileyici kılıyor.

2016’da Tesla, Supercharger ağının istasyon başına 285.300 $ veya şarj cihazı başına 49.000 $ değeri olduğundan bahsediyordu. Ancak bu, her bir şarj cihazının mevcut Supercharger’ların güç kapasitesinin, yarısından daha azına sahip olduğu zamanlardı. Günümüzde şarj istasyonlarının kapasitesi iki katından fazla artmasına rağmen, maliyetin yıllar içinde düştüğü görüyoruz. Tesla, yalnızca şarj istasyonları için değil, aynı zamanda elektrikli araçları ve ticari güç invertörleri için de güç elektroniği alanında güçlü bir uzmanlığa sahip. Tesla New York GF‘de Supercharger üretiyor ve yakın zamanda Çin/ Shanghai GF‘de de yeni bir Supercharger fabrikası açtı ve bu fabrikada yılda 10.000 Supercharger üretmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here