Kış Lastiklerinizi Taktırmayı İhmal Etmeyin,Canınızı Ve Malınızı Riske Atmayın!

0
1149
Car tires on winter road covered with snow. Vehicle on snowy way in the morning at snowfall

  Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık’ta başladı.  Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Özellikle toplu taşıma yapan, şehir içi ve şehirler arası otobüsler de mevsimine uygun olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far sisteminde her hangi bir aksaklığın olup olmadığı kontrol edilecek. Eksikliği olan araçların, eksikliklerini tamamlamadan çıkışına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Söz konusu bu uygulama ile kış şartlarına göre önlemini almayan ve özellikle kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğramasını önlenmeye yönelik bir uygulama sağlanmaya çalışılıyor.Bununla birlikte kışın daha sert geçtiği ve kar yağışının etkıili olduğu illerde Valilik kararı ile binek otomobiller içinde zorunluluk ve denetimler getirilmektedir.

Kış aylarının çetin geçtiği illerde önemi daha da artan ve uygulanan kış lastiği zorunluluğu, 54 ilde uygulanmakla birlikte valiliklerin alacakları karara göre uygulamanın alanı ve zamanı genişletilebilmektedir.

Kış lastiği zorunluluğunun uygulandığı şehirler; İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat ve Zonguldak’tır. Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 TL ceza kesilecek.

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine nispeten, kış lastiklerinin yol tutuş özelliğinin daha sağlam ve yüksek güvenlik sağlıyor olması ile can ve mal kaybı açısından daha güvenlidir. Kışlık Lastik fren mesafesi ve yola temas noktasında yazlık lastiğe göre daha başarılıdır. Ayrıca kış aylarında lastik tabanın yere daha iyi basması için lastik havaları bir miktar indirilebilir. Basit bir tabir ile nasıl yazın bot değil sandalet,terlik kullanılıyorsa ,kışında terlik değil bot ve kalın ayakkabılar giyiliyorsa araçlarımızında ayakkabısı lastiklerimiz olduğu için mevsime göre lastik tercih etmek en doğrusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here