Connect with us

Otomotiv

Yeni Amarok: Her haliyle Volkswagen!

Pazara sunulduğu 2010 yılından bu yana dünya çapında 830 binin üzerinde satış başarısı gösteren Volkswagen Ticari Araç’ın premium pick-up modeli Amarok, yüzde 100 yenilenmiş ikinci nesliyle Türkiye’de satışa sunuldu.

Yepyeni iç ve dış tasarımı, güçlü yeni teknoloji motorları, 4MOTION teknolojisi, akıllı sürüş destek sistemleri ve sınıfında fark yaratacak birçok özelliğiyle Yeni Amarok, bir pick-up’tan fazlasını sunuyor.

Tamamen yeniden tasarlanarak, çarpıcı, sportif bir görünüme ve yepyeni bir iç mekana kavuşan Yeni Amarok, sağlamlığı, gücü ve sunduğu bir çok teknolojik özelliğiyle Volkswagen DNA’sını yüzde 100 korumayı başarıyor.2.0 litre 205 PS dört silindirli çift turbo ve 3.0 litre 240 PS V6 motor seçenekleriyle; ‘Life’, ‘Style’, ‘Style Plus’, ‘PanAmericana’ ve ‘Aventura’ olmak üzere beş farklı donanım seviyesinde satışına başlanan Yeni Amarok’un lansmana özel kampanyalı fiyatları 1 milyon 200 Bin TL’den başlıyor.

Yeni Amarok, premium pick-up sınıfında standartları yeniden belirliyor

Amarok modelinin pazara sunulduğu günden bu yana, üstün tasarımı, gücü ve kalitesiyle ‘premium pick-up’ pazarını yaratan ve bu sınıfın standartlarını belirleyen bir model olduğunu vurgulayan Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Dünya genelinde 830 bin adedin üzerinde satış başarısına ulaşmış olan Amarok, Türkiye pazarına sunulduğu 2011 yılından bu yana marka satış adetlerimize, marka pazar payına ve imajına büyük katkı sağlamış olan bir modelimiz. Amarok’un ilk versiyonu, pazarda büyük ilgi ve beğeni görmüştü. 10 yıllık dönemde 24 bine yakın satış adedine ulaşma başarısını gösterdi ve halen en yüksek ikinci el değerine sahip modellerden biri olmayı sürdürüyor. Yeni nesliyle Amarok’un çıtayı daha da yukarı taşıdığını görüyoruz. Birçok ülkeden önce Türkiye pazarına sunma ayrıcalığını yaşadığımız yeni nesil Amarok, güçlü ve verimli motorları, 4MOTION teknolojisi, sunduğu premium konfor, yepyeni ön konsolu ve dijital ekranıyla çok daha karizmatik bir duruş sergiliyor. Yeni Amarok sahip olduğu üstünlükleriyle markamızın premium pick-up sınıfındaki iddiasını sürdürüyor. Müşterilerimizin çok beğendiği ve talep göstereceği bir model olmaya devam edeceğine inanıyorum” diye belirtti.

 Her haliyle Volkswagen

Yeni Amarok’un Volkswagen’in tasarım DNA’sını yansıtmaya devam ettiğini belirten Senyücel, “Yeni Amarok, ortak platform üretimi bir model olmasına rağmen, Volkswagen Ticari Araç markasının karakteristiği olan tüm iç ve dış tasarım özellikleri, gelişmiş sürüş destek sistemleri ve yüksek performansıyla Volkswagen üstünlüklerini bütünüyle sergiliyor” dedi.Senyücel sözlerini “Amarok bir önceki nesliyle bu segmentin lideri olma başarısını göstermişti. Yeni Amarok, motor seçenekleri, ihtiyaca göre sunduğu farklı donanım seviyeleriyle sınıfında rekabeti yeniden şekillendirmeye iddialı bir şekilde geliyor.” diyerek bitirdi. 

Güçlü, bağımsız ve kendinden emin tasarım

Amarok’un özgün tasarımı yeni neslinde büyük ölçüde değiştirilerek, daha güçlü görünen bir gövdeyle karşımıza çıkıyor. Tamamen yenilenen karizmatik ön bölümde, Volkswagen DNA’sını yansıtan keskin hatlı yeni ön tasarım özellikle dikkat çekiyor.

Önceki nesilde olduğu gibi Yeni Amarok’ta da yarım daire şeklindeki çamurluk davlumbazları, çoğu pick-up modelinin yuvarlak çizgisinin aksine düz bir çizgi formu ile, karakteristik bir Amarok özelliği olarak ayrışıyor. Alüminyum alaşımlı jantlar ve arazi lastikleri, güçlü bir görünüm sergiliyor.

Dört ve altı silindirli güçlü motor seçenekleri

Yeni Amarokta 2.0 litrelik dört silindirli çift turbo motor 205 PS (151 kW) güç ve 500 Nm tork sağlarken, 3.0 litrelik V6 motor 240 PS (177 kW) güç üretiyor ve 600 Nm tork sağlıyor. V6 motor, araca hem şehir içinde hem de offroad koşullarında yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve yüksek çekiş gücü kazandırıyor.

Standart 4MOTION

Yeni Amarok’un tüm donanımlarında 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor.

Genişletilmiş seçilebilir dört tekerlekten çekiş

Seçilebilir dört tekerlekten çekiş sisteminde, standart 4MOTION sisteminde sunulan modlara ek olarak dördüncü bir mod (4A modu) sunuluyor. Sürücü, orta konsoldaki döner düğmeyi kullanarak dört farklı çekiş modu arasından seçim yapabiliyor.4A modu uzun mesafeli yolculuklarda daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. 4A modunda tork, dört tekerleğe ihtiyaca göre dağıtılıyor ve ön akstaki tork en fazla %50 olabiliyor. Bu modda güç dağılımı tamamen değişken olup, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığı için kullanılabiliyor.

Bir diğer mod olan 4H modunda 4MOTION çekiş sistemi, örneğin karlı yollardan güvenli bir şekilde geçmek için (normal hızlarda ve düz yollarda yüksek çekiş seviyelerinde) motor gücünü tekerleklere azaltılmış bir oranda aktarıyor. Ön ve arka akslar arasındaki tork eşit oranda dağılırken, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığında kullanılabiliyor.

Ek olarak, 4L modu, zorlu arazi koşullarında offroad kullanımı (düşük hızda yüksek tork) için üçüncü bir seviye olarak bulunuyor. 20 km/h’lik hıza kadar kullanılması önerilen bu mod sadece sürüş hızı 5 km/h’nin altında olduğunda devreye alınabiliyor. Bu modda ön ve arka akslar arasında tork eşit oranda dağılıyor.

Amarok özellikle dördüncü mod olan 2H modunda verimli bir sürüş sağlıyor. 2H modunda gücün tamamı arka tekerleklere yönlendiriliyor.

Yeni Amarok’ta ihtiyaca göre beş farklı donanım seçeneği

Yeni Amarok, beş donanım seçeneğiyle pazara sunuluyor. Bu versiyonlar sırasıyla; ‘Life’, ‘Style’, ‘Style Plus’, ‘PanAmericana’ ve ‘Aventura’ olarak isimlendirilmiş durumda.

Tüm modellerde 10 ileri otomatik şanzıman

205 PS ve 240 PS güç üreten TDI motorlar, Türkiye pazarına tüm donanımlarda 10 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor.

Yüksek teknoloji yeni sürüş destek sistemleri

20 adedi tamamen yeni olmak üzere, 25’in üzerinde gelişmiş sürüş destek sistemi Yeni Amarok’ta sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getiriyor. Adaptif hız sabitleme sistemi (ACC), otomatik park assist (kendi kendine park sistemi), 360 derece kamera, şerit takip asistanı (Lane Assist), kör nokta algılama ile şerit değiştirme asistanı (Side Assist), şehir içi acil frenleme (Front Assist) Yeni Amarok’ta ilk kez sunuluyor.

Yeni Amarok’a Euro NCAP’ten 5 Yıldız !

Euro NCAP’in açıkladığı test sonuçlarında Yeni Amarok, en yüksek derece olan “5 Yıldız”la derecelendirilme başarısını gösterdi. Yeni Amarok, sunduğu çok sayıdaki sürüş destek ve acil durum fren sisteminin oluşturduğu yüksek güvenlik standartlarıyla bu başarıyı elde etti. Diz hava yastıklarının da sunulduğu Yeni Amarok, yapılan ön ve yan çarpışma testlerinden de en iyi puanları aldı.

Kusursuz far tasarımı

Yeni Amarok’ta farlar kusursuz bir tasarım oluşturuyor. Life donanımında sunulan LED ön farlarla entegre radyatör ızgarası, çapraz çıtalarıyla oldukça karizmatik. Yeni Amarok’un yüksek teknolojik görünümünü vurgulayan ‘IQ.LIGHT – LED Matrix farlar’ ise diğer donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. PanAmericana ve Aventura donanımlarında aracın ön yüzündeki, çapraz çıtaların altında radyatör ızgarası ile oluşan özgün X tasarımı dikkat çekiyor. Yeni Amarok’un arkasında Volkswagen DNA’sı açıkça göze çarpıyor: PanAmericana ve Aventura modellerinde VW logosunun altında bagaj kapağının tamamı boyunca kabartmalı ‘Amarok’ yazısı yer alıyor. Kabartmanın sağında ve solunda ise LED arka far grubu bulunuyor.

Teknolojik ve dijital ön konsol

Yeni Amarok’un iç mekanı Volkswagen Ticari Araç tasarım ekibi tarafından son derece işlevsel tasarlandı. Gösterge paneli, dijital ekran ve yeni kontrol düğmeleri fonksiyonel ve ergonomik olarak sürücüye göre uyarlanmış durumda. Yeni Amarok’un Life donanımında 8 inç, diğer donanım seviyelerinde 12.3 inç boyutunda dijital gösterge paneli bulunuyor. Aracın bilgi-eğlence sistemi ise, Life donanım seviyesinde 10.1 inç, diğer donanımlarda ise 12.0 inç dik yerleştirilmiş dokunmatik ekran ölçülerine sahip.

Yeni Amarok’ta, döner düğme kullanılarak arkadan itiş (2H) ve dört tekerlekten çekiş fonksiyonları (4A, 4H, 4L) arasından seçim yapılabiliyor.Ayrıca bilgi-eğlence ekranı üzerinden 6 farklı sürüş modundan biri seçilebiliyor:

1.Normal sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Günlük sürüş koşulları için en uygun sürüş keyfi, konfor ve güvenlik şartlarını sağlar. Bu modda iken diğer modlar seçilebilir. Arka diferansiyel kilidi 40km/h’nin altındaki hızlarda devreye alınabilir.

2.EKO sürüş modu: 2H varsayılan çekiş modudur. Yakıt tüketimini düşürerek menzili artırır. Eko modundayken 4L seçilemez. Diğer çekiş modları seçilebilir.

3.Çekme / taşıma sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Şanzımanın ağır bir yük çekmeye uygun şekilde çalıştırılmasını sağlar. Vites değiştirme sıklığının azaltılabilmesi için vites sadece yüksek motor hızlarında artırılır. Yokuş aşağı giderken motor freni etkisi artırılır. Diğer modlar seçilebilir.

4.Kaygan zemin sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Gevşek ve kaygan zeminlerde devreye alınabilir. Bu modda aracın gaz pedalına tepkisi azaltılır ve kaygan zeminlere uygun olarak vites değişimi sağlanır. 2H çekiş modu seçilemez, 4H ve 4L seçilebilir.

5.Çamur / arazi sürüş modu: 4H varsayılan çekiş modudur. Arka diferansiyel kilidi otomatik olarak devreye alınır. Aracın performansını çamurlu, engebeli veya eğimli arazide sürüşe uygun hale getirir. 4L çekiş modu seçilebilir, 4A ve 2H seçilemez.

6.Derin kar / kum sürüş modu: 4H varsayılan çekiş modudur. Arka diferansiyel kilidi otomatik olarak devreye alınır. Yumuşak, kuru kum veya derin karda arazi sürüşü için uygundur. Bu mod, aracı derin kar veya kumdan çıkarmaya yardımcı olur. 4L çekiş modu seçilebilir, 4A ve 2H seçilemez.

ESP, Yokuş İniş Desteği ve diferansiyel kilidi de üç ayrı düğme aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Yeni Amarok’ta Style donanım seviyesinden itibaren anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği bulunuyor.

 Premium rahatlık ve konfor: Harman Kardon ses sistemi ve deri koltuklar

Amarok PanAmericana ve Amarok Aventura’da standart olarak sunulan sub-woofer dahil sekiz hoparlör ve 640 watt müzik gücüne sahip premium Harman Kardon ses sistemi Yeni Amarok’u adeta bir konser salonuna dönüştürüyor. Zarif kontrast dikişlere sahip yüksek kaliteli deri görünümlü gösterge paneli de aynı şekilde Style Plus, PanAmericana ve Aventura’da standart olarak bulunuyor.

Araçtaki premium algısı, koltuklarla da destekleniyor. Yeni Amarok’un ergonomik olarak tasarlanmış sürücü ve ön yolcu koltuğu, PanAmericana ve Aventura’da elektrikli olarak 10 farklı yöne ayarlanabiliyor. Aracın arka kısmı da üç yetişkin yolcu için yeterli genişlik ve konfor sunuyor.

Arka kısımda 879 mm’ye varan diz mesafesi ve 1.381 mm’lik omuz genişliğiyle üç yetişkine yetecek alan bulunuyor.

Çok yönlü kullanım için ideal

Yeni Amarok, 1,19 tona kadar taşıma, 3,5 ton çekiş kapasitesi ve fonksiyonel yükleme alanı sayesinde akla gelebilecek her türlü zorlu görevin üstesinden gelmeye hazır. Yeni çekiş sistemi, sürüş asistanı ve kontrol sistemleri, kanıtlanmış pick-up sağlamlığı ve çok yönlü kullanılabilen yükleme alanıyla Yeni Amarok ideal bir araç niteliğinde.

Daha fazla yaşam alanı

5.350 mm uzunluğuna sahip Yeni Amarok, bir önceki neslinden 96 mm daha uzun. 173 mm artışla 3.270 mm’ye ulaşan aks mesafesi daha fazla yaşam alanı anlamına geliyor. Yeni Amarok’un yaklaşma açısının 30 dereceye, uzaklaşma açısının 26 dereceye ve sudan geçme yüksekliğinin 80 cm’ye çıkarılmasıyla offroad kabiliyetleri de artırılmış durumda. Yeni Amarok’un dönüş dairesi çapı ise 12,9 metre.

Geniş yükleme alanı ve 1,19 tona kadar yük kapasitesi

Yeni Amarok’un yük bölümü etkileyici derecede geniş. Tekerlek yuvaları arasında 1.227 mm’lik genişliğe ve 1.651 mm’lik yükleme uzunluğuna sahip olan yük bölümü, yana veya uzunlamasına yüklenecek bir Euro palete yetecek alanı sunuyor.

Yükleme alanının her iki tarafında üç sabit yük kancası bulunuyor. Altı adet kancanın toplam yük çekme kapasitesi 400 kg.Aventura donanımında yük bölümünde standart olarak sunulan, tek tuşa basarak kolayca açılıp kapatılabilen elektrikli sürgülü kapak sayesinde, yük ve eşyalar güvenli bir şekilde taşınabiliyor.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler