Connect with us

Genel

YENİ %100 ELEKTRİKLİ CITROEN E-C4 VE YENİ C4 TANITILDI

   2020 yılında “Herkes için Elektrikli” yaklaşımıyla hareket eden Citroën altı adet elektrikli otomobil tanıttı. Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modelleriyle elektrikli araç hamlesine devam ederken, aynı zamanda kompakt hatchback segmentindeki başarılı geçmişine yep yeni bir sayfa açıyor.

Segmentinin kurallarını yeniden yazan tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, Citroën DNA’sına özgü niteliklerle sınıfının tüm gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyor. Citroën; SUV standartlarına uygun büyük çaplı tekerlekler, güçlü bir duruş, enerjik bir görünüm, aerodinamik siluet, zengin kişiselleştirme seçenekleri ve iddialı detaylarla tasarımda ileriye doğru güçlü bir adım atıyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4, C5 Aircross SUV Hybrid, Ami, ë-Jumpy and ë-SpaceTourer modellerinin ardından markanın elektrikliye geçiş hamlesini devam ettiriyor. Ayrıca yeni C4 benzinli veya dizel motor seçeneğiyle de sunuluyor.

Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon, Advanced Comfort koltuklar veya dünya tanıtımı yapılan Citroën Smart Pad Support™ gibi çözümlerle Citroën Advanced Comfort® özelliklerini bünyesinde barındıran tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 20 adet sürüş destek sistemi ve gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Tüm bu özellikler tamamen elektrikli yeni ë-C4’teki ë-Comfort deneyimi ile daha da ileriye taşınıyor.


Citroën’in 10. nesil kompakt hatchback modeli olarak yollara çıkan yeni ë-C4 ve yeni C4, sahip olduğu konfor ve karakteristik özellikleriyle marka tarihinde tamamen yeni bir dönem açıyor. Markanın ilk kompakt modeli 1928 yılında yollara çıkmıştı.

İlk nesil C4 ile başlayarak bugüne kadar Ami 6/Ami 8, GS/GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (2004 ve 2010) ve C4 Cactus olmak üzere farklı modellerle marka kompakt sınıfta yaklaşık 12,500.000 adet üretime imza attı.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; üstün teknolojileri, zengin donanımı, iddialı tasarımı, geniş iç mekanı, 31 dış tasarım ve altı iç tasarım olmak üzere zengin kişiselleştirme seçenekleri ve tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere farklı motor seçenekleriyle sonbahardan itibaren siparişe açılacak.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 136 HP gücündeki elektromotoruyla 350 km menzile imkan tanırken, Euro 6d emisyon normunu karşılayan benzinli cephesinde 110 HP ile 155 HP arasında;  dizel cephesinde ise 110 HP ile 130 HP olmak üzere farklı güç versiyonları bulunuyor.

 

Citroën CEO’su Vincent Cobée “C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.”

 

01.KOMPAKT OTOMOBİLLERLE DOLU BAŞARILI BİR GEÇMİŞ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 uzun ve köklü bir geçmişin mirasçısı olarak yollara çıkıyor. Citroën markası 92 yılda elde ettiği 12.500.000 adet satışla kompakt hatchback sınıfında son derece güçlü ve başarılarla dolu bir geçmişe sahip. İlk nesil C4 1928 yılında yollara çıktı. Onu Ami 6 ve Ami 8, GS ve GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (2004 ve 2010 nesilleri) ve C4 Cactus takip etti. Her biri de konfor özellikleri, geniş iç mekanı, yenilikçi çözümleri ve benzersiz tasarım özellikleriyle sadece marka için önemli olmakla kalmayıp dünya otomobil tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Söz konusu köklü geçmişin varisi olan tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 10. nesil Citroën kompakt hatchback olarak yollara çıkıyor.

 

1928 yılında markanın ilk kompakt modeli olarak yollara çıkan ilk nesil C4, 243.000 adet sattı. 1961 yılında satışa sunulan ve gerçek bir popüler başarı olan Ami 6 ve Ami 8 modellerinden ise toplamda 882.000 adet satıldı. 1970 yılında satışa sunulan ve 1971 Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen GS ve modernize edilen türevi GSA 1.994.000 adetlik satış başarısına ulaştı. 1982 yılında satışa sunulan BX 2.150.000 ve 1991 yılında yollara çıkan ZX 2.465.000 olmak üzere markanın kompakt sınıftaki başarısı devam etti. 1997 yılında üstün güvenlik ve çok yönlülük özellikleriyle Xsara çıktı ve 1.343.000 adet sattı. 2004 yılında sahneye gerek tasarımı, gerekse bünyesinde barındırmış olduğu teknolojilerle çığır açan yeni C4 çıktı. 2010 yılında C4 baştan aşağı yenilendi. C4 iki nesil boyunca 2.941.000 adet satarak öncülerinin başarısını devam ettirdi. 2014 yılında aileye standart kompakt hatchback modellere özgün bir alternatif olarak C4 Cactus satışa sunuldu. Söz konusu model Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon ve Advanced Comfort Koltuklar gibi yenilikçi özellikler ve özgün tasarımıyla 440.000 adet sattı.


  1. YENİLİKÇİ DETAYLAR VE İDDİALI TASARIM

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 tasarımlarıyla karakteristik bir Citroën imajı orta koyarken uygulanan detaylarla daha modern ve yenilikçi bir görünüm sergiliyor. Akıcı hatlar, düzgün yüzeyler markaya özgü karakteristik detaylar özgün ve benzersiz bir kompakt hatchback otomobil görünümünü beraberinde getiriyor. Büyük tekerlekler, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360° dönenen koruyucu kaplamalar sayesinde güçlü ve sağlam bir SUV hissi uyanıyor.

 

Kısa ön ve arka tekerlek uzantıları, 690 mm ile büyük çaplı tekerlekler ve 156 mm yerden yükseklik gibi özellikler tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerini rakiplerden görsel olarak ayırırken aynı zamanda benzersiz, iddialı, özgüveni yüksek ve hırçın bir duruşu beraberinde getiriyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 boyutlarıyla kompakt hatchback sınıfının kurallarını yeniden yazıyor. 4.360 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.525 mm yüksekliğe sahip olan model 2.670 mm aks mesafesiyle geniş ve kullanışlı bir iç mekan müjdeliyor. Yüksek yapı 1,22 metre ile rakiplerden daha yüksek bir göz hizası sunarken böylece çok daha rahat ve yola hakim bir sürüş sağlanabiliyor.

 

Önden bakıldığında Citroën’nin CXPerience Concept, Ami One Concept ve 19_19 Concept gibi çalışmalarla başlayan ve 2020 başlarında yeni C3 ile devam ettirilen tasarımın modern bir yorumu dikkat çekiyor. Söz konusu mimaride V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün ve benzersiz bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını ve farları içine açıyor. Böylece tamamen LED “Citroën LED Vision” far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor.

 

Yüksek ve yatay konumlu motor kaputu güçlü ve sağlam bir görünüme katkı sağlıyor ve tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modeline enerjik ve iddialı bir duruş kazandıran C5 Aircross SUV’un içbükey şeklini yansıtıyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon, küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Ami One Concept ve 19_19 Concept’te kullanılan makro chevron desenli hava giriş ızgaraları detaylara gösterilen özeni gözler önüne seriyor.

 

Aerodinamik profildeki yumuşak ve keskin çizgiler, güç, sağlamlık ve karakter algısını destekliyor ve heybetli bir görünüm sunuyor. 690 mm çapındaki tekerlekler dikkat çekici tasarıma sahip 18 inçlik jantlarında etkisiyle otomobilin genel karakteristiğini destekliyor. Köşelerde konumlandırılan büyük çaplı tekerlekler dinamik ve kaslı tasarımı tamamlıyor. Ön ve arka tampon eklentileriyle ve renkli süslemelere sahip Airbump® tasarımlarını tamamlayan mat siyah çamurluk kemerleri gövdeye ek koruma sağlarken aynı zamanda otomobilin güçlü ve dinamik görünümüne katkı sağlıyor. Krom cam çıtaları ve yeni kapı aynaları bütünü tamamlayan zarif detaylar olarak dikkat çekiyor.

 

Özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğünü gözler önüne seriyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi efsanevi Citroën GS’e atıfta bulunuyor. Arka kısım, tasarımıyla otomobilin genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım 2004 C4 Coupe’nin tasarımından esintiler taşıyor.

 

Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni tamamen elektrikli ë-C4 ve yeni C4 daha önce Ami One Concept ve 19_19 Concept’te uygulanan V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor. Koruma ve dayanıklılık sağlamak üzere tasarlanan mat siyah tampon eklentisi içten yanmalı motora sahip versiyonlarda krom egzoz çıkışları ve elektrikli versiyonda dekoratif kapaklara sahip parlak siyah bir süslemeyle tamamlanırken söz konusu detaylar da otomobilin genel güç ve dinamizmine katkı sağlıyor. Birbirine şık bir tasarım uygulamasıyla bağlanan dış taraftaki iki adet havalandırma ızgarası C5 Aircross SUV ile benzer bir tasarım dili kullanıyor.

HUZUR VEREN GENİŞ VE MODERN YOLCU KABİNİ

 

İç mekan, yüksek kalite algısı ve modern yapısıyla ilk andan itibaren güven veriyor. Citroën Advanced Comfort® programının yansıması olarak; modern bir konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, birçok saklama bölmesi, yumuşak ve esnek malzemeler ve yolcuları oturmaya davet eden koltuklar devreye giriyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroën Smart Pad Support™ ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Ön konsol tasarım olarak kapı panelleriyle bütünleşerek sürücü ve ön yolcuyu saran ve böylece güven duygusunu arttıran bir yapı sergiliyor. Yüksek geniş vites konsolu ise bu etkiyi daha da güçlendiriyor.

 

Ön paneldeki yeni orijinal chevron desen, Advanced Comfort koltuklardaki yeni desenler ve kapı panellerindeki desenlerin oluşturmuş olduğu bütün huzurlu bir ambiyansı beraberinde getiriyor. Büyük bir özenle seçilen kaliteli ve el temasının yoğun olduğu konsol üstü, kapı panelleri ve orta kolçak gibi bölgelerdeki yumuşak malzemeler dokunma hissi uyandırıyor ve kalite algısını arttırıyor. Havalandırma ızgaraları, direksiyon simidi, gösterge paneli, klima paneli, bilgi-eğlence sistemi ve orta konsoldaki saten krom veya parlak siyah vurgular bir yandan görsel zenginlik kazandırırken diğer yandan ise kullanışlı işlevleri ile dikkat çekiyor.

 

Çok fonksiyonlu direksiyonun sol tarafından kumandalar sürüş destek sistemlerini, sağ taraftakiler ise bilgi-eğlence sistemini kumanda ediyor. Direksiyonun arka kısmında bulunan ve direksiyona entegre edilmiş olan parlak siyah elcikler direksiyon hangi açıda olursa olsun vitesleri manuel olarak değiştirme imkanı sunuyor.

 

Yenilikçi HMI (İnsan Makine Arayüzü) yaklaşımı modernizim ile teknolojiyi aynı potada eritiyor. Çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroën marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor. Modern ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge panelini büyük renkli yükseltilmiş gösterge ekranı tarafından tamamlanıyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan önemli sürüş bilgilerine erişebiliyor. Orta konsolun en üst noktasında son derece ince ve çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 metal görünümlü şık ve kaliteli bir vites kolu ile donatılıyor. Fiziki olarak sabit elektronik kontrollü vites kolunda R, N ve D olmak üzere üç pozisyon bulunuyor. Bunun dışında park konumuna geçmek için P ve içten yanmalı motorlu versiyonlarda manuel moda geçmek için M veya elektrikli versiyonda enerji geri kazanım modunu etkinleştirmek için B olmak üzere olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi bu bulunuyor vites kolu üzerinde. Vites konsolunda ise elektrikli el freni kumandası ile Eko, Normal ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli bulunuyor.

ZENGİN KİŞİSELLEŞTİRME SEÇENEKLERİ

 

Kompakt hatchback müşterilerinin beklentilerine uygun olarak tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 31 farklı dış gövde rengi ile beş farklı renk paketi ve altı farklı iç mekan ambiyansı ile zengin bir çeşitlilik sunuyor. Airbump® ve ön sis farlarında uygulanan renkli süslemeler ile daha dinamik ve çekici bir görünüm elde edilebiliyor.

 

Sportif ve dinamik dış görünümde 690 mm ile büyük çaplı tekerleklerin payı büyük. Citroën bu noktada da zengin bir seçim özgürlüğü sunuyor. Seçenekler 16 inçlik kapaklı döküm jantlarla başlayarak 16 inçlik alaşım jantlarla devam ediyor. Bunun dışında 17 inç ve farklı tasarımlara sahip 18 inçlik jant alternatifleri bulunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 için ise 18 inçlik elmas kesim jantlar sunuluyor.

 

Bir tür marka imzası haline gelen dokunma hissi uyandıran yumuşak ve sıcak renklere sahip iç mekan uygulamaları Citroën modellerinin iç mekanını şekillendirmeye devam ediyor. Advanced Comfort koltukların dolgu malzemesi ve dikiş deseni yeni C3 modelindeki deseni yansıtıyor. Koltuk sırtlıklarındaki kontrast renkli şerit kapı panellerindeki renkleri tamamlayarak tasarım bütünlüğü oluşturuyor. İç mekanı şekillendirmek üzere; Standard, Urban Grey, Metropolitan Grey, Metropolitan Blue, Hype Black ve Hype Red olmak üzere altı farklı tema sunuluyor.

03.TAMAMEN ELEKTRİKLİ, BENZİNLİ VEYA DİZEL SEÇENEKLERİ

 

DAHA FAZLA KONFOR SAĞLAYAN ELEKTRİKLİ ULAŞIM

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ileri teknoloji ve modern elektrikli ulaşım çözümlerini bir araya getiren ë-Comfort ile daha konforlu ve kullanışlı bir yapı sunuyor. C5 Aircross SUV, Ami, ë-Jumpy ve ë-SpaceTourer, modellerinin ardından tamamen elektrikli yeni ë-C4 dış dünyadan arındırılmış bir koza etkisiyle tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Sessiz çalışma, aracın sessiz ve dingil süzülmesi, sürüş keyfi, yumuşak süspansiyon, yumuşak Advanced Comfort koltuklar, titreşimlerden arındırılmış yapı, arayüz ve kumandaların kullanım ergonomisi gibi özellikler sürücü ve beraberindeki yolculara üstün sürüş konforu sunuyor.

 

ë-Comfort kapsamında sunulan tamamen elektrikli sürüş; sıfır emisyonlu, sessiz, kokusuz, titreşimden arındırılmış, sarsıntısız ve vites değişimi gerektirmeyen bir sürüş, ilk hareket anından itibaren yüksek tork üretimi, uzaktan programlanabilen hizmetler ve düşük bakım giderleri gibi avantajları beraberinde getiriyor. 136 HP güç ve ilk hareket anından itibaren 260 Nm tork kullanıma sunan elektromotor Spor sürüş modunda 0’dan 100 km/s hıza 9,7 saniyede ulaşıyor ve 150 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Sistem 50 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 400 V Li-iyon batarya tarafından besleniyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 sıfır emisyonlu elektromotoruyla WLTP normuna göre 350 km tamamen elektrikli sıfır emisyonlu sürüş menzili sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 bu özelliğiyle emisyon kısıtlamalarının yaşandığı şehir merkezilerine rahatlık girebiliyor. Özel fren teknolojisi frene basmadan aracı yavaşlatırken aynı zamanda elektrikli sürüş menzilini uzatıyor. Sistem fren anında ve yavaşlama anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor ve elektrikli sürüş menzilinin uzamasına katkı sağlıyor. Sürücü Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini vites konsolundaki kumanda üzerinden seçebiliyor. Batarya şarj kapasitesinin yüzde 70’i için sekiz yıl veya 160.000 km garanti kapsamında sunuluyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 farklı şarj çözümleri sunuyor. Halka açık şarj noktalarında 100 kW hızlı şarj özelliği ile batarya 10 km/dk performansıyla şarj olurken sadece 30 dakika gibi bir sürede batarya yüzde 80 şarj doluluğuna ulaşıyor. 32 A Wall Box şarj çözümü ile şarj hızlanıyor. Bu alternatifte şarj tek faz ile 7,5 saat ve opsiyonel olarak sunulan 11 kW şarj cihazı ile üç fazda beş saat sürüyor. Evdeki standart prizde tam şarj için 24 saatten daha uzun bir süre gerekirken 16 A Legrand Green’up™ şarj soketi ile şarj süresi 15 saate iniyor.

 

DAHA RAHAT BİR KULLANIM İÇİN SEZGİSEL ARAYÜZLER

 

Citroën, elektrikli araç ürün gamıyla birlikte okunaklı, anlaşılabilir ve kullanımı kolay arayüzler sunarak sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor. Burada temel amaç sürücü ile otomobil arasındaki bağı güçlendirmek, aktarma organlarının modernliğini artırmak, günlük kullanım özelliklerini basitleştirmek ve tamamen elektrikli yeni ë-C4’ü eğlenceli, keyifli ve pratik bir ulaşım aracı olarak konumlandırmak. Sürücü dijital ekran üzerinden hız veya menzil gibi bilgilere ulaşabiliyor. Sürücü ayrıca üç farklı widget seçimi ile güç göstergesi, güç ölçer, enerji akışı veya ısı konfor elemanlarının enerji tüketimi üzerindeki etkisini görüntüleyen ısı konfor tüketimi gibi bilgilere ulaşabiliyor.

 

Orta konsoldaki bir düğmeyle erişilebilen dokunmatik ekrandaki özel sayfalar, sistemin çalışma durumunu veya gecikmeli batarya şarjı gibi ayarları görüntülüyor. Ekran, şarj esnasında diğer bilgilerin yanı sıra; Kalan şarj süresini (saat ve dakika olarak), şarj ile kazanılan menzil (km olarak) veya kazanılan batarya şarj oranı (% yaş olarak) gibi bilgileri de gösteriyor.

 

MODERN MOTORLARDAN OLUŞAN ZENGİN BİR ÇEŞİTLİLİK

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılayan her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip farklı motor seçenekleri sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 50 kWh kapasiteli bataryaya sahip 136 HP (100 kW) gücünde bir elektromotorla yollara çıkıyor. Yeni C4 ise farklı güç versiyonlarına sahip hem benzinli hem de dizel motor seçenekleriyle üretiliyor. Benzinli C4’te Euro 6d normunu karşılayan PureTech 100 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman, PureTech 155 S&S EAT8 otomatik şanzıman ve PureTech 155 EAT8 – otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Dizel C4’te ise Euro 6d normunu karşılayan BlueHDi 110 S&S 6 vitesli manuel şanzıman ve BlueHDi 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman seçenekleri devreye giriyor.

 

 

  1. CITROËN ADVANCED COMFORT® PROGRAMINDA YENİ BİR YAKLAŞIM

CITROËN ADVANCED COMFORT® PROGRAMI

 

Citroën markasına ait otomobillerin tasarım ve gelişimine yön veren Citroën Advanced Comfort® programı konfor kavramına ulaşmanın yeni ve modern yolunu ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, farklı gereksinimlere ihtiyaç duyan küresel müşterilerin beklentilerini karşılamak için Citroën Advanced Comfort® programını dört ana başlık altında ele alıyor.

 

Sürüş konforu sürücü ve beraberindeki yolcuları gerek süspansiyon, gerekse de gürültü konforu bakımından dış dünyadan izole ederek bir koza etkisi yaratıyor.

Yaşam konforu ise geniş yaşama alanı, pratik saklama alanları ve sunmuş olduğu akıllı çözümlerle kabin içindeki yaşamı kolaylaştırıyor ve eğlenceli hale getiriyor.

İç huzur konforu sadece gerçekten yararlı olanı bilgileri görüntülemek için bilgileri düzenliyor ve öncelik belirleyerek rahatlatıcı bir iç atmosfer yaratarak sürücünün zihinsel iş yükünü azaltıyor.

Kullanım konforu sezgisel teknolojilerle otomobil ve donanımlarının optimize ediyor, günlük kullanımı kolaylaştıran yardımcı donanımlar sunuyor ve dijital çözümlerle yolcular ile otomobil arasındaki bağı akıcı hale getiriyor.

 

 

UÇAN HALI ETKİSİ İÇİN PROGRESSIVE HYDRAULIC CUSHIONS® SÜSPANSİYON

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, standart olarak Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon ile yollara çıkıyor. İlk olarak C4 Cactus ve C5 Aircross SUV modellerinde kullanılan süspansiyon sistemi üstün süsüş dinamizmi dışında markanın “uçan halı etkisi” olarak tanımladığı üstün konfor seviyesi sunuyor.

 

Citroën’e özel bu yenilikçi teknoloji marka müşterilerinin önem verdiği süspansiyon sisteminin sönümleme kalitesini artırmayı amaçlıyor. Progressive Hydraulic Cushions® aynı zamanda Citroën markasının süspansiyon alanındaki uzmanlığının gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor. Marka 100 yıldan daha uzun bir süredir müşterilerine gelişmiş süspansiyon konforu çözümleri sunuyor.

 

Citroën süspansiyon sistemini geliştirirken 20 adet patent başvurusu yaptı. Çalışma prensibi ise gayet basit. Geleneksel süspansiyon sistemleri bir amortisör, bir yay ve mekanik bir stoper içeriyor. Citroën Progressive Hidrolik Cushions® sisteminde her iki tarafa biri sönümleme ve diğeri geri basma olmak üzere iki hidrolik stoper bulunuyor. Süspansiyon böylece uygulanan gerilimlere bağlı olarak iki aşamada çalışıyor. Hafif sönümleme ve geri basma durumlarında yay ve amortisör, hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri kontrol ediyor. Söz konusu stoperlerin sağlamış olduğu esneklik sayesinde mühendisler otomobile bozuk zeminde süzülme hissi veren uçan halı etkisini yarattılar. Çok daha yoğun çalışma ortamlarında yay ve amortisör sarsıntıyı hafifletmek üzere hidrolik sönümleme ve geri basma stoperiyle birlikte çalışıyor. Enerjiyi emen ancak bir kısmını geri basan geleneksel mekanik stoperin aksine, hidrolik stoper bu enerjiyi emerek dağıtıyor. Böylece sistem sekme yapmıyor.

 

 

Mobil bir oturma odası hissi için ADVANCED COMFORT KOLTUKLAR

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’ün geniş ve rahat koltukları; dolgu malzemesi ve yan destekleriyle yoldan izole ve son derece konforlu bir oturum sunuyor. Rakiplere göre daha yüksek oturma pozisyonu sayesinde sürücü ve beraberindeki yolcu yola hakim bir sürüşün keyfini çıkartabiliyor.

 

Citroën’e özel yenilikçi bir donanım olan Advanced Comfort koltuklar ilk olarak C4 Cactus ve C5 Aircross SUV’ta kullanıma sunuldu. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’te farklı döşeme renkleriyle sunulan koltuklar mümkün olan en iyi konforu sunmak üzere dört farklı tipe dayanıyor. Görsel Konfor örneğin GS veya BX gibi modellerdeki döşemeleri andıran dolgu ve döşemeleriyle görsel olarak hemen ayrışıyor.

 

Konuksever konfor koltuğun yüzeyindeki 15 mm kalığındaki özel köpükle yumuşak ve destekleyici bir oturum sunuyor.

Dinamik konfor, koltukların ortasındaki yüksek yoğunluklu dolgu malzemesiyle uzun yolculuklarda yolcuları kavrıyor, uzun süreli kullanımlarda dahi çökme yapmıyor ve uzun yıllar sonra bile optimum konfor sunmaya devam ediyor.

Postürel konforda; geniş minder ve sırtlıklar, güçlendirilmiş yan destekler, ön koltuklarda bel desteği ve yükseklik ayarı, elektrikli ön koltuklar, önde ve arkada geniş ve konforlu kolçaklar ile optimum sürüş konforuna katkıda bulunuyor.

 

Koza etkisini daha da arttırmak ve çok daha huzurlu bir sürüş deneyimi yaşatmak üzere ısıtmalı koltuklar dışında masaj özelliği de tercih edilebiliyor.

 

 

HERKES İÇİN AKILLI DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

 

Kabin içi depolama alanları için özel çaba gösterildi. Citroën Advanced Comfort® programına dayanan tasarım kapsamında depolama alanları olabildiğince geniş tutuldu. Kullanıcıların beklentilerini karşılamak üzere gerek ön, gereksek arka koltuklarda, hem açık hem de kapalı olmak üzere 16 adetten az olmamak üzere 39 litre depolama alanı kullanıma sunuluyor.

 

Dünya tanıtımı yapılan Smart Pad Support Citroën, Apple iPad Air 2 ve Samsung Tab A 10,5 inç gibi tabletler için portatif açılıp-kapanabilen bir tutucu olarak devreye giriyor. Ön konsol tepsisi ise ön yolcunun önünde konumlandırılan sürgülü bir tepsi olarak tablet ve benzeri cihazlar için bir tür masa görevi görüyor. Tepsi üzerindeki siyah kaplama kaymayı önlüyor. Ön konsol tepsisinin altında büyük ve derin bir torpido gözü bulunuyor. Yüksek ve geniş tasarımıyla orta konsolda da birçok depolama alanı bulunuyor. Orta konsolda bulunan saklama alanı üzeri kaymaz bir malzeme ile kaplanan bir kapakla kapatılabiliyor. Böylece kullanıcı örneğin akıllı telefonunu bu kapağın altına gizleyebiliyor veya güvenle üzerine de koyabiliyor.

 

Orta konsolun en alt noktasında bulunan saklama alanı aynı zamanda kablosuz şarj özelliği olarak da hizmet veriyor. Yine bu bölümde biri Type C olmak üzere iki adet USB soketi bulunuyor. Vites kolunun ön tarafından küçük eşyalara yönelik bir depolama alanı, orta konsolda iki adet gizli bardak tutucuya sahip sürgülü kapalı bir saklama alanı ve hareketli ön kolçağın altında geniş bir depolama alanı bulunuyor.

 

Arka koltuk yolcularına katlanan orta kolçak içinde kapaklı bir saklama alanı ve bardak tutucu, ön koltuk sırtlıkların arkasında harita cepleri depolama alanı olarak sunulurken her bir kapı döşemesindeki cepler de ek depolama alanı olarak hayatı kolaylaştırıyor.

 

 

FONKSİYONEL VE GENİŞ BİR BAGAJ

 

Bir kompakt hatchback otomobilin farklı kullanım amaçlarını yerine getiren çok yönlü bir yapıya sahip olması gerekiyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 kompakt dış boyutlarına karşın son derece geniş bir iç mekan ve son derece kullanışlı bir yapı sunuyor. Yeni ë-C4 ve yeni C4, 2.670 mm ile segmentinin en uzun aks mesafesinden birine sahip ve 198 mm ile sınıfının en iyi arka koltuk diz mesafesini sunuyor. 1.800 mm dış genişliği ile yeni ë-C4 ve yeni C4 üç kişiyi rahat ettiriyor ve arka koltuk sırasında 1.380 mm omuz 1.440 mm dirsek mesafesi bulunuyor.

 

Yeni ë-C4 ve yeni C4 380 litrelik bir bagaj kullanıma sunuyor. Alçak yükleme eşiği (715 mm), geniş yükleme ağzı ve düz yan duvarlar rahat ve pratik bir kullanım sunuyor. İki konumlu bagaj zemini fonksiyonelliği daha da ileriye taşırken arka koltukların katlanmasıyla düz bir yüklem zemini elde ediliyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4’te örneğin şarj kablosu bagaj zemininin altında depolanabiliyor. Bagajın yan duvarlarındaki taşıma kancaları veya kayak kapağı gibi çözümler fonksiyonelliği destekliyor.

 

 

DIŞ DÜNYADAN İZOLE GERÇEK BİR KOZA

 

Akustik yalıtım konusu da büyük bir titizlikle ele alındı. Sürüş ve aerodinamik gürültünün azaltılmasıyla, yolculara dış dünyadan izole gerçek bir koza hissi sunuluyor. Özellikle motor bölmesi çok iyi izole edildi. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 modelindeki sessizlik olağanüstü. Ne bir gürültü, ne de bir titreşim sürüş konforunu veya huzurunu etkilemiyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 için özel olarak geliştirilen 18 inçlik hafif alaşım jantlar vibrasyon konforunu düşürmeye yardımcı oluyor.

 

Arkamys dijital ses işlemciye ek olarak tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerinde 8-kanal bir Hi-Fi ses sistemi kullanıma sunuluyor. Sistem konsolun üst kısmında bir adet center, ön ve arka kapılarda birer adet woofer, ön cam direğinde tweeterlar ve bagaj zemininde bir adet wubwoofer olmak üzere birçok hoparlörden oluşuyor.

 

 

AYDINLIK BİR YOLCU KABİNİ

 

Kabin içi aydınlık Citroën Advanced Comfort® programının temel direklerinden birini oluşturuyor. 4,3 m²’lik cam alanlar ve sıcak malzemeler sayesinde yolcuları sakin ve pozitif bir atmosferde yolculuk yapabiliyor. Açık renkli tavan döşemesi ve iç direk kaplamaları söz konusu etkiyi desteklerken mavi veya kırmızı gibi ortam aydınlatmaları dingin ve huzur dolu bir yaşama alanı yaratıyor.

 

Geniş yan camlar dışında, büyük elektrikli cam tavan da tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’ün kabin içi aydınlığına katkı sağlıyor. Entegre güneşlik ile sürücü veya beraberindeki yolcular kabin içindeki aydınlık seviyesini ihtiyacına göre ayarlayabiliyor.

 

Geceleri ise LED ortam aydınlatması sayesinde benzersiz ve güven veren bir atmosfer oluşuyor.

 

 

EN ZORLU KOŞULLARI BİLE KARŞILAYAN ISITMA ÇÖZÜMLERİ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerinde en zorlu hava koşullarında bile gelişmiş günlük kullanım konforu sunmak üzere; Citroën ürün gamında yeni bir özellik olarak ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon, önde ve arka ısıtmalı koltuklar, hem ön panelden hem de dokunmatik ekrandan kumanda edilen çift bölge iklimlendirme kontrolü ve arka koltuk yolcuları için arka havalandırma ızgaraları gibi donanımlar devreye giriyor.

 

20 ADET EN GÜNCEL SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMİ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, yeni nesil Citroën modellerinde de olduğu gibi sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran en az 20 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Tüm bu sistemler otonom sürüşe giden yolda önemli bir adımı oluşturuyor.

 

Aktif Güvenlik Freni, Çarpışma Riski Uyarısı ve Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Otoyol Sürüş Yardımcısı, Kahve Molası Uyarısı, Sürücü Dikkat Dağınıklığı Uyarı Sistemi, Kapsamı Genişleyen Trafik İşareti Tanımlama ve Önerme Sistemi, Akıllı Farlar gibi sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğini destekliyor.

 

Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Renkli Yükseltilmiş Gösterge Ekranı, Otomatik Elektrikli Park Freni, Yan park sensörleri, Top Rear özellikli Geri Görüş Kamerası, 360 Vision, Park Yardımcısı, Yokuşta Kalkış Yardımcısı, Statik dönüş fonksiyonu, Römork Denge Kontrolü gibi elektronik sistemler daha konforlu ve daha az stresli bir sürüş sağlıyor.

 

GELİŞMİŞ BAĞLANABİLİRLİK ÇÖZÜMLERİ VE DİJİTAL ARAÇ İÇİ ENTEGRASYON

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 10 inç dokunmatik ekran, akıllı telefonlar için kablosuz şarj, ConnectedCAM Citroën®, Connect Assist, My Citroën, Connect Nav, Android Auto ve Apple CarPlay ile Connect Play, ikisi önce ve biri arkada olmak üzere üç adet USB soketi gibi gelişmiş özellikleriyle hayatı kolaylaştırıyor ve sürüşleri keyfe dönüştürüyor.

 

 

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

§  Uzunluk: 4.360 mm

§  Genişlik: 1.800 mm / 2.056 mm aynalar açık / 1.834 mm aynalar kapalı

§  Yükseklik: 1.525 mm

§  Aks mesafesi: 2.670 mm

§  Tekerlek çapı: 690 mm

§  Dönüş çağı: 10,9 m

§  Yerden yükseklik: 156 mm

§  Bagaj hacmi: 380 litre

§  Yükleme eşiği yüksekliği: 715 mm

§  Yeni tamamen elektrikli ë-C4:

o   Güç: 136 HP (100 kW)

o   Batarya: Yüksek voltajlı 400 V Li-iyon 50 kWh

o   Tork: 260 Nm

o   Menzil: 350 km, WLTP döngüsü

o   Maksimum hız: 150 km/s

o   Hızlanma 0-100 km/s: 9,7 saniye (spor modu)

o   Şarj süresi:

> 100 kW halka açık şarj noktası: 30 dakikada yüzde 80 şarj, veya 10 km/dk

> 32 A Wall Box: 5 saat (üç faz ve opsiyonel 11 kW şarj) ile 7 saat 30 dakika (tek faz)

> Yerel priz: 15 saat (yüksek voltajlı soket) ile 24 saat (standart soket) ve üzeri

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler