Connect with us

Genel

Efsane’nin Duruşu: 2001 Model Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio ile segmente giriş yapmadan önce pazar ihtiyacını çok güzel analiz etmiş. Türk insanını bir otomobilden beklediği ortak değerleri Clio da birleştirmiş. Tabi ilk çıktığında bu bilgi ve deneyimlere sahip olmak çok zor.

Hepimiz “sıfır” km bir otomobilden ne bekleriz? Az yaksın, konforlu olsun, ikinci elde değer kaybetmesin, parçası kolay bulunsun, rahat tamir edilebilsin ve kolay satılsın.

Eğer arabanız Renault Clio 1.4 16V RXT ise size en çok sorulan soru “acaba arabanızı satıyor musunuz?” olur. Çünkü Clio II’nin bu 1.4 16V versiyonu ikinci elde en çok aranan arabalar arasında.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Bu gün ele aldığımız ve test ettiğimiz aracın sahibi emlak işi ile uğraşıyor. Yani arabasıyla uğraşmaya çok vakti yok sadece benzin almaya gidecek kadar vakti var ve sürekli yollarda. 239 bindeki arabasıyla özellikle İstanbul trafiğinde çok vakit geçirmesine rağmen 2001 model Clio’sundan her türlü konforu bulduğunu söylüyor.

Sunroof hatasız sorunsuz biçimde çalışıyor!

Örneğin güncel otomobillerde olan elektrikli ön camlar, aynalar ve klima bu araçta da var. Hatta sunroof ta bu araçta mevcut. Sadece arka camlar manuel. Otomobilin 2001 model olduğunu düşünürsek bu hiç sorun değil. Kliması hala ilk gün ki performansına sahip.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

En başta sorduğumuz bu gün 0 km bir arabadan ne beklersiniz sorusundaki konforu karşılıyor. Bu otomobili yıllar önce test ettiğimde de beğenmiştim. O zaman da konfor konusunda etkiliydi ve şu an da bir HB ten beklenen konforu sunuyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Sadece triger seti değişmiş!

Motor konusuna gelirsek: Renault bu motoru birçok modelinde kullandı. Araba şu an 239.900 kilometrede ve sadece 1 kez ağır bakıma girmiş. Onda da triger seti önlem için değişmiş. Son derece sağlam olan bu motor mekanik anlamda sahibine hiç sorun çıkarmaman bu günlere gelmiş.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Şanzıman ve yürüyen aksam da aynı şekilde. Bu güne kadar eskiyen balata ve yağ, yağ filtresi ve hava filtresi gibi bakımlara gerek duyulmuş. Sahibinin değimi ile “yağını suyunu koy git”. En son muayenede araba tek seferde 0 kusurla çıkmış olması da bunun ispatı.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Parça sorunu yaşamadım!

Parça sorunu ise hiç yaşanmamış sonuçta bu motorun parçasını Türkiye’nin herhangi bir oto parçacısından çok rahat temin edersiniz. Bu da arabanın ikinci el değerini artıran unsurlardan.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Yıllar sonra otomobili kullandığımda şunu gördüm hala diri ve atak. Manuel şanzımanlı otomobilleri severim bu da onlardan biri. Klasik Renault şanzımanı gaza her bastığınızda vites kolu oynuyor. Bunu Renault kullanan herkes neredeyse bilir. Bu sorun olmadığı gibi arabaya karakter katıyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Otomobilin dışı yılların izini taşıyor. Arabanın tavanı güneşten dolayı biraz boya yanığına sahip. Ufak tefek dolu ve taş hasarları da arabada mevcut. 2001 model bir araba için bunlar gayet normal. Arabanın sahibi bir gün işinden vakit bulursa boyatacağını söylüyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

İç mekan az deforme olmuş ama hala temiz

Bu kadar trafikte olan bir arabanın iç mekanı bu kadar temiz kalması beni şaşırttı. Direksiyon simidi ve vites topuzu neredeyse birkaç yıllık bir arabanın içi gibi duruyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Kokpit ve orta konsolda öyle. Koltuk kılıfı kullandığı için koltuk ilk günküne yakın temizlikte. Kapı içleri de oldukça temiz ve hasarsız.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Ben 2001 model Renault Clio 1.4 16V RXT’yi çok beğendim. Sahibi bu kadar işin arasında biraz daha vakit ayırsa belki ilk gün ki gibi bir Clio görecektik. Yada sakınan göze çöp batar kavramı işleyecek ve daha kötü olacaktı.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Her ne olursa olsun bu araba tam Türkiye şartları için. Hem değer kaybetmiyor hem de yaşlanmıyor. Eğer normal bir kullanıcıysanız 100 km de  5.5 litre tüketimi de arabanın ekonomik olduğunu gösteriyor.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

Yakıt ekonomisi göz önünde duruyor

98 beygirlik motor sıkıştırırsanız gayet performanslı hale dönüşüyor ve tüketim 6.9 litreye çıkıyor. Yani ister ekonomik ister performanslı kullanmak elinizde.

Renault Clio 1.4 16V RXT

Renault Clio 1.4 16V RXT

 

İÇ MEKAN İYİ ORTA KÖTÜ NOT
KAPI İÇLERİ *      
TAVAN     *  
KOKPİT   *    
DİREKSİYON *      
SES SİSTEMİ *      
ZEMİN *      
VİTES KOLU *      
PEDALLAR   *    
KOLTUKLAR *      
İÇ MODİFİYE yok      
         
DIŞ MEKAN        
BOYA KAPORTA     *  
LASTİK YAZ/KIŞ yaz      
FAR- STOP *      
HASAR DURUMU Ağır hasar yok      
DIŞ MODİFİYE yok      

 

 

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler