Connect with us

Genel

Enerji Verimliliği, Endüstrinin Maliyetleri ve Emisyonları Düşürmesi İçin En Etkili Çözüm

  • Bağımsız rapor, endüstriyel kullanıcıların enerji verimliliklerini hemen iyileştirmelerine yardımcı olacak 10 aksiyona dikkat çekiyor.
  • Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, üretkenlikten ödün vermeden kısa ve orta vadede enerji faturalarını ve emisyonları önemli ölçüde azaltacak.
  • Sanayi, dünyanın en büyük elektrik, doğal gaz ve kömür tüketicisi olup elektrik talebinin yüzde 42’sini oluşturuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, enerji maliyeti ve iklim değişikliği krizinden kaynaklanan benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya kalırken, Enerji Verimliliği Hareketi’nin yeni bir raporu, endüstriyel enerji verimliliğini artırmanın, bir işletmenin enerji maliyetlerini ve sera gazı emisyonlarını azaltmasının en hızlı ve en etkili yolu olduğunu gösteriyor. Enerji Verimliliği Hareketi, enerji açısından daha verimli bir dünya yaratmak için fikirleri, en iyi uygulamaları ve taahhütleri paylaşan yaklaşık 200 kuruluşun küresel bir forumu olma niteliğini taşıyor.

Bugün yayınlanan “Endüstriyel enerji verimliliği başucu kitabı“, bir işletmenin enerji verimliliğini artırmak, enerji maliyetlerini ve emisyonları düşürmek için hemen şimdi yapabileceği 10 eylemi içeriyor. Hızlı sonuçlar ve yatırım getirisi sağlayacak ve geniş ölçekte devreye alınabilecek olgunlaşmış ve yaygın olarak bulunabilen teknoloji çözümlerine odaklanıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) enerji verimliliği kıdemli program yöneticisi Kevin Lane, “Enerji verimliliği, şirketler ve iklim için bir kazan-kazan durumu sunuyor” dedi. “Sektörün, yenilenebilir enerji kullanımının artırılması, düşük karbonlu proseslere yatırım yapılması ve döngüsel iş modelleri geliştirilmesi gibi tüm cephelerde iklim değişikliği ile mücadele etmesi gerekirken, enerji verimliliği, emisyon azaltımları için yakın vadede en iyi beklentilere sahip iş fırsatı olarak öne çıkıyor. Bu raporda yer alan 10 eylem, bilinen, uygun maliyetli kaynaklar olup şirketlerin iklim hedeflerini eyleme dönüştürmelerine yardımcı olmak için bir an önce geniş ölçekte kullanılabilir.”

IEA’ya göre sanayi, dünyanın en büyük elektrik, doğal gaz ve kömür tüketicisi olup toplam elektrik talebinin yüzde 42’sini, yani 34 exajoule enerjiden fazlasını kullanmaktadır.[1] Demir, çelik, kimya ve petrokimya endüstrileri, dünyanın en çok enerji tüketen endüstrileri arasında yer alırken Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Rusya ve Japonya en büyük enerji tüketicisi ülkeler sıralamasında en önlerde yer alıyorlar. Bu enerji tüketimi, mevcut enflasyonist ortamda yüksek maliyetler taşımakta. IEA’ya göre, 2021’de nihai kullanım sektörlerinden kaynaklanan toplam doğrudan emisyonların yüzde 45’ine eşit olan dokuz gigaton CO2‘den de sorumluydu.

Rapor için görüşülen kuruluşlar arasında ABB, Alfa Laval, DHL Group, IEA, Microsoft ve İsviçre federal teknoloji enstitüsü ETH Zürich bulunmaktadır. Katkıda bulunanların önerileri, enerji denetimleri yapmaktan eldeki iş için genellikle çok büyük olan ve enerji israfına neden olan endüstriyel makineleri doğru boyutlandırmaya kadar uzanıyor. Verilerin tesis içi sunuculardan buluta taşınması, IT sistemleri tarafından tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 90’ından tasarruf edilmesine yardımcı olabilir.[2] Endüstriyel filoları elektriklendirerek, gaz kazanlarını ısı pompalarına çevirerek veya bakımlı ısı eşanjörleri kullanarak fosil yakıtlardan geçişi hızlandırmak da verimlilik sağlayacaktır.

Diğer eylemler, üretimi kesintiye uğratmadan verimlilik eylemlerini simüle edebilen dijital bir ikizin aksine, bekleme modundayken güç kullanan sözde “hayalet varlıklar”ın varlığını ortaya çıkarmak için sensörlerin kurulmasını ve gerçek zamanlı dijital enerji izlemeyi içeriyor. Güç sistemlerini, aydınlatmayı, panjurları ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi (HVAC) kontrol etmek için akıllı bina çözümlerinin kullanılması, endüstriyel tesislerde de enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Diğer öneriler arasında, motorlu bir sistemin enerji verimliliğini yüzde 30’a kadar artırabilen ve anında maliyet ve emisyon avantajları sağlayan değişken hızlı sürücülerin kurulması yer alıyor. Halihazırda faaliyette olan 300 milyondan fazla endüstriyel elektrikli motorlu sistem optimize edilmiş, yüksek verimli motorlarla değiştirilirse, küresel elektrik tüketimi yüzde 10’a kadar azaltılabilir.

ABB Hareket iş alanı başkanı Tarak Mehta, “Endüstrinin performans ve üretkenlikten ödün vermeden iklim değişikliğini hafifletmesine ve enerji maliyetlerini aşağı çekmesine yardımcı olabilecek enerji verimliliği çözümleri mevcut” dedi. “Enerji verimliliğindeki son teknolojik gelişmelerle birlikte, endüstrideki iyileştirme potansiyeli oldukça yüksek ve kolayca elde edilebilir. Dolayısıyla, bu önemli yeni rapor, tasarruf etmek için ışıkları kapatmak ve üretimi durdurmak yerine, yöneticilerin mevcut operasyonları sürdürürken enerji kullanımını ve faturalarını azaltmak için atabilecekleri pratik adımları açıklıyor. “

Enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltma hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen iş dünyasının liderleri ve uzmanları, raporda sunulan fırsatları ve bunlardan nasıl yararlanılacağını derinlemesine inceleyen özel bir panel etkinliğine katılmaya davet ediliyor. Etkinlik 13 Aralık Salı günü Orta Avrupa Saati ile 16:00 / Doğu Saati 10:00’da gerçekleşecek ve daha sonra istek üzerine video olarak sunulacaktır. Buradan kaydolun.

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB’nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

Enerji Verimliliği Hareketi, enerji açısından daha verimli bir dünya için inovasyon yapmak ve harekete geçmek üzere benzer düşünen paydaşları bir araya getiren bir girişimdir. ABB tarafından 2021’de başlatılan Hareket, Kasım 2022 itibarıyla yaklaşık 200 şirketin katılmasıyla sektörden olumlu tepkiler aldı.

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler