2.El’de Şubat Verileri Belli Oldu!

0
1649

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Şubat ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Tüm yıla dair önemli ipuçlarını barındıran 2020 yılının Şubat ayı, kullanıcılar tarafından verilen ilanlar değerlendirildiğinde oldukça hareketli bir görünüme sahip. Bireysel ve kurumsal 2. el ilan rakamlarını içeren arabam.com analizinde 2019’daki canlılığın devam ettiği görünüyor.

Şubat ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların %73’ünü otomobiller oluşturuyor. İkinci el otomobil ilanlarını sırasıyla minivan&panelvan segmenti, Arazi/SUV/Pick-up modelleri, ticari araçlar, motosikletler ve traktörler izliyor. Şubat ayı boyunca verilen ilanların araç kategorisine göre dağılımı ise aşağıdaki gibi:

Şubat Ayının Popüler Markası Renault!

Ocak ayında lider olan Renault markası, Şubat ayında da %17 oranıyla liderliğini koruyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, Honda, BMW markalarına ait modeller izliyor.

 

Şubat Ayının  En Çok İlan Verilen Modeli Focus!

Şubat ilanlarına marka özelinde bakıldığında en fazla ilanın Ford Focus, Opel Astra ve Renault Clio markalarına ait olduğu görülüyor.

Arazi Aracı ve SUV İlanlarının Şubat Ayı Oranları

arabam.com Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran, Nissan Qashqai’nin. Onu, sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Mitsubishi L200 modelleri izliyor.

Şubat Ayında 2015 Modellere Talep Arttı!

Ocak ayında en fazla ilan verilen model yılı 2016 olurken Şubat ayında ise %8 oranıyla 2015 ve 2016 modelleri oldu. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

KM Bilgisine Göre İlanların Dağılımı

İlan verilen araçların km bilgisine baktığımızda dağılım aşağıdaki gibi:

Fiyata Göre İlanların Dağılımı

50 bin TL ve altındaki ilanlarla başlayan arabam.com ikinci el ilanlarının fiyata göre analizi, pazar hakkında bir resim çiziyor.  İlanlar içinde en yüksek payı %38 oranıyla 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar yer alıyor.

Şanzıman Tipine Göre İlanların Analizi

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait. arabam.com Şubat ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi:

Yakıt Tipine Göre İlanların Oranları

 

2020 Şubat ayı arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı %47 ile birinci sırada yerini alıyor. Dizel yakıtlı araçları sırasıyla LPG ve benzinli araçlar takip ediyor.

Özetle; 2020 yılı Şubat ayında en fazla otomobil ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Ford Focus oldu. 200.001 – 300.000 km aralığında araçların satışa sunulma oranı yüksek.  İlanlarda 2015 ve 2016 yılı modeller ön planda gözüküyor. Ayrıca en fazla ilan 100 bin TL ve üstü araçlar için verilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here