Connect with us

Otomotiv

Chery’nin Yeni Enerjili Araç Satışları Hızla Artıyor! Yeni Enerjili Araç Satışı Altı Yıldır Dünyada İlk Sırada!

Çin otomobil endüstrisi, Chery’nin öncülüğüyle düşük karbon gelişimine hız veriyor. Bu doğrultuda yeni enerji araçlarının geliştirilmesi yeni fırsatlara yol açarken, Çin’in yeni enerjili araç üretimi ve satışı, 2021 yılı sonuna kadar toplam 7 milyondan fazla araç satışı ile üst üste altı yıldır dünyada ilk sırada yer alıyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Chery, düşük emisyonlu araçlar üretme vizyonuyla tüm sektöre yön vermeye devam ediyor. Çin Binek Araç Federasyonu tarafından yayınlanan en son verilere göre Chery Automobile’ın Ekim ayı yeni enerjili araç satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %118,3 artışla 19.354 adet olarak gerçekleşti ve Ocak-Ekim döneminde toplam satışlar 207.893 adede ulaştı. Chery EQ1, Çin’de 300.000 adedin üzerinde satış rakamına ulaşarak en çok tercih edilen tamamen elektrikli otomobil oldu.

Chery, Çin’in önde gelen otomobil markası olarak 1999 yılında yeni enerjili araçlara yönelik bağımsız araştırma ve geliştirmelere başladı. 20 yılı aşkın geliştirme sürecinin ardından Chery, yeni enerjili binek araç araştırma, geliştirme ve entegrasyon platformu, dört yeni enerji araç platformu, beş genel alt sistem, yedi temel teknoloji ile birlikte endüstride önemli bir avantaj elde etti. Çin otomotiv endüstrisinde yeni enerjili araç entegrasyonu, PHEV sistem tasarımı, hafif yapı teknolojisi, menzil genişletme ve hidrojen yakıt teknolojisi açısından lider bir rol oynuyor.

EV araç teknolojisine tamamen hâkim

Yıllar içinde, benzersiz “V-şekilli” geliştirme süreci ve araç ürün geliştirme sistemi sayesinde Chery, batarya, motor ve elektrik kontrol sistemi teknolojilerinde önemli kazanımlar sağlarken, bilgi-birikimi de elde etti. Chery, ECU motor kontrol ünitesi, HCU hibrit kontrol ünitesi ve MCU motor kontrol ünitesi geliştirme noktasına geldi. Chery, elektrikli araçların güç sistemlerine ait temel parçaların ve bileşenlerinin geliştirilmesinde IGBT, SiC IC, MCU, motorlar ve katı hal pilleri kullandı.

Yeni amiral gemisinde son nesil hibrit teknolojisi

Şubat 2022’de Chery’nin ilk nesil özel hibrit şanzımanı 3DHT125, TIGGO 8 Pro e+ ile kullanıma sunuldu. TIGGO 8 PRO e+ modelinde görev yapan şarj edilebilir hibrit

 

sistem; 1.5T turbo benzinli ve 3 elektromotorun birlikteliğinden oluşuyor ve 510 Nm ile Çinli markalar arasında en yüksek tork değerini kullanıma sunuyor. Söz konusu sistem sayesinde TIGGO 8 PRO e+ üstün bir performans ortaya koyuyor. Araç, çift sürüş modu ile 0-100 km/s hızlanmasını sadece 8,2 saniyede tamamlayarak üstün performans sunuyor. Sunmuş olduğu bu üstün performansa karşın ortalama 1,55 lt/100 km ve elektrikli sistem olmadan (power loss) 6,5 lt/100 km yakıt tüketimi değeriyle son derece çevre dostu bir yapı sergiliyor.

Chery’nin yeni PHEV modeli TIGGO 8 PRO e+, kısa bir süre sonra Chery’nin küresel amiral gemisi olarak Brezilya, Orta Doğu ve Avrupa pazarlarında resmi olarak satışa sunulacak.

Bununla birlikte Chery, 2019 Dünya Üretim Kongresi’nde 3 dakikada hidrojen dolumu yapabilen ve 700 kilometrenin üzerinde menzile ulaşabilen 30 kW yakıt hücrelerine sahip üçüncü nesil hidrojen yakıt hücreli aracını sergilemişti.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Hyundai Open Golf Turnuvası Ödülleri Takdim Edildi

Hyundai ve Kemer Golf Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği turnuvanın kazananları ödüllerini aldı. Turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken yarışmacılar birincilik için hünerleri sergiledi.

Şampiyonlara ödüllerini Hyundai Assan ve Kemer Golf Kulübü üst düzey yöneticileri verdi.

Ülkemizdeki sanatsal ve sportif etkinliklerine desteklerini sürdüren Hyundai Assan, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Kemer Golf Kulübü ile birlikte özel bir turnuva düzenledi. Yarışmacılar ve onları yalnız bırakmayan sporseverler, ilk olarak 11 Mayıs Cumartesi günü turnuvanın başlangıcına tanık oldular. Hyundai Open Golf Turnuvası, tecrübeli yarışmacılar arasındaki rekabete de sahne oldu. Toplam 14 kategoriden oluşan turnuvaya 200’den fazla sporcu katılırken, kupa töreni ise 12 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Hyundai Open Golf Turnuvası 2024 Kadınlar A kategorisinde Fatma Aytaş birinci olurken Erkekler A kategorisinde ise Ayhan Elmas zafere ulaştı. Oldukça heyecanlı ve keyifli geçen Hyundai Open Golf Turnuvası, aynı zamanda sanat ve iş dünyasından ünlü isimleri de bir araya getirdi. Türkiye Golf Federasyonu’nun yönetiminde gerçekleştirilen turnuvanın kupa törenine Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ve diğer üst düzey yöneticiler katılarak ödül törenindeki heyecana ortak oldu. Ayrıca Hyundai Assan, turnuva boyunca yeni elektrikli modelleriyle bir test sürüşü etkinliği de düzenledi. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Yeni KONA Elektrik, IONIQ 5 ve IONIQ 6, Kemer Country Golf ziyaretçileri tarafından test edildi.

Hyundai Assan, geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvalara sponsor olarak sporun çeşitli dallarındaki sürdürülebilirliğini desteklerken aynı zamanda 7’den 70’e herkesin daha fazla sosyalleşmesi adına gerekli girişimlerde bulunmaya devam edecek.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Popüler