Araç muayeneleri ne zamana kadar ertelendi?

0
1434

Ulaştırma Bakanlığı Corona virüsü salgının artması nedeniyle önemli bir karar aldı. Aracının muayene süresi gelenlere bakanlık  süreyi 3 ay daha uzattığını duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı, motorlu taşıt sahibi olan ve aracının muayene süresi gelenler için ek uzatma süresini üç ay olarak açıkladı. Bu kararın yayınlandığı Resmi Gazete’de  yönetmelikte değişikliğe gitti.

Şartlar Uygun Olursa Süre Uzatılması Konusunda Adımlar Atılabilir

Salgını nedeniyle muayene süresi gelen ve yaptıramayanlar için üç aylık süre tanındı. Üç aylık sürenin sonunda 45 gün içinde araç muayenesinin yaptırılması şartı getirildi. Bu süre gerektiği takdirde Bakanlıkça uzatılabilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve araç muayene istasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmeliğe eklenen geçici maddede şöyle

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here