Connect with us

Yeni Modeller

Yeni GLC Coupé: Mercedes-Benz SUV Ailesinin Sevilen Modeli Yenilenen Tasarımıyla Şimdi Türkiye’de

  • Şık tasarım ve sportif performansı buluşturuyor
  • Yeni işlevleriyle en güncel nesil MBUX bilgi-eğlence sistemine sahip

GLC SUV’un sportif versiyonu olarak en çok satan Mercedes-Benz ürün ailesini tamamlıyor. Yeni GLC Coupé, şık tasarım ve dinamik sürüş keyfiyle farkını ortaya koyuyor. Dikkat çekici gövde orantıları ve özenle şekillenen kıvrımları ile kaliteli bir iç mekân sunuyor.

GLC Coupé, sportif performansı yüksek verimlilikle birleştiriyor. 48 volt teknolojisine ve entegre bir marş jeneratörüne sahip yarı hibrit olarak elektrikli sürüş teknolojisiyle destekleniyor. Yeni GLC Coupé; off-road ya da on-road fark etmeksizin konfor ve kıvraklığıyla neredeyse tüm sürüş ortamlarında kendini evinde hissediyor. Standart spor süspansiyon sürüş dinamiklerini iyileştirirken 4,5° arka aks yönlendirmesi manevra kabiliyetini artırıyor. Bu işlev AIRMATIC havalı süspansiyonla birlikte Teknoloji Paketi kapsamında sunuluyor. 4MATIC dört tekerlekten çekiş özelliği ise off-road performansına katkı sağlıyor.

Yeni GLC Coupé her ayrıntısıyla yüksek standartlar ortaya koyuyor. MBUX bilgi-eğlence sistemi en güncel nesliyle daha kullanıcı dostu bir yapı sergiliyor. Sürücü ekranı ve orta ekrandaki canlı görüntüler, araç ve konfor fonksiyonlarının kontrolünü kolaylaştırıyor. Tam ekran navigasyon, mümkün olan en iyi rota yönlendirmesini sağlıyor. Ayrıca navigasyon için artırılmış gerçeklik işlevi de sunuluyor. Kamera, aracın ön tarafını sürekli tarıyor. Merkezi ekran, hareketli görüntüler dışında trafik işaretleri, yön okları, şerit değiştirme önerileri de dahil olmak üzere sanal nesneleri, bilgileri ve işaretleri bir arada gösteriyor.

Sezgisel sesli asistan “Hey Mercedes”, doğal dile ve kullanıcı tercihlerine giderek daha etkili yanıtlar veriyor. Müzik akışı hizmetleri ve kişisel ayarlar MBUX’a sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Dış tasarım: Duygusal saflık, zekâ ve duygu

Yeni GLC Coupé sportif silueti ile dikkat çekiyor ve Mercedes-Benz SUV ailesinin bir üyesi olduğunu hemen hissettiriyor. Farlardan radyatör ızgarasına kesintisiz geçiş, otomobilin genişliğini vurguluyor. Kaslı çamurluk kemerleri görünümü güçlendiriyor. AMG Tasarım Konsepti ile 19 veya 20 inç jantlar ve gövde rengi çamurluk kemeri kaplamaları devreye giriyor. Donanım seviyesine ve opsiyona bağlı olarak sunulan 18 ile 20 inç arasındaki jantların her biri GLC Coupé’nin şık ve sportif tasarımını tamamlarken, aynı zamanda aracın aerodinamik verimliliğine katkı sağlıyor.

İç tasarım: Modern ve sportif

Yeni GLC Coupé’nin iç mekânı standart olarak sportif AMG seviyesiyle donatılıyor. Ön konsol yalın bir tasarıma sahip. Sürücü 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü LCD ekran ile tüm sürüş bilgilerine rahatlıkla ulaşıyor. Sürücü bilgi ekranı gibi 11,9 inçlik merkezi ekran da havada süzülüyor gibi görünüyor.

Kapı panelleri modern tasarımıyla ön konsolun her iki ucunu da çevreliyor. Entegre kol dayamalı kapı orta paneli dikeyden yataya geçiş yapıyor. Bu alandaki metalik süsleme ön konsol tasarımını devam ettiriyor .Koltuklar, katmanlar ve şekilli yüzeyleriyle iç mekâna görsel bir ferahlık katıyor. Baş destekleri ve bunların kapalı bir kapakla sırtlığa olan bağlantıları yeni tasarımıyla sunuluyor.

Boyut konsepti ve pratik ayrıntılarla günlük kullanım kolaylığı

Boyutlar, yeni GLC Coupé’nin dinamik ve kaslı görünümünü vurguluyor. 4.763 mm uzunluğuyla öncüsüne göre 31 mm daha uzun ve 5 mm daha yüksek. İz genişlikleri önde 6 mm artarak 1.627 mm ve arkada 23 mm artarak 1.640 mm’ye ulaştı. Genişlik 1.890 mm ile değişmedi. Bagaj hacmindeki artış GLC Coupé’yi uzun yolculuklar için iyi bir yol arkadaşı yapıyor. Bagaj hacmi öncüsüne kıyasla 45 litre artışla 545 litreye ulaşmış durumda. Arka koltukların katlanmasıyla ise yine öncüsüne kıyasla 90 litre artışla 1.490 litre hacme ulaşıyor. Elektrikli EASY-PACK bagaj kapağı da standart olarak sunuluyor.

Önemli ölçüde gelişen aerodinami

Kapsamlı dijital akış simülasyonları (CFD) ve aero akustik rüzgâr tüneli testleriyle aerodinamik sürtünme ve rüzgâr gürültüsü optimize edilen GLC Coupé aerodinamik açıdan önemli oranda iyileşme gösteriyor. GLC Coupé’nin en uygun konfigürasyonda minimum sürtünme katsayısı 0,27 Cd. Bu, öncüsüne kıyasla yüzde 3’lük bir iyileşme (Cd = 0,30) anlamına geliyor. Yeni GLC Coupé, düşük yuvarlanma ve rüzgâr gürültüsüne sahip oldukça sessiz bir araç olmasını gövdesinin akustik optimizasyonuna ve gelişmiş ses yalıtımına borçlu. Ön camdaki akustik membran standart donanım. Yeni panoramik cam tavan yeni GLC SUV’a kıyasla 6 cm daha uzun.

Konfor her yerde: Birçok detayda iyileştirmeler

Ağ bağlantılı konfor sistemlerine yönelik Mercedes-Benz konseptinin ismi ENERGIZING. İsteğe bağlı ENERGIZING Plus paketi, bir düğme dokunuşu veya sesli komutla sistemlere hayat verirken yedi adede kadar konfor programıyla birleştiriyor. Sistem aynı zamanda iç mekânda uyumlu bir atmosfer yaratıyor. Yorgunluk durumu için canlandırıcı mod, yüksek stres seviyesi için ise rahatlatıcı mod seçenekleri bulunuyor.

AIR-BALANCE paketi, ENERGIZING Plus paketinin bir parçası ve iç mekânda kişisel tercihlere ya da ruh haline göre hafif bir koku deneyimi sunuyor. Ayrıca dış ve iç hava iyonize ediliyor ve filtreleniyor. ENERGIZING AIR CONTROL, hava kalitesi ve ince parçacık sensörlerini kullanarak araç içindeki hava kalitesini sürekli olarak izliyor. Eşiklerin aşılması durumunda hava sirkülasyonunu etkinleştiriyor. İki aşamalı filtre havadaki ince tozu ve büyük miktardaki kirletici maddeleri de filtreliyor.

 Daha da gelişmiş standart donanım özellikleri

Yeni GLC Coupé’nin standart donanımı, birçok farklı özelliği içinde barındırıyor. Ayrıca paket mantığı artık çok daha yalın. Geçmişte müşterilerin sıklıkla bir araya getirdiği özellikler artık paketler halinde sunuluyor. Elbette renk, döşeme, kaplama ve jant gibi seçeneklerle araçları bireysel olarak yapılandırmak da mümkün.

 Motorlar: Elektrik destekli dört silindirli motorlar

Yeni GLC Coupé elektrik destekli güç-aktarma sistemleriyle sunuluyor. 48 volt entegre elektrik sistemi, süzülme, hızlanma ve enerji geri kazanımı gibi işlevlerle verimliliği artırıyor.

Süspansiyon: Çevik ve güvenli

Yeni GLC Coupé’nin dinamik süspansiyon sistemi, yeni dört kollu ön süspansiyona ve yardımcı şasiye monte edilen çok kollu bağımsız arka süspansiyona dayanıyor. Tüm versiyonlarda spor süspansiyonla birlikte değişken direksiyon oranı da standart. Ayrıca opsiyon olarak Teknoloji Paketi sunuluyor. Böylece AIRMATIC havalı süspansiyon 4.5° açılı arka aks yönlendirme işlevi devreye giriyor.

60 km/s’in altındaki hızlarda, arka tekerlekler ön tekerleklerin ters yönüne ve park etme sırasında 4,5°’ye kadar dönüyor. Dingil mesafesi böylece daha kısa hissediliyor. Bu da aracın manevra kabiliyetini iyileştiriyor. Ayrıca dönüş çapı 90 cm kısalarak 10,9 metreye iniyor. 60 km/s ve üzerindeki hızlarda arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yöne 4,5°’ye kadar dönüyor. Uzatılmış aks mesafesi hızlı şerit değiştirme veya ani engel aşma manevralarında üstün yol tutuş stabilitesi ve denge sağlıyor. Ayrıca sistem direksiyon komutlarına daha hassas yanıt veriyor. Arka aks yönlendirmesi, ön aksta daha direkt bir yönlendirme oranıyla birleştiriliyor. Böylece direksiyonun tur sayısı azalıyor.

şük hızlı manevra desteği için gelişmiş park sistemleri

Daha güçlü çevre sensörleri sayesinde park sistemleri, manevra sırasında sürücüleri daha iyi destekliyor. Sensörlerin MBUX’a entegrasyonu daha sezgisel bir deneyim sağlarken ekran da ek destek sağlıyor. Ayrıca acil fren işlevleri yol güvenliğini artırmak için yolu kullanan diğer araç ve yayaları korumaya yardımcı oluyor.

360° kameralı yeni Park Paketi standart olarak sunuluyor ve ‘şeffaf kaput’ ve PARKTRONIC ile aktif park asistanı işlevlerini de içeriyor. Çevre görüş ve park yardımı manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Merkezi ekran yakın çevreyi net bir şekilde gösteriyor. Ön, arka ve her iki yanda olmak üzere dört kamera, sanal 360° kuş bakışı bir görünüm oluşturuyor. Ayrıca ekran, farklı görünüm modları da içeriyor.

Tepeler ve vadiler: GLC Coupé ile off-road

Daha önce olduğu gibi yeni GLC Coupé arazi sürüşüne de uygun birçok yeni özellik ve sisteme sahip. Standart donanım, arazi sürüş modunu ve DSR’yi (Yokuş Aşağı Hız Düzenlemesi) içeriyor. Bu da zorlu arazi sürüşlerinde daha kontrollü bir sürüş sağlıyor.

360° kameralı GLC Coupé, arazi modunda ‘şeffaf kaput’ işlevi sunuyor. Merkezi ekran, ön tekerlekler ve direksiyon açısı dahil aracın ön kısmını alttan sanal olarak gösteriyor. Bu, sürücünün büyük taşlar veya derin çukurlar gibi engelleri daha kolay fark etmesini sağlıyor.

Arazi ekranı modu, iki ekranda arazi koşullarına yönelik bilgileri, kontrolleri ve temel işlevleri net bir şekilde gösteriyor. Merkezi ekran, aracın arazideki konumu dışında ön tekerleklerin direksiyon açısını da gösteriyor. Araçta arka aks yönlendirme varsa arka tekerleklerin açısı da ekrana yansıyor.

 

Yarı hibrit versiyonlar:

    GLC 300 4MATIC
Hacim Cc 1.999
Güç kW/hp 190/258
Devir sayısı d/d 5.800
Ek elektrikli güç (boost) kW/hp 17/23
Tork Nm 400
Ek tork (boost) Nm 200
Karma yakıt tüketimi (WLTP) lt/100 km 8,2-7,3
Karma CO2 emisyonu (WLTP)3 gr/km 185-165
Hızlanma 0-100 km/s sn 6,3
Maksimum hız km/s 246

 

Öne çıkan Özellikler

Yeni Mercedes-Benz GLC Coupé ile ilgili önemli bilgiler:

Dış tasarım: Genel görünüş sportif coupé silueti ile tanımlanıyor. İlk bakış, zarif, dinamik ve off-road hissi veriyor. Krom alt koruma kaplamaları ve siyah tavan rayları görsel kimliği güçlendiriyor. Yeni şekilli yan hat modele özel bir duruş kazandırıyor. Farlar, radyatör ızgarasına nazikçe bağlanarak aracın sportif, kaslı görünümünü vurguluyor. Bir diğer görsel vurgu ise standart Mercedes-Benz desenli radyatör ızgarası.

İç tasarım: GLC Coupé’nin iç mekânı sportifliği çağdaş tasarımla birleştiriyor. Ön konsol yatay olarak iki bölüme ayrılmış durumda. Orta konsolu dikey formatlı bir merkezi ekran süslüyor. Avangart koltuk tasarımı ve kapı panelleri iç mekânın yüksek kalitesini vurguluyor.

Gürültü konforu: Yeni GLC Coupé, düşük yuvarlanma ve rüzgâr gürültüsüne sahip bir araç. Bu açıdan öncülünün yüksek standardını bile aşıyor.

MBUX: Bilgi-eğlence sisteminin en güncel nesli iki büyük ekrana ve tam ekran navigasyona sahip.

Kullanım kolaylığı: “Hey Mercedes” sesli asistan, optimize edilen öğrenme yetenekleriyle daha da duyarlı. MBUX Smart Home işlevi, GLC Coupé’yi ağa bağlı olan ev için mobil bir kontrol merkezine dönüştürüyor.

Eğlence: MBUX, kişisel tercihler ve ayarlar da dahil olmak üzere tüm önemli müzik akışı sağlayıcılarını entegre ediyor. Burmester® Surround ses sistemi 15 hoparlör ile toplam 710 watt ses çıkışı sunuyor.

Güç-aktarma sistemleri: SUV gibi elektrikliye geçiş için tasarlanan yeni GLC Coupé’nin motor seçenekleri elektromotorla desteklenen dört silindirli dizel motor içeriyor.

Konfor ve çeviklik: Spor süspansiyon ve değişken oranlı direksiyon yeni GLC Coupé’de standart. AIRMATIC havalı süspansiyon sıkıştırma ve geri tepme için değişken sönümleme özelliğine sahip. İsteğe bağlı arka aks yönlendirmesi ek çeviklik ve yol tutuş stabilitesi sağlıyor. Arka akstaki direksiyon açısı 4,5°’ye kadar olup, dönüş çapını 90 cm azaltarak 10,9 metreye düşürüyor.

Rüzgâr direnci: Aerodinamik açıdan en uygun konfigürasyonda GLC Coupé’nin minimum sürtünme katsayısı 0,27 Cd. Bu önceki modele kıyasla yüzde üç iyileşme anlamına geliyor (Cd = 0,30).

Yardımcı sistemler: Sürüş Yardımı Plus paketinin yeni nesli, Aktif Mesafe Yardımı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımı ve Trafik İşareti Yardımı dahil ek ve gelişmiş işlevler içeriyor. Eklenen işlevler arasında 360° kamera ve ‘şeffaf kaput’ işlevi ile Park Paketi, Hafızalı Park Yardımı ve Römork Manevra Yardımı yer alıyor.

Konfor her yerde: ENERGIZING AIR CONTROL, AIR-BALANCE, GUARD 360 ve ortam aydınlatması dahil birçok işlev kabin içi konforu destekliyor. Yeni panoramik açılır tavan GLC SUV’dan 6 cm daha uzun.

Araç çekme: Yeni römork menüsü ve çekme rotası planlayıcısı araç çekmeyi daha güvenli ve keyifli hale getiriyor. Ayrıca 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi her yüzeyde üstün çekiş gücü sağlıyor.

 

 

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Modeller

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de

2023 sonbaharında Avrupa yollarına çıkan yeni Mercedes-Benz E-Serisi Aralık ayı itibari ile Türkiye’de. Türkiye’de ilk olarak E 220 d 4MATIC ve Türkiye’ye özel üretilen E 180 motor seçenekleri sunulacak. Yeni E-Serisi lansmana özel Edition 1 donanım paketleriyle birlikte daha teknolojik ve konforlu. E 180 4.220.000 TL’den, E 220 d 4MATIC 5.900.000 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

75 yılı aşkın bir süredir orta sınıf lüks sedan dünyasında standartları belirleyen E-Serisi ile Mercedes-Benz, 2023 yılında bu segmentte tamamen yeni bir sayfa açıyor. İçten yanmalı motordan elektrikli güç-aktarma sistemlerine geçişe işaret eden yeni E-Serisi, yeni elektronik mimarisiyle kapsamlı bir dijital kullanıcı deneyimi sağlıyor. E 220 d 4MATIC 5.900.000 TL’den ve Türkiye için özel olarak üretilen E 180 4.220.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Dış tasarımda geleneksel gövde orantıları özel karakteristik çizgilerle zenginleştiriliyor

Yeni E-Serisi, geleneksel üç hacimli sedan gövde orantıları (uzunluk: 4.949 mm, genişlik: 1.880 mm, yükseklik: 1.468 mm) ve 2.961 mm uzunluğundaki aks mesafesi ile bir önceki nesil E-Serisi’ne göre 22 mm daha uzun bir tasarıma sahip. Ayrıca kısa ön aks uzantısı, uzun kaputu oldukça geride konumlandırılan kokpit ve geride konumlandırılan arka kabin tasarımını uyumlu bir şekilde takip eden bagaj uzantısı ile dikkat çekiyor.

Otomobilin profilden görünümü, geride konumlandırılan kabin sayesinde uyumlu gövde orantılarını gözler önüne seriyor. Yan cephedeki karakteristik çizgiler otomobilin sportif karakterini vurguluyor.

Arka cephede yeni bir kontüre ve özel tasarıma sahip iki parçalı LED arka lambalarda yer alan Mercedes-Benz yıldız motifi günün her anında kendisini gösteriyor.

Yeni E-Serisi, Türkiye’ye özel motor seçenekleri ile pazarda

Türkiye pazarında ilk etapta E 180 ve E 220 d 4MATIC olmak üzere benzinli ve dizel iki farklı motor seçeneğinin sunulacağını belirten Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan “75 yıldan fazla bir süredir orta sınıf lüks sedan araçların standartlarını belirleyen, gelenek ve modernizmi birleştirerek kendine özel hayran kitlesini yaratan E-Serisi her zaman teknolojik ilerlemenin ilk uygulandığı araç olmuştur. Sahip olduğu elektronik mimari ile kapsamlı dijital bir deneyim sunan yeni E-Serisi 2023 yazında Avrupa yollarına çıktıktan sonra şimdi de Türkiye’de. Türkiye pazarına özel ve arkadan itişli oluşuyla sportif bir sürüş deneyimi sunan E180, 170 beygir gücünde (125 kW) içten yanmalı benzinli motorun yanı sıra, 23 beygir gücünde (17 kW) elektrik motoruyla, dünya üzerinde sadece Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm bunlar bize Mercedes-Benz için Türkiye‘nin ne kadar önemli bir pazar olduğunu gösteriyor“ dedi.

Mercedes-Benz ‘in 1946 yılından günümüze yaklaşık 17 milyon orta sınıf araç ürettiğini ve E-Serisi’nin mirasının da markanın ilk günlerine kadar uzandığını vurgulayan Bekdikhan, “E-Serisi Türkiye’de bugüne kadar 82.000 adet satarak dünyadaki başarısını yerel pazara da taşıdı. Her yeni modeli heyecanla beklenen, müşterilerimizin daima kendilerinden bir parça buldukları ve Nisan’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen yeni E-Serisi’nin Türkiye’de büyük ilgi göreceğinden eminiz” dedi.

Edition 1: Teknoloji ve konforun ideal birleşimine tanık olun

Yeni E-Serisi’nin, ilk üretime özel Edition 1 paketinde kapsamlı bir donanım kombinasyonu sunuluyor. Maksimum ayrıcalık ve konfor için tasarlanan Yeni E-Serisi Edition 1, hayatınızı kolaylaştıracak özelliklerle donatıldı. Edition 1’a özel standart olarak sunulan AIRMATIC havalı süspansiyon sistemi ve Arka aks yönlendirme sistemi (4,5°) sürücü ve yolcular için maksimum sürüş güvenliği ve dinamizmi sunarken 3 boyutlu dijital gösterge paneli, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar ve Burmester® 4D surround ses sistemi ile iç mekânı konforlu ve eğlenceli bir yaşam alanına dönüştürüyor.

Dış tasarımda geleneksel gövde orantıları ve özel karakteristik çizgiler

Mercedes-EQ modellerinin radyatör panelini andıran parlak yüzey, yeniden tasarlanmış sportif farlar ve radyatör ızgarası arasında estetik bir bağlantı noktası görevini üstleniyor. Üç boyutlu olarak tasarlanan radyatör ızgarası, dış mekân tasarım konseptine bağlı olarak yenilikçi, klasik veya sportif bir görünüm kazanabiliyor. Standart olarak sunulan DIGITAL LIGHT sayesinde maksimum görüş alanını sürücülere sunuyor. Mercedes-Benz’in bir tasarım geleneği olan ve kaş çizgisini andıran far tasarımı yeni E-Serisi’nde de kendisini gösteriyor. Otomobilin kaputunda sportifliğe vurgu yapan güç kubbeleri yer alıyor. Mercedes-Benz EQ ve S-Serisi modellerinden tanınan KEYLESS-GO gizli kapı kolları ise ön plana çıkan diğer tasarım unsurları.

MBUX Superscreen ile öne çıkan iç tasarım

Ön konsol, iç mekânı benzersiz bir dijital deneyime hazır hale getiriyor. E-Serisi ön yolcu ekranı ile MBUX Superscreen’in geniş cam yüzeyi ön konsol boyunca uzanarak bütüncül bir görünüm sağlıyor. Sürücünün görüş alanında yer alan tamamen dijital gösterge paneli görsel olarak bu yapıdan ayrılıyor.

Gösterge panelinin ön bölümü, 64 renkli ambiyans aydınlatması ile aydınlatılıyor. Işık şeridi, ön panelde geniş bir yay çizdikten sonra A sütunlarını aşıp kapılara kadar uzanarak iç mekandaki ferahlık hissini güçlendiriyor. Kapı panellerinin üst kısmındaki havada süzülüyor gibi görünen kumanda ünitesi ekranların cam yüzeylerinin görünümüyle eşleşiyor.

Ön konsolla homojen bir tasarıma sahip orta konsol, ön konsolun alt bölümüyle düz bir çizgi halinde birleşiyor. Kapaklı ve bardak tutuculu eşya gözü, ön tarafta üç boyutlu olarak şekillendirilen üniteye entegre edilmiş durumda. Orta konsolun arka kısmında yumuşak yapıda bir kol dayama bölgesi yer alıyor.

Kapı orta paneli, içbükey bir kıvrım sayesinde kesintisiz bir şekilde kolçakla birleşiyor. Elektrikli cam kumandalarına ve kapı kollarına yer veren ön kısım, metalik detayları ile otomobilin sahip olduğu ileri teknolojiyi görsel olarak vurgulayan bir unsur olarak tasarlandı. Koltuklardaki oturma yüzeyinin ve sırt bölgesinin konturları, zarif bir akış oluşturacak şekilde içten dışa uzanıyor. Ayrıca katmanlı tasarım sayesinde koltuğun tabanı zemin üzerinde süzülüyor hissi uyandırıyor. Girintili dikey çizgiler, yukarı doğru genişleyerek dış konturu takip ediyor. E-Serisi, iç mekân genişliğinde sınıfının önde gelenlerinden. Sürücü, bir önceki modele göre 5 mm daha fazla baş mesafesine sahip. Arka koltuktaki yolcular ise 2 cm artan aks mesafesinden yararlanıyor. Diz mesafesinde 10 mm ve bacak mesafesinde 17 mm artışın yanında arka dirsek genişliği de 1.519 mm gibi önemli bir artış vaat ediyor. 25 mm’ye ulaşan bu artış neredeyse bir S-Serisi kadar bir alan sunuyor. Bagaj hacmi ise 540 litreye kadar çıkıyor.

Mild-Hybrid Güç Ünitesi

Hem dizel hem de benzinli motorlar, turbo besleme dışında entegre bir marş jeneratörü (ISG) ile destekleniyor. Dolayısıyla bu motor seçenekleri birer mild-hibrit. Yeni batarya teknolojisi sayesinde elektromotorlar 20 bg yerine 23bg ek güç ve 205 Nm ek tork sunuyor.

Türkiye pazarına özel E 180 motor seçeneği

Türkiye pazarında ilk etapta E 180 ve E 220 d 4MATIC olmak üzere biri benzinli ve dizel iki farklı motor seçeneği sunuluyor.

Türkiye pazarına özel E 180 M 254 motor NANOSLIDE® silindir kaplaması veya CONICSHAPE® silindir honlaması dahil en gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Arkadan itişli oluşuyla sportif bir sürüş deneyimi sunan E180, 170 beygir gücünde (125 kW) içten yanmalı benzinli motorun yanı sıra, 23 beygir gücünde (17 kW) elektrik motoruyla, sadece dünya üzerinde sadece Türkiye’de sunulacak.

E 220 d 4MATIC versiyonundaki OM 654 M da gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor ve yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Her iki motorda da standart olarak 9G-TRONIC otomatik şanzıman sunuluyor.

Yeni E-Serisi çevikliği ve yüksek yol tutuşunu her biri dört kontrol kolu tarafından hassas bir şekilde yönlendirilen ön tekerler sayesinde sağlıyor. Beş kollu bağımsız arka aks ise düzlüklerde üstün bir stabilite sağlıyor. Ön akslardaki yaylar ve amortisörler tek bir payandada birleşerek tekerleklerin yönlendirilmesinde görev almıyor. Böylece, süspansiyon sistem hassas tepkiler verebiliyor. Ön yardımcı şasi ve arka aks taşıyıcısı, süspansiyon ve gövdeyi titreşim ve gürültüden arındırıyor. Yeni E-Serisi’nin ön iz genişliği 1.634 mm ve arka iz genişliği 1.648 mm ölçülerine sahip. Ayrıca tekerlekler 21 inçe kadar farklı jant seçenekleri ile donatılabiliyor.

Yeni E-Serisi’nde Edition 1 ile standart olarak teknik paket sunuluyor. Teknik paket, ADS+ sürekli ayarlanabilir amortisörler ve arka aks yönlendirmesine sahip çok yönlü AIRMATIC havalı süspansiyon sistemini içeriyor. Bu nedenle her zaman adaptif sönümleme sistemi ADS+’a sahip AIRMATIC süspansiyon, yüksek bir hassasiyette maksimum konforu sağlıyor. AIRMATIC ayrıca seviye kontrol işlevi ile araç yükünden bağımsız olarak otomobilin yerden yüksekliğini sabit tutar veya istenen seviyede değişiklik yapabilmeyi sağlar. Yeni E-Serisi, arka aks yönlendirmesi ve buna eşlik eden daha doğrusal oranlı ön aks direksiyon oranı ile çevik ve dengeli sürüş özellikleri sergiliyor. 4,5 dereceye direksiyon açısına sahip arka aks, dönüş çapını azami 90 santimetre azaltabiliyor. 4MATIC versiyonlarda dönüş çapı 12,0 metre yerine 11,1 metre seviyesine inerken, arkadan itişli versiyonlarda 11,6 metreden 10,8 metreye düşüyor.

Etkileyici ve sürükleyici eğlence deneyimi

Yeni E-Serisi’nde müzik, oyunlar ve birçok içerik neredeyse tüm duyularla deneyimlenebiliyor. İç mekandaki dijital yenilikler sayesinde E-Serisi artık daha akıllı. Ayrıca kişiselleştirme ve etkileşimde tamamen yeni bir boyut açıyor. Yeni E-Serisi, sahip olduğu yazılım odaklı anlayış sayesinde analog donanımları azaltarak elektronik altyapısını daha dijital bir noktaya taşıyor.

Önceden ayrı ayrı işlem gören bilgisayar fonksiyonları artık tek bir işlemcide birleşiyor. Böylece ekranlar ve MBUX eğlence sistemi, çok güçlü bir merkezi araç bilgisayarını paylaşıyor. Daha hızlı gerçekleşen veri akışı sayesinde sistemin çalışma performansı artıyor.

Yeni E-Serisi’nde yer alan yapay zekâ sayesinde MBUX, çok sayıda bilgi-eğlence, konfor ve araç işlevi için kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor. Sıfır katmanlı tasarım ile kullanıcı, alt menüler arasında gezinmek veya sesli komut vermek zorunda kalmıyor. Duruma bağlı ve bağlamsal olarak, uygulamalar görüş alanında en üst düzeyde görünüyor. Böylece, bir fonksiyona ulaşmak zahmetsiz bir hal alıyor. MBUX Navigasyon için arttırılmış gerçeklik sayesinde grafik navigasyon ve trafik bilgilerini canlı görüntülerin üzerine yerleştiriyor.

Apple Car Play veya Android Auto, araç hareket halindeyken mobil cihazın belirli işlevlerinin orta ve yolcu ekranında kullanılmasını sağlıyor.

Burmester® 4D surround ses sistemi, 21 hoparlör ve 15 kanal 730 Watt amplifikatör ile çok daha gelişmiş bir ses kalitesi sunduğu gibi ön koltuklardan verilen bas titreşimleri sayesinde müzik dinlemeyi fiziksel bir deneyim haline dönüştürüyor.

Müzik görünür hale geliyor: Ses Görselleştirme

Ses Görselleştirme işlevine sahip yeni 64 renkli ambiyans aydınlatması sayesinde yeni E-Serisi kullanıcıları, müziği üç duyu ile deneyimleyebiliyor. Müzik ve film veya uygulama seslerini (istenirse Dolby Atmos® teknolojisi ile) duyabiliyor, hissedebiliyor (opsiyon olarak sunulan Burmester® 4D surround ses sistemindeki ses rezonansı dönüştürücüler aracılığıyla) ve ayrıca görebiliyor. İlk kez E-Serisi ile sunulacak olan görselleştirme, 64 renkli ambiyans aydınlatmasının ışık şeridinde gerçekleşiyor. Örneğin, hızlı vuruşlar hızlı ışık değişiklikleri yaratırken, akıcı ritimler yumuşak bir şekilde birleşen aydınlatma oluşturabiliyor.

Eğlence deneyimi ön yolcu için her zaman etkileyici. Ön yolcu, opsiyonel olarak sunulan kendine ait ekranda video akışı gibi dinamik içerikleri izleyebiliyor.

Sesli Komut:

MBUX sesli komutlar ile daha da işlevsel hale geliyor. “Sadece Konuş” işleviyle artık akıllı sesli komut “Hey Mercedes” olmadan da etkinleştirilebiliyor. İşlev etkinleştirildiğinde, ekranda kırmızı bir mikrofon simgesi otomobilin hazır olduğunu ve komut beklediğini gösteriyor.

THERMOTRONIC dört bölgeli otomatik klima sistemi ve Dijital Havalandırma Menfezleri

THERMOTRONIC dört bölgeli otomatik klima sistemi (opsiyonel ekstra) ile dijital havalandırma menfezleri, konfor deneyimini daha da ileri taşıyor. Ön havalandırma menfezlerini istenen havalandırma tipine göre otomatik ayarlıyor. İstenen bölgeyi klima ekranında işaretlediğinizde hava çıkışları otomatik olarak bölgeye yöneliyor ve dilenen havalandırmayı zahmetsizce sağlıyor. Bölge seçimi her koltuk için yapılabiliyor. Bunun yanında, havalandırma menfezleri sadece otomatik değil, el ile de ayarlanabiliyor.

Çok sayıda sürüş destek sistemi

E-Serisi’nin standart sürüş destek sistemleri arasında ATTENTION ASSIST, Aktif Fren Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı, Park Paketi, Geri Görüş Kamerası ile Aktif Hız Sınırına Otomatik Uyarlama Yardımcısı gibi işlevler yer alıyor. Sürüş destek sistemlerinin durumu ve etkinliği, sürücü ekranının yardım modunda tam ekran olarak gösteriliyor.

ATTENTION ASSIST, kamera sayesinde sürücü ekranında (opsiyonel ekstra) dikkat dağınıklığı uyarısı sunuyor. Örneğin Sürüş Yardım Paketi PLUS (opsiyonel) kapsamında sunulan Aktif Direksiyon Yardımcısı otomobili şeritte tutmaya yardımcı oluyor. Daha önce otoyollarda olduğu gibi, E-Serisi artık şehir içi yollarda da durduktan sonra otomatik olarak kalkış yapabiliyor. Ayrıca şerit işaretleri net görülemediği için Aktif Direksiyon Yardımcısının kullanılamadığı zamanlarda, bunu direksiyon simidindeki titreşimlerle sürücüye bildiriyor.

Sofistike gövde konsepti ve koordineli emniyet sistemleri

E-Serisi’nin güvenlik konsepti, rijit bir yolcu kabinine ve deforme olabilen çarpışma bölgelerine sahip bir gövdeye dayanıyor. Emniyet kemerleri ve hava yastıkları gibi güvenlik sistemleri bu yapıya özel olarak uyarlanmış durumda. Bir kaza anında koruyucu önlemler duruma uyumlu şekilde etkinleştiriliyor.

Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları dışında sürücü tarafında bir diz hava yastığı da standart olarak sunuluyor. Önden çarpışma anında bacakların direksiyon kolonu veya ön konsol ile temasını önlüyor. Standart cam hava yastıkları, başın yan cama veya delici nesnelere çarpma riskini azaltıyor. Bunun dışında ciddi bir yandan çarpışma durumunda, çarpışmanın olduğu taraftaki cam hava yastığı ön ve arka yan camların üzerinde bir perde gibi A sütunundan C sütununa kadar uzanıyor. Olası bir takla anında her iki yandaki hava yastıkları etkinleşiyor.

Kaynakları koruyan malzemeler

Çok sayıda E-Serisi bileşeni doğal kaynaklardan tasarruf edilmesini sağlayan malzemelerden (geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir hammaddeler) üretiliyor. Örneğin E-Serisi’nin baz koltuk versiyonunda geri dönüştürülmüş bir malzeme ile birleştirilen boyasız alpaka yünü döşeme kullanılıyor. Koltukların köpüğünde “kütle dengesi yaklaşımına” göre ilk kez sertifikalı geri dönüştürülmüş hammaddeler kullanılırken, özellik olarak bu malzeme ham petrolden üretilen hammaddeler ile aynı performansı sergiliyor. Bu sayede ürün kalitesi korunurken fosil kaynaklara olan gereksinim azalıyor.

Ayrıca Mercedes-Benz, 2022 yılından bu yana dünya genelindeki tüm fabrikalarında karbon nötr dengesiyle üretim yapıyor. Dışarıdan sağlanan elektrik, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığından karbon içermiyor. Şirket, ayrıca tesislerinde yenilenebilir enerji üretimini artırmayı hedefliyor. 2024 yılı sonuna kadar Sindelfingen tesisinde güneş pillerinin arttırılması için yatırım yapılacak. Bunun yanında su tüketimi ve üretilen atık miktarı da azaltılacak.

E-Serisi, uzun soluklu bir başarı hikayesi

Mercedes-Benz, 1946 yılından günümüze yaklaşık 17 milyon orta sınıf araç üretti. E-Serisi’nin mirası, markanın ilk günlerine kadar uzanıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında üretim yeniden başladığında, ilk olarak 1936’da tanıtılan 170 V (W 136) üretime geri döndü. Saloon, 1947’de Mercedes-Benz’in savaş sonrası ilk binek otomobili oldu. 1953’ün bağımsız karoserli “Ponton” gövdeli 180 modeli (W 120) yeni teknik ve yapısal özelliklere sahipti. 1961 yılında bunu “Fintail” serisinin (W 110) dört silindirli versiyonları izledi. 1968’de “Stroke/8” serisi (W 114/115) üst orta sınıftaki bir sonraki adımı simgeliyordu. 1976’dan sonraki 123 model serisi daha da başarılı oldu.

1984’ten 1995’e kadar üretilen 124 modeli, ilk kez 1993 yılının ortalarından itibaren E-Serisi adını aldı. Çift farlı yüzü ve yenilikçi teknolojileri 1995 yılında pazara sunulan 210 serisinin karakteristik özellikleriydi. 211 modeli E-Serisi, 2002 yılının başlarında piyasaya sürüldü. Bunu 2009 yılında E-Serisi 212 (Sedan ve Estate) ve 207 (Cabriolet ve Coupé) serileri izledi. 213 modeli Mercedes-Benz E-Serisi 2016’da ve 2017’den itibaren de ilk kez All-Terrain olarak görücüye çıktı. Ayrıca 238 serisinin coupé ve cabrio gövde tipleri de bulunuyor.

Fiyat Listesi

Model

Fiyat (TL)

E 180 Edition 1 Exclusive

4.220.000

E 180 Edition 1 AMG

4.330.000

E 220 d 4MATIC Edition 1 Exclusive

5.900.000

E 220 d 4MATIC Edition 1 AMG

6.050.000

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

E 180

E 220 d 4MATIC

Motor

Silindir adedi/düzeni

Sıralı/4

Sıralı/4

Motor hacmi

cc

1.496

1.993

Maksimum güç

bg/kW, d/d

170/125, 5600-6100

197/145, 3600

Ek elektrik gücü

bg/kW

23/17

23/17

Maksimum tork

Nm, d/d

250/1800 – 4000

440, 1800-2800

Ek elektrik torku

Nm

205

205

Sıkıştırma oranı

10: 1

15,5:1

Yakıt karışımı

Yüksek basınçlı enjeksiyon

Yüksek basınçlı enjeksiyon

Güç aktarımı

Güç aktarma tipi

Arkadan itiş

Dört tekerlekten çekiş

Şanzıman

9G TRONIC otomatik şanzıman

9G TRONIC otomatik şanzıman

Vites oranları

1./2./3./4./5./6./8./9.

5,35/3,24/2,25/1,64/1,21/1,00/0,87/0,72/0,60

5,35/3,24/2,25/1,64/1,21/1,00/0,87/0,72/0,60

Geri vites

4,8

4,8

Süspansiyon

Ön aks

Dört kollu ön aks, helezon yaylar, gazlı amortisörler, stabilizatörler

Arka aks

Beş kollu bağımsız, helezon yaylar, gazlı amortisörler, stabilizatörler

Fren sistemi

Önde hava kanallı diskler, elektrikli park freni, ABS, Fren asistanı, ESP®,

Önde hava kanallı diskler, elektrikli park freni, ABS, Fren asistanı, ESP®,

Direksiyon

Elektrik destekli kremayer direksiyon

Elektrik destekli kremayer direksiyon

Ebatlar ve ağırlıklar

Uzunluk/genişlik/yükseklik

mm

4949/1880/1468

4949/1880/1468

Aks mesafesi

mm

2961

2961

İz genişliği ön/arka

mm

1634/1648

1634/1648

Dönüş çapı

m

10,8

11,1

Bagaj hacmi, VDA

lt

540

540

Boş ağırlık

kg

1820

1975

Yükleme kapasitesi

kg

625

605

İzin verilen toplam ağırlık

kg

2445

2580

Depo kapasitesi/yedek

lt

66/7

66/7

Performans, tüketim, emisyon

Hızlanma 0-100 km/s

sn

8,9

7,8

Maksimum hız

km/s

225

234

Karma yakıt tüketimi, WLTP

lt/100 km

6,7

5,2

Karma CO2 emisyonu, WLTP

153

137

Emisyon sınıfı

Euro 6

Euro 6

Continue Reading

Yeni Modeller

DFSK MODELLERİ CAZİP FİYATLARIYLA SATIŞA SUNULDU

Çin’in büyük otomotiv üreticilerinden biri olan DFSK Motor, SHSFilo distribütörlüğünde Türkiye pazarına yeniden giriş yaptı. Hakan Şahsuvaroğlu ve Yunus Şahsuvaroğlu yönetimindeki SHSFilo, DFSK Motor’un, 2 benzinli SUV, 2 benzinli ticari ve 2 elektrikli ticari araçtan oluşan ürün gamının satışına başladı.

DFSK modellerinin tanıtıldığı toplantıda binek ve ticari modellerin lansmana özel kampanyalı fiyatları da açıklandı. DFSK’nın binek modelleri Fengon 500 1.5 Premium SUV 1.175.000 TL’den, DFSK Fengon 5 1.5T Premium SUV ise 1.590.000 TL’den başlayan fiyatlarla showwromlardaki yerini aldı.

DFSK’nın hafif ticari araç ürün yelpazesinde yer alan Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli kamyoneti EC31 PRO tek kabin 1.140.000 TL’den sunulurken, diğer elektrikli van model EC35 PRO 1.150.000 TL’den satışa sunuldu. C31 1.5 M/T PRO tek kabin pick-up 675.000 TL’lik fiyatıyla dikkat çekerken, bir diğer pick-up modeli C32 1.5 M/T PRO çift kabin de 720.000 TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye pazarındaki rekabete katıldı.

DFSK, yenilikçi SUV modelleriyle dikkat çekiyor

DFSK Motor, iki benzinli SUV modelini Türk kullanıcılarıyla buluşturarak iddiasını ortaya koymaya hazırlanıyor. DFSK’nın binek araçlardaki ilk modeli ise C SUV segmentinde konumlanan Fengon 500 oldu. Rekabetin yoğun olduğu segmentte DFSK Fengon 500, panoramik açılabilir cam tavan, nappa deri döşemeler gibi yüksek donanımı, şık tasarımı, kullanışlı yaşam alanı, geniş iç hacmi ve verimli motoruyla öne çıkıyor.

4385 mm uzunluğa, 1850 mm genişliğe, 1645 mm yüksekliğe ve 2655 mm aks aralığına sahip Fengon 500, 1.5 litrelik benzinli motoru, CVT otomatik şanzımanla eşleştiriyor. 114 HP güce ve 147 Nm tork üreten Fengon 500, her koşulda yüksek verimlilik ve performansı birleştirmeyi başarıyor.

DFSK’nın Türkiye’de sunduğu ikinci SUV modeli Fengon 5 ise sportif tasarımıyla ilk bakışta farklı olduğunu kanıtlıyor. Doğadan ilham alan ve estetik anlayışını yüksek sürüş deneyimiyle buluşturan yeni nesil Coupe SUV Fengon 5, Full-Led aydınlatmaları, 18 inç jantları, panoramik açılabilir cam tavanı, napa deri kaplamaları gibi özelliklerle öne çıkıyor. 148 HP güç ve 220 Nm tork üreten 1.5 litrelik benzinli motorla donatılan Fengon 5, CVT otomatik şanzımanla eşleştirildi. Binek araçlarında 7 yıl 150 bin kilometre garanti sunan DFSK, bu garanti hizmetiyle araçlarının kalitesinin ve güvenilirliğinin de altını çiziyor.

DFSK ticari araçlarıyla segmentinde liderlik hedefliyor

Binek otomobillerinin yanı sıra Türkiye pazarına elektrikli ve benzinli motora sahip ticari araçlarıyla da güçlü bir giriş yapan DFSK, en baştan itibaren dört farklı model ile geniş bir ticari ürün yelpazesi sunuyor.

Ticari araç segmentinde Türkiye’de en önemli oyunculardan biri olmayı hedefleyen DFSK, bu kapsamda iki elektrikli ticariyi de müşterileriyle buluşturuyor. DFSK EC31 Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli kamyoneti olarak öne çıkıyor. Tek şarjla 290 kilometreye varan menziller sunan EC31 pick-up, minimalist tasarımı, pratiklik ve kolay kullanım ile birleştiriyor. DC şarj ile 2 saatte tamamen şarj olabilen EC31, 38.7 kWh batarya kapasitesine sahip.

Bununla birlikte DFSK, yeni nesil taşıma aracı olarak ise 300 kilometre civarında menzil sunan EC35 elektrikli van modelini de lansmanla birlikte satışa sunmaya başladı. EC35 de 300 kilometre kadar menzil sunarken 4.9 metreküplük taşıma alanıyla ideal bir lojistik aracı olarak dikkat çekiyor. 60 kW güç, 200 Nm tork değerlerine sahip EC35 geri görüş kamerası gibi donanımlarıyla da dar alanlarda şehir içerisindeki manevraları kolaylaştırıyor. DFSK markası, elektrikli modellerde 5 yıl 120 bin kilometre garantinin yanı sıra 5 yıl 120 bin kilometre de batarya garantisi sağlıyor.

DFSK elektrikli ticari araçlarına ek olarak 1.5 litrelik benzinli motora sahip tek kabin C31 ve çift kabin C32 pick-up modellerini de satışa sundu. 114 HP ve 147 Nm torka sahip benzinli ticari araçlar, düşük yakıt tüketimi, yüksek performansı, verimli taşıma kapasitesi ve kolay kullanımıyla öne çıkıyor. DFSK, benzinli ticarilerinde ise, 4 yıl/100 bin kilometre garanti sunuyor.

Bununla birlikte DFSK Motor ürün gamına 2024 yılı içerisinde mild-hibrit SUV, plug-in hibrit SUV ve Sedan modelleri de katılarak ürün yelpazesi daha da genişleyecek.

Continue Reading

Yeni Modeller

Yeni Opel Corsa, “En İyi Yeni Tasarım” Ödülünü Kazandı!

Yeni Opel Corsa, Alman otomobil dergisi Auto Motor & Sport’un bu yıl 18’incisini düzenlediği “autonis” ödüllerinde, B segmenti kategorisinde yüzde 53,7’lik oyla,  “2023’ün En İyi Yeni Tasarımı” ödülünü kazandı. Opel Vizör’ün ön cephesi ve tamamen dijital kokpiti ile yeni Corsa’nın heyecan verici tasarımı, 14.507 dergi okurundan oluşan bağımsız jürinin seçimi oldu. Pek çok ülkede “Sınıfının en çok satan otomobili” ünvanıyla rakiplerinin açık ara önündeki Corsa’nın yeni ödülünü Opel İletişim Başkanı Harald Hamprecht aldı.

 Opel Corsa sadece Almanya ve İngiltere’de 2021 ve 2022 yılında “Sınıfının en çok satan otomobili” olmakla kalmadı, aynı zamanda markanın karakteristik ön cephe ögesi Opel Vizör ve tamamen dijital kokpitiyle zenginleşen görünümüyle, artık resmi olarak B segmentinin en iyi tasarıma sahip otomobili seçildi. Alman otomobil dergisi Auto Motor & Sport’un 14.500’den fazla okuyucusu tarafından verilen oylar sonucunda yeni Opel Corsa, “2023’ün En İyi Yeni Tasarımı” ödülünü kazandı. Şimşek logolu markanın sınıfında en çok satan modeli, “B Segmenti Otomobil” kategorisinde yüzde 53,7 oy yoğunluğu ile ödüle layık görüldü. Böylece Opel, “autonis” tasarım ödülünün üst üste ikinci kez sahibi oldu. Geçtiğimiz sene ise bu ödülün sahibi sıradışı tasarımı ile Opel Rocks Electric olmuştu. Yeni Opel Corsa’nın ileri teknolojileri; yalın ve cesur tasarımı ile bir araya getirmesi, Auto Motor & Sport okuyucularını da ikna etti. Favori tasarımlarını 18. kez seçen okurlardan 14.507’si bu yıl oy kullandı. 11 farklı segment kapsamında yapılan yarışmada toplam 105 aday yer aldı.

Ödülü, Opel İletişim Başkanı Harald Hamprecht aldı

Stuttgart’ta düzenlenen törende, ödülü Auto Motor & Sport Test ve Teknoloji Başkanı Jens Dralle’den alan Opel İletişim Başkanı Harald Hamprecht; “Yeni Opel Corsa’nın iç ve dış tasarımı ‘Cesur ve yalın’. Bu otomobil, pratikliği, sürüş keyfiyle birleştiriyor ve duyguları harekete geçiriyor. Ayrıca, tamamen elektrikle çalışıyor ve elektrikliye geçiş hamlemize büyük bir ivme kazandırıyor. Opel olarak oylama sonucundan çok memnunuz” sözleriyle ödülü değerlendirdi.

Yeni Corsa, performansı ve tasarımıyla duyguları harekete geçiriyor!

Yeni Opel Corsa, Münih’teki IAA Mobility’de dünyaya tanıtıldı ve tüketici tarafında büyük heyecan yarattı. Yeni Corsa Elektrik  iki performans seviyesiyle yollara çıkarken, müşteriler 354 kilometreye kadar (WLTP’ye göre) menzil sağlayan 100 kW/136 HP veya 402 kilometreye kadar (WLTP’ye göre) menzile ulaşabilen 115 kW/156 HP’lik versiyonlarla emisyonsuz sürüş keyfini yaşayabiliyorlar. İlk etapta yeni modelin 354 kilometreye kadar menzil sağlayan versiyonunun, 2024 itibarıyla ise 402 kilometre menzile sahip olacak olan versiyonun Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Yeni Corsa’da tasarımcılar, sınıfının en çok satan otomobilinin daha da keskin ve modern görünmesini sağladı. Yeni modelde, ön görünümdeki en dikkat çekici özellik ise tüm yeni Opel modellerinin karakteristik özelliği olan Opel Vizör oluyor. Bu siyah Vizör, Corsa’nın ön cephesi boyunca uzanırken, ön tarafta bulunan ızgarayı, yanlardaki LED farları ve merkezdeki Opel Şimşek logosunu tek bir görsel ögede kusursuz bir şekilde birleştiriyor. Arkada ise Corsa’nın ismi artık bagaj kapağının ortasında, kendinden emin bir şekilde yer alıyor. Ayrıca iç mekanda Corsa, modern ve iyi hissettiren bir atmosfere sahip. Burada hem görsel hem de teknik açıdan öne çıkan nokta, yeni bilgi-eğlence sistemine sahip opsiyonel ve tamamen dijital kokpit oluyor.

Continue Reading

Popüler