OTOMOTİV DE YENİ NORMAL DÖNEM: ‘‘İKİNCİ ELİN KRALLIĞI’’

0
1386

   ‘‘Yeni‘’ normalleşme süreci yavaş yavaş başladı ve herkes bu yeni döneme, getireceklerine hazırlanmaya çalışıyor. Tabii ki otomotiv sektörü de her anlamda bundan nasibini alacak. Yeni  dönemde daralan ve fiyat kaygısı taşıyan bir birinci el yani sıfır km otomotiv pazarı karşısında ise son yıllarda zaten yükselişe geçen ve bu dönemde iyice talebi artacak ikinci el otomotiv sektörü olacak.

Tabii her şeyde olduğu gibi arz -talep dengesi burada da geçerli.  Sıfır km otomotiv de hem üretimin 1 aydır durması ve zaten mevcut üretimin %85 inin yurtdışına gönderilmesi ayrıca yurtdışında da fabrikaların kapalı olmasından dolayı araç kıtlığı oluşma ihtimali ve ekonomik belirsizlikten ve artan döviz kurundan dolayı araç ithal etmenin çok büyük risk ve tehlike olacağı bir dönem yaşayacağız.

Zaten hali hazırda beklenen belirsizlikler insanları yatırım yapma yada alışveriş yapmaya değil elindekini korumaya yöneltecek gibi duruyor.

Eğer çok zengin değilseniz veya acil ihtiyacınız yoksa bu devirde araç almak maalesef lüks gibi duruyor. Hali hazırda salgın geçmiş değil yakın zamanda da bitecek gibi durmuyor zaten uzmanlarda ilaç ya da aşı olmadan ki bu da en az 1 yıl demek, bu hastalığın toplumda insanlar arasında var olacağını yani riskin bitmeyeceğini açık açık söylüyorlar. Malum bu durumda gözler kullanılmış yani 2.el otomobile gidiyor. Ama orada da stok yetersizliği var. İnsanlar yeni araba almadıkları için ellerindekini çıkartmıyorlar. Belki model yükseltme dediğimiz olay yaşanıyor ki bu önümüzdeki süreçte en çok yaşayacağımız şey olacak. Yani elimde 2010 model 10 yaşında bir araba var. O km almak yerine 5 yaş gencini  modelini alacağım .o zamanda piyasa da eski yeni talebi artacak ve dolayısı ile fiyatlarda artacak. Artık 0 km den fazla fiyata satılan eski yenileri çok sık göreceğiz gibi.

İkinci el pazarında artık eskisi gibi fiyat kırmalar ikramlarda olmayacak.

Çünkü gidenin yerine araç bulmak samanlıkta iğne aramaya benzer oldu. Kaldı ki son dönemde altından daha karlı bir yatırım haline gelen 2.el otomotiv sektöründe insanlar 100 e aldıkları arabalarını birkaç ay kullanıp yükselen talep ve piyasadaki darboğazdan yararlanarak 120 -150 lere satmak isteyecekler. İşte yakın zamanda haberlere eski arabasını yüksek fiyata satmak  isteyen satıcı ile müşteri arasında yaşanan kavga ve adliyelik olay gündeme geldi. Bu süreç uzadıkça bu manzaraları izleyeceğiz gibi. Çünkü maalesef istemesek te her kriz dönemi kendi çıkarcılarını ,üç kâğıtçılarını oluşturuyor. Bu yüzden piyasayı yükseltmeye çalışan bu spekülatiflere karşı ayakta kalmak çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here