Connect with us

Genel

Yeni Opel Astra: Kendinden Emin, Elektrikli ve Verimli

 Opel bugün Astra’nın yepyeni altıncı neslini tanıttı. Opel’in en çok satanının başarı öyküsü, 30 yıl önce efsanevi Kadett’in soyundan gelenlerle başladı. Alman üretici, yepyeni Astra ile şimdi bir sonraki bölümü açıyor: İlk kez, kompakt sınıf model elektrikli olarak sunuluyor.Opel, yeni Astra’yı plug-in hybrid olarak iki performans seviyesinde sunacak. Ayrıca, sürtünme optimizasyonlu altı vitesli manuel ve sekiz vitesli otomatik şanzımanlarla birlikte yüksek verimli benzinli ve dizel motorlara sahip versiyonlar da mevcut.

Yeni Opel Astra aynı zamanda marka için bir tasarım ifadesidir. Şeffaf, gergin yüzeyler, gereksiz unsurlardan arındırılmış ve yeni marka yüzü olan Opel Vizor ile daha önce hiç olmadığı kadar dinamik. Bir sonraki kompakt sınıf nesli ile Opel, Astra’nın yeni bir çağ tanımlamaya hazır olduğunu gösteriyor.

Yeni Opel Astra, bu yıl, alçak bir görünüme ve öncekinden daha fazla alana sahip, sportif bir beş kapılı olarak piyasaya sürülecek. 4.374 milimetre uzunluğu ve 1.860 mm genişliği ile kompakt sektörünün en tatlı noktasını vuruyor.

Özellikle kısa ön çıkıntı sayesinde, yeni Astra, 2.675 mm’lik (+13 mm) önemli ölçüde artan dingil mesafesine rağmen önceki modelden sadece 4.0 mm daha uzun. Kaslı, kendinden emin duruşuna rağmen, yeni Astra’nın ayarlanabilir zemine sahip pratik bagajı, sürücüye ve dört yolcuya 422 litre bagaj hacmi sunmaya devam ediyor.

Yeni nesil, Opel’in üretimin bu sonbaharda başlayacağı Rüsselsheim’daki genel merkezinde tasarlandı ve geliştirildi. 2015 yılında piyasaya sürülen selefi gibi, yeni gelen de müşterilerin daha önce yalnızca daha pahalı araçlardan bildiği yenilikleri kompakt sınıfa getiriyor. Örneğin, Astra geceyi gündüze çevirebilir: uyarlanabilir Intelli-Lux LED ® Pixel ışığının en son evrimi, doğrudan Opel’in amiral gemisi Insignia’dan gelir ve 168 LED öğesiyle kompakt ve orta ölçekli pazar sektörlerinde öncüdür.

Yeni nesil Astra’nın iç mekanında zamanda bir sıçrama yaşandı. Tamamen dijital Pure Panel ile analog enstrümanlar tarihe karışıyor. Bunun yerine, taze, modern grafiklere sahip yeni insan-makine arayüzü (HMI), müşterilere saf, daha sezgisel bir deneyim sunuyor. Yolcular, tıpkı bir akıllı telefon gibi, ekstra geniş dokunmatik ekranlar aracılığıyla yeni Astra’yı sezgisel olarak kullanabilirler. Opel tasarımcıları ve mühendisleri, sürücünün gerekli tüm bilgileri ve kullanışlı işletim seçeneklerini almasını, ancak gereksiz veri veya işlevlerle yüklenmemesini sağlamak için büyük özen gösterdi. Ek olarak, iklim kontrolü gibi temel ayarlar, fiziksel anahtarlar ve düğmeler aracılığıyla çalıştırılabilir.

Tipik olarak Opel, yeni kompakt sınıf modelinin olağanüstü oturma konforudur. Kendi bünyesinde geliştirilen ön koltuklar AGR (“Aktion Gesunder Rücken eV”) sertifikalıdır ve örnek teşkil eden ergonomileriyle özellikle uzun yolculuklarda son derece konforludur. Sürücü, baş üstü gösterge ekranından yarı otomatik Intelli-Drive 2.0 yardım sistemine ve Intelli-Vision 360 derecelik kameraya kadar son teknoloji yardım sistemleri tarafından destekleniyor.

“Yepyeni Astra – yeni bir Blitz doğuyor! Sansasyonel tasarım ve sınıfında lider teknoloji ile. Mümkün olan en düşük emisyonlar için elektrikli ve yüksek verimli; yeni bir döneme giriliyor. Astra, en küçük ayrıntısına kadar en yüksek hassasiyetle yürütülür. Opel CEO’su Michael Lohscheller, yeni nesil Astra’nın başka bir çok satan olmak ve birçok yeni müşteriyi markaya çekmek için gereken her şeye sahip olduğundan eminiz” dedi.

Cesur ve saf Opel tasarım felsefesinin yeni yorumu

Mokka, Crossland ve Grandland SUV’lardan sonra yeni Astra, Opel’in markanın cesur ve saf tasarım felsefesini yorumlayan ilk hatchback’i. Opel Vizor (markanın ilk olarak Mokka’da ve merkezi dış tasarım öğesinde görülen yeni yüzü), dikey ve yatay eksenlerin – kaputtaki keskin kıvrım ve gün ışığı yanan farların kanat şeklindeki grafiğinin – Opel Pusulası’nı takip ediyor. ortada Opel Blitz amblemi ile kesişir. Yeni Astra’nın daha da geniş görünmesini sağlayan önden uzanan Vizor, ultra ince Intelli-Lux LED ® farlar ve Intelli-Vision sisteminin ön kamerası gibi teknolojileri de sorunsuz bir şekilde entegre ediyor . Yandan bakıldığında, yeni nesil Astra, C sütununun belirgin öne eğimi sayesinde özellikle dinamik görünüyor.

Arkada, Opel Compass, merkezi olarak monte edilmiş Blitz, dikey olarak hizalanmış yükseğe monte edilmiş fren lambası ve arka lambalar (tüm dış aydınlatmalarda olduğu gibi enerji tasarruflu LED) tarafından tekrarlanır. Blitz amblemi aynı zamanda son teknoloji kompozit malzemeden yapılmış bagaj kapağı mandalı olarak da işlev görür. Bu teknoloji sadece hafif ve sağlam olmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle ince arka lambalar gibi tasarım detaylarının hassas şekilde uygulanmasına da olanak tanır.

Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams, “Yeni Astra, yeni tasarım uygulamamızın heyecan verici bir sonraki adımını temsil ediyor” diyor. “Cesur Vizor ön yüzü, güçlü kaslı tekerlek bombeleri ve şeffaf yüzeyi ile yeni Astra, çok sportif ve kendinden emin bir kişiliğe sahip. İç mekan da geleceğe cesur bir adım atıyor. Yeni Pure Panel’in kusursuz cam görünümlü güçlü sürücü odaklı kokpiti, müşterilerimize yepyeni bir duygusal deneyim yaşatacak.”

Tamamen cam seçeneği ile yeni nesil Pure Panel dijital kokpit

Aynı Alman hassasiyeti, ilk kez Mokka’da tanıtılan yeni nesil Pure Panel’in mutlak vurgu olduğu iç mekanda da geçerlidir. Bu geniş, dijital kokpit (isteğe bağlı olarak tamamen camlı), sürücü tarafı havalandırmasıyla birlikte yatay biçimde sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş iki adet 10 inç ekrana sahiptir. Ön camda yukarıya doğru yansımaları önleyen panjur benzeri bir katman sayesinde tasarım, ekranların üzerinde bir başlıktan vazgeçerek yüksek teknoloji işlevselliğini ve ambiyansı daha da geliştiriyor.

İnce hazırlanmış tuşlar biçiminde minimuma indirilmiş fiziksel kontroller ile Pure Panel, dijitalleştirme ve sezgisel kullanım arasında optimum dengeyi sağlar, rahatsız edici görsel uyaranlardan arındırılmış ve alt menülere ihtiyaç duymaz. Bağlantılı servislere sahip yeni nesil multimedya bilgi-eğlence sistemleri – hem doğal dilde ses kontrolü hem de dokunmatik olarak çalıştırılabilir – tüm model çeşitlerinde standart olarak kablosuz Apple CarPlay ve Android’e bağlanabildiğinden, kablolara da gerek yoktur. Uyumlu akıllı telefonlar aracılığıyla otomatik.

Dinamik ancak dengeli yol tutuşu, “Autobahnproof” frenleme ve stabilite

Yeni Astra, geliştirmenin başından itibaren Opel DNA’sının yerleşik olduğu, son derece esnek EMP2 çoklu enerji mimarisinin üçüncü neslini temel alıyor. Bu, yol tutuşunun dinamik olduğu kadar dengeli olduğu ve her Opel gibi yeni modelin de “Autobahnproof” olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, yüksek hız yeteneği birincil geliştirme hedefiydi.

Şasinin direksiyon ve yanal sertliği – önde McPherson gergi süspansiyonu, arkada burulma çubuğu – yüksek yalpalama kontrolü (yatay eksen etrafındaki hareketin sönümlenmesi) için tasarlanmıştır. Frenleme altında, yeni model güçlü durma gücü sağlar ve düz bir çizgide olduğu kadar virajlarda da oldukça dengeli kalır. Yeni Astra’nın burulma sertliği öncekinden yüzde 14 daha yüksek.

Yarı otomatik şerit değiştirme dahil gelişmiş sürücü yardım sistemleri

Yeni Astra’nın mimarisi aynı zamanda en yeni otomatikleştirilmiş sürücü yardım sistemlerini de içeriyor. Ön camdaki çok işlevli kameraya ek olarak, teknoloji, dört gövde kamerası (biri önde, biri arkada ve birer yanda), beş radar sensörü (biri önde ve biri her köşede) ve ayrıca ultrasonik sensörler ön ve arka olarak.

Kameralar ve sensörler, kameraların ve radarın menzilini genişleten Intelli-Drive 2.0’da e-horizon bağlantısı ile entegre edilmiştir. Bu, sistemin virajlardaki hızı uyarlamasını, hız önerilerinde bulunmasını ve yarı otomatik şerit değişiklikleri yapmasını sağlar. Direksiyon simidindeki eller serbest algılama, sürücünün her zaman meşgul kalmasını sağlar.

Arka çapraz trafik uyarısı, uzun menzilli kör nokta algılama ve otomobili sürüş şeridinin ortasında tutan aktif şerit konumlandırma, Intelli-Drive 1.0’ı içeriyor.

Otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemlerinin uzun listesi ayrıca, ayarlanan hızı aşmadan öndeki aracı takip etmek için hızı artıran veya azaltan ve gerektiğinde durma noktasına kadar fren yapabilen uyarlanabilir hız sabitleme sistemini de içerir. Otomatik şanzıman ile “Stop & Go” sayesinde sürüş otomatik olarak devam eder.

Sınıfında lider yardım sistemleri teklifinde ayrıca büyük bir baş üstü ekran ve daha kolay park etmek için bir kamera ve radar tabanlı sistem olan Intelli-Vision bulunur.

Yeni Astra prim Intellistudio Lux Piksel Işık getiriyor ® kompakt pazar sektörüne

Astra’nın ileri teknoloji taşıyıcısı rolü, Opel markasının tipik uzmanlık alanları olan aydınlatma ve koltuklarda devam ediyor. Önceki model, 2015 yılında uyarlanabilir matris ışığının piyasaya sürülmesinde öncü bir rol oynadı ve yeni nesil, şimdi ilk kez kompakt pazar sektörüne aydınlatmadaki en yeni gelişmeyi getiriyor – Intelli-Lux LED ® Piksel Işık. Opel’in Grandland SUV ve Insignia amiral gemilerinde halihazırda mevcut olan bu son teknoloji, her biri ultra ince farda 84 olmak üzere segment lideri toplam 168 LED elemana sahiptir. Uzun far, diğer yol kullanıcıları için parlama olmadan milisaniyeler içinde kusursuz bir şekilde ayarlanır. Yaklaşan veya öndeki trafik tam olarak “kesilir”. Işığın menzili ve yönü, sürüş durumuna ve çevreye göre değişir.

Masajlı ve havalandırmalı, sınıfının en iyisi AGR ergonomik koltuklar

Opel’in ergonomik AGR koltukları ödüllü bir üne sahiptir ve yeni Astra bu uzun süredir devam eden geleneği sürdürmektedir. “Aktion Gesunder Rücken e. V.” (“Sağlıklı Sırtlar Kampanyası”) ön koltukların konumu, önceki modele göre 12 mm daha alçaktır ve “sportif” bir sürüş hissini daha da artırır. “Spor” veya “Konfor” konturlarına göre optimize edilmiş koltukların köpük yoğunluğu ile iyi bir duruş garanti edilir.

Yeni Astra’nın AGR ön koltukları, kompakt sınıfın sunduğu en iyisidir ve elektrikli yatırmadan elektro-pnömatik bel desteğine kadar çok çeşitli isteğe bağlı ayarlamalara sahiptir. Nappa deri kaplamada, havalandırma, sürücü için masaj ve önde olduğu kadar arkada da ısıtma sunarlar. Şık Alcantara döşemeli koltuklar da mevcuttur.

Astra, güçlü plug-in hibritlerle ilk kez elektrikli oluyor

Yeni Astra, güçlü plug-in hibrit elektrikli tahrikin yanı sıra yüksek verimli benzinli ve dizel motorlarla satışların başlangıcından itibaren satışa sunulacak ve Opel’in kompakt sınıf modelini marka tarihinde ilk kez heyecanlandıracak. Güç, benzinli ve dizel modellerde 81 kW (110 hp) ile 96 kW (130 hp) arasında, plug-in hibrit modellerde ise 165 kW (225 hp) sistem çıkışına kadar değişir. Benzinli ve dizel motorlarda altı vitesli şanzıman standart, daha güçlü motorlarda isteğe bağlı sekiz vitesli otomatik şanzıman (plug-in hibritlerde elektrikli).

Opel, bu sonbaharda yeni Astra için sipariş defterlerini açacak. İlk müşteriler arabalarını gelecek yılın başlarında teslim alacaklar.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler