Connect with us

Otomotiv

Toyota’nın sıra dışı hidrojen devrimi

Toyota hidrojen stratejisi ile otomotiv sektörünün gidişatının değişeceğini öngörüyor. Bu kapsamda planlamalarda bulunan Japon üretici uzun süredir geri kaldığı elektrikli araç pazarında değişimi Avrupa ve Çin’de başlatmak istiyor.

Hidrojen stratejisini yeniden düzenleyen Toyota, Kuzey Amerika’dan uzaklaşırken Avrupa ve Çin’de pazar payı hedefliyor. Japon şirket 2030 yılına kadar başta kamyonlar olmak üzere binek otomobiller de dahil 200 bin yakıt hücreli araç satmayı hedefliyor.

Bu karar Toyota için bir dönüm noktasına niteliğinde. Şimdiye kadar binek araçlara ve Kuzey Amerika pazarına odaklanan şirket kararından vazgeçti. Toyota ilk yakıt hücreli aracını yaklaşık on yıl önce Mirai ile piyasaya sürerek Kaliforniya’da pazarlamıştı.

ELEKTRİKLİDE GERİ KALDI

Toyota 2022 yılında 4 bine yakın yakıt hücreli araç sattı. Bu rakam Toyota’nın yaptığı yaklaşık 9,5 milyon araçlık küresel satışın yüzde 1’i bile değil.

Avrupa’da ağır hizmet segmentinde hidrojenle ilgili tabloysa daha farklı görünüyor. Toyota Avrupa’da hidrojen altyapısı konusunda ilerleme kaydedileceğini düşünüyor ve buna göre planlamalarda bulunuyor.

Son olarak bu hafta Avrupa Parlamentosu, 2028 yılına kadar Avrupa’nın ana yollarında her 200 km’de bir H2 pit stopu gerektiren altyapı kurallarını onayladı.

Toyota’nın Baş Teknoloji Sorumlusu Hiroki Nakajima ise yeni hedefleri yorumlarken basına verdiği demeçte “Bu garip bir ifade tarzı olabilir ama 200.000 büyük bir rakam değil. Bu sayıya ve daha fazlasına ulaşılabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters’a konuşan Nakajima, Toyota’nın hidrojen üretiminin ve talebinin daha yüksek olduğu Çin ve Avrupa’ya odaklanarak maliyetleri de düşürmeyi hedeflediğini söyledi. Ayrıca otomobil üreticisinin diğer şirketlerle bağlarını da güçlendirmeye çalışacağını sözlerine ekledi.

YAKIT DÜŞÜYOR, MENZİL ARTIYOR

Toyota’nın bu yılın aralık ayında ABD’nin Kentucky eyaletindeki fabrikasında öncelikle ağır kamyonlar için yakıt hücreli güç aktarma organları üretmeye başlayacağı ve diğer üreticilere de aktarma organları satmayı planladığı bildirildi. Halihazırda ABD merkezli Paccar, Hollandalı VDL Group ve Fransa’daki Hyliko; Toyota’dan alım yapıyor.

Mayıs sonunda Toyota ayrıca Daimler Truck ile kamyon iştiraki Hino’yu Daimler’in kamyon bölümü Mitsubishi Fuso ile hidrojen ve diğer elektrifikasyon çözümleri geliştirmek üzere birleştirmek için bir anlaşmaya vardı.

Mühendislik şefi Nakajima’ya göre, Toyota’nın yakıt hücresi üretiminin dengeye ulaşması için ayda en az 10 bin adetlik bir üretim hacmine ulaşması gerekiyor. Japon üreticinin 2026 için planlanan bir sonraki hidrojen yakıt hücresi sistemi, yakıt fiyatını dörtte bir oranında düşürmeyi ve menzili yüzde 20 oranında iyileştirmeyi hedefliyor.

Haziran ayında Toyota genel elektrifikasyon stratejisinin ayrıntılarını yayımladı.

Katı hal teknolojisindeki ilerlemeler de dahil olmak üzere batarya-elektrik çözümlerine yeniden bir vurgu yapılırken Toyota aynı zamanda güç aktarma organlarına yönelik çok yönlü yaklaşımını vurguladı.

KAYNAK: CUMHURİYET

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler