Connect with us

Otomotiv

ABB, GoFaTM kobot ailesini genişletiyor

ABB, GoFa TM kolaboratif robotunun iki yeni çeşidini piyasaya sürüyor. GoFa 10 ve GoFa 12, şirketlere gelişmiş verimlilik için kobot otomasyonundan yararlanma konusunda yeni olanaklar sunuyor. Pazar lideri tekrarlanabilirlik ile 10 ve 12 kilograma kadar yüklerin üstesinden gelen bu kobot’lar, güvenlik ve verimliliği artırırken becerilere ve iş gücü eksikliklerine de çözüm olarak çalışanlarla yakın iş birliği içinde çok çeşitli görevlerin üstesinden gelebiliyor. Doğrudan programlama ve üretim ortamlarına hızlı entegrasyon sunan yeni varyantlar, ilk kez kullananlar, eğitimciler ve KOBİ’ler için robotlu otomasyona giriş engellerini azaltacak.

ABB Robotik Başkanı Marc Segura, “YuMi kobot’umuzu 2015’te piyasaya sürdüğümüzden beri, vasıflı işgücündeki boşlukları kapatmak için güvenli ve kullanımı kolay otomasyon çözümlerine yönelik artan talebi karşılayan sektör lideri bir kobot portföyü oluşturduk. Daha yüksek taşıma kapasitesine ve daha uzun erişime sahip işbirliğine dayalı robotlara olan ihtiyacı ele alan GoFa 10 ve 12 kobot’larımız, ilk kez kullananlar için bile otomasyonun faydalarını yeni endüstriyel uygulamalara taşıyor.” dedi.

Geliştirilmiş taşıma yüklerine ek olarak, GoFa 10 ve 12 cobot’ları karşılaştırılabilir çözümlere göre iki kat iyileştirmeyi, 0,02 mm sapma ile saniyede iki metreye kadar sınıf lideri takım merkez noktası (TCP) hızları daha fazla tekrarlanabilirlik için sunar. Nem ve toz girişine karşı IP67 sertifikalı, hızlı ve doğru kolaboratif robotların faydalarını yeni endüstriyel uygulamalara genişleterek makine besleme, kaynak, parça taşıma, polisaj ve montaj gibi zorlu görevleri otomatikleştiriyor. GoFa 10’un 1,62 metrelik erişimi – sınıfındaki diğerlerinden yüzde 14 daha fazla ve US paletlerinin her noktasına erişmeye yetecek kadar – onu paletleme uygulamaları için ideal hale getiriyor.

İlk kez kullananlar ve KOBİ’ler için otomasyonun önündeki engelleri azaltıyor

GoFa 10 ve 12 kobot’larını programlama, kurma ve kullanmanın kolaylığı ilk kez kullananlar ve KOBİ’ler için otomasyonun önündeki engelleri azaltacak. Kurulum, yönlendirmeli programlama ve ABB’nin Kolay programlama sihirbazı yazılımı ile kolaylaştırılmıştır. Uzman olmayanların bile karmaşık programlama kodu yazmak yerine basit grafik komut bloklarını sıralayarak uygulamalarını hızlı bir şekilde otomatikleştirmelerine olanak tanıyor.

Kobot’ların ABB’nin FlexPendant robot kontrolörüne önceden yüklenmiş olan ABB SafeMove uygulaması, güvenli hız limitleri, durma izleme ve yönlendirme denetimi özelliklerine sahip olup, hantal koruyucu bariyerler veya çit gerektirmeden robotlar ve fabrika çalışanları arasında yakın işbirliği sağlıyor.

GoFa 10 ve GoFa 12 kobot’ları, ABB’nin OmniCoreTMkontrol ünitesi tarafından desteklenmektedir. ABB’nin TrueMove ve QuickMove hareket kontrol teknolojileri tarafından sağlanan OmniCore’un sınıfında lider 2/2 hareket kontrolü ile GoFa’nın akıllı tork ve konum sensörlerinin birleşimi, yüksek hassasiyetli yüzey işleme, vidalama, montaj ve test görevleri için gereken yumuşak hareketleri sağlar. Güç yeniden üretimi ve fren enerjisi geri kazanımı gibi enerji tasarrufu özellikleri, güç gereksinimlerini yüzde 20’ye kadar azaltarak sürdürülebilirliği artırıyor.

ABB Robotik ekosistemindeki yeniliklerden yararlanma

ABB, otomasyon uygulamalarının artan çeşitliliğine bir çözüm olarak, ABB Robotik Ekosistem programını da başlattı. Yeni GoFa kobot’ları da dahil olmak üzere ABB portföyüyle uyumlu tutucular, kameralar ve özelleştirilmiş yazılımlar gibi diğer üretici aksesuarlarını bir araya getiren program, kullanıcıların hızla büyüyen ABB Robotik ekosistemindeki yeniliklerden kolayca yararlanmalarını sağlıyor.

GoFa 12 kobot, yüksek hassasiyetli makine besleme ve ultra yalın paletleme uygulamalarını sergileyen iki gösterinin bir parçası olarak Automatica 2023’teki ABB standında görücüye çıktı. ABB ortağı Schunk da bir GoFa 12 cobot ile fuarda bir polisaj uygulamasıyla tutucu ve takım yelpazesini sergiledi.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler