Test Sürüşü: Egea Cross

0
1024

Ekonomikoto.com Test Ekibinin konuğu Türkiye’de projelendirilip  üretilen Fiat Egea Cross.

Fiat Egea Cross, yepyeni ön tasarımı, genişliği, bagaj hacmi, konforu ve sınıfından ayrılan teknolojisi ile daha iyi bir otomobile sahip olmak isteyen otomobilseverlere hitabediyor. Ekonomik fiyatlarla, gerçekten ihtiyaç duydukları donanımlarla hitap eden yepyeni 1.0 motoru ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Yeni Egea  ‘nın Lounge donanıma sahip test aracı ile teste başlıyoruz. Tamamen yenilenen Egea Ailesi’nde ilk olarak yeniden yorumlanan ön ızgara bizi karşılıyor. Test aracımız 1.0 motor’a özel olarak yapılan ön ızgara arkasında açılır kapanır hava kanalları mevcut, bu açılıp kapanan kanallar aracın motorunun ideal sıcaklığını koruması amacı ile dizayn edilmiş. Izgarada yer alan diğer önemli yeniliği ise yeni logo oluşturuyor.

Fiat Egea Cross

Fiat yazısından tasarlanan bu logo yenilikçi yaklaşıma işaret ediyor. Yeni Egea model ailesi aynı zamanda, kısa süre önce pazara sunulan Yeni Fiat 500’den sonra bu logoyu taşıyan ilk Fiat modeli olmasıyla da dikkat çekiyor. Fiat Egea model ailesinin farları yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada kullanılan LED teknolojisi otomobile daha modern bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, aktif ve pasif güvenliği de artırıyor.

Önde Full LED far teknolojisi gelişmiş görünürlük ile sürüş güvenliğine katkı sağlarken, aynı zamanda otomobilin enerji tüketimini, dolayısıyla CO2 emisyonlarını azaltıyor. Krom detaylarla zenginleşen ön tamponun alt bölümü de yeni bir görünüm sergiliyor. Aracın yenilenen tasarımı daha modern bir görünümlü ve elmas kesimli yeni 17 inç alaşım jantlarla destekleniyor. Ayrıca bombeli kaputu ve yan çizgileri ile atletik ve geniş görünüm elde edilmiş, krom destekli kapı kolları yan profilde görselliği tamamlıyor. Tavanın ortasında bulunan ve tavanı önden arkaya doğru kıvrımları bu sınıf araçta ilk olarak karşımıza çıkıyor.

Arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka farlar hâkim. Dinamik “hokey sopası” biçimli arka farlar, çift parçalı yapısı sayesinde aracın tasarımına fark katıyor.  Belirgin arka spoyler son derece geniş bagaj bölümünü aerodinamik bir formda ve düzgün bir şekilde tamamlarken arka tamponun sağlam duruşu, arka kısma sportif ve kendinden emin bir görünüş kazandırıyor, aynı zamanda da hem bagajı koruyor hem de ince yatay arka reflektörler zarif bir şekilde entegre edilmesini sağlıyor, plaka üst kısımda bulunan geri görüş kamerası ise bagaj üstündeki logo ve sadeliği ön plana çıkıyor, hangi açıdan bakarsanız bakın Egea sizi etkilemesini biliyor.

Fiat Egea Cross

Baştan aşağı yenilenen Egea Ailesi, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de daha önce kullanılan göstergenin yerini tamamen yenilenen 7 inçlik dijital gösterge paneli alıyor. Son derece gelişmiş sistem sürücüsünün hayatını kolaylaştırıyor. Kullanıcı bu sayede yolculuğu, multimedya özelliklerini ve araca bağlı akıllı telefonunu kontrol altında tutuyor.

Yeni dijital gösterge, 10.25 inç dokunmatik ekrana sahip tamamen yeni UConnect 5 multimedya sistemi ile kombine ediliyor. Bu sistem, FCA Grubu’nda ilk kez yeni Fiat 500’ün ardından şimdi de yeni Egea model ailesinde yerini alıyor. Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla ve tamamen yenilenmiş olarak dikkat çekiyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon daha ergonomik olacak şekilde tasarlanırken 7 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor.

Fiat Egea Cross

Yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor. Ses açma kapama, kanal değiştirme butonları ise yine her zaman ki gibi direksiyon arkasında yerini almış. Bir başka yenilik ise orta konsolda olmasını düşündüğümüz ses açma kapama butonu yeni yerinde vites mekanizması alt kısmında aracı sürerken çok kolay ulaşılabilecek bir konumda kendisine yer bulmuş.

Fiat Egea Cross

Yenilikler arasında Multimedya konusunda ise çok ileri teknolojiye gitmiş desek yeridir, konuyu biraz daha açarsak sezgisel ve kişiselleştirilebilir Android Auto işletim sistemini kullanıyor. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan Uconnect 5, CarPlay’in özelliklerini, kişileştirilebilir profillerle dokunmatik ekranda kablosuz olarak kullanma ve 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı sunuyor.

Fiat Egea Cross

Yeni Egea’nın yeni multimedya sistemi aynı anda iki telefonu Bluetooth üzerinden bağlama olanağı sunuyor. Kullanıcı, böylece iki farklı cep telefonunu eş zamanlı olarak kullanabiliyor ve gelen ve giden çağrıları, o sırada bağlı olmayan telefondaki bir çağrıyı cevaplamak için bir bağlantıdan diğerine geçiş yapmadan aynı anda yönetebiliyor. Ayrıca, arka koltuklar için sunulan USB soketi özellikle uzun yolculuklarda ailelerin hayatını kolaylaştırabiliyor. Böylece tablet gibi mobil cihazlar arka koltukta şarj edilebiliyor ve kullanılabiliyor.

Fiat Egea Cross

Yenilenen Egea’da yepyeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik Firefly T3 motorla dikkat çekiyor.  FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 Firefly T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini, daha çok güç ve tork ile birleştirerek üstün performans sunuyor. Yeni 1.0 litrelik motor, düşük devirde kullanıma sunduğu yüksek çekiş gücüyle son derece akıcı ve keyifli bir sürüş ve düşük ses seviyesiyle üstün sürüş konforu da sağlıyor.

Fiat Egea Cross

Motorun CO2 emisyonu 121 gr/km (WLTP normuna göre) değerine kadar düşüyor ve aynı zamanda daha az yakıt tüketimi sağlıyor. Elektrik destekli direksiyon city modu ile kolay kullanıma sahip Egea’nın kalbi 5000 d/d’da 100 beygir güç, 1500 d/d’da 190 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11.8 saniyede tamamlarken maksimum 192 Km/s’lik bir hız değerine sahip. 6 bin devir çeviren sıkı bir makinaya sahip olan motor bu güçlü değerlere rağmen sakin sürüş modunda ise 100 Km’de ortalama 5.5 ile 5.7 ’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor.

Sınıfına göre zengin güvenlik ve teknoloji özellikleriyle hayata geçirilen Egea’da da ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı ’,‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’, Ön park sensörleri ve Anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj gibi özellikler hayatı kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

“Kompakt otomobiller sınıfının en iyisi” ve “Altın Seviye” olarak ödül alan Bursa’da ki fabrika da Tofaş’ın ürettiği Egea, Fiat mühendisleri tarafından tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları yeni Egea ailesi modelini güçlü dış kabuğu, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek, yeni nesil benzinli düşük yakıt ve maliyet kombinasyonu ile hem bayan hem de trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca hiç eskimeyecek tasarımı ile size eşlik edecek bir araç,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here