İKİNCİ EL; ARAÇ PİYASASI ALEV ALEV

0
1554

İkinci el araç piyasanın önlemez yükselişi sürüyor. Bunda en önemli etken son gelen ÖTV zammı !!  Bu durum mevcut piyasayı daha da yüksek rakamlara çekiyor. Elbette bu hoş olmayan durumdan alıcıda şikayetçi satıcı da. İkinci el motorlu araç satıcıları  yani galericiler “yükselişte suçumuz yok sıfır araç üretilmiyor ve ÖTV zammı piyasayı iyice yükseltti” açıklaması yapıyor.

Altı aydır ateşi devam eden ikinci elde  tabii ki bu yükselişin en büyük sebebi daha önceki yazıklarımızda da belirttiğimiz gibi  salgın nedeniyle üretimi durduran fabrikaların durumu ve yükselen döviz kuru ile ilişik fiyatlar. Fabrikalar tam kapasite olmasa da Yeni yeni üretime başlasa da iç pazara yeteri kadar araç gelmemesi fiyatların yüksekliğini sürdürüyor.

Örneğin 1 hafta önce 100 bin liraya alınan otomobil, bir sonraki haftada 120 bin lira oluyor böylece yükseliş devam ediyor. Oto galericilerinde bu durumdan şikayetçi çünkü onlarda sattıkları araçların yerine yenisini koyamıyorlar. Ayrıca oto galericiler, bu yükselişin nedeninin kendilerinden kaynaklanmadığını, her meslek grubundan vatandaşın araç alım satı işi yapmasından kaynaklandığını belirtiyor AL-SATCI olarak tabir edilen bu kişiler fiyatların yükselmesindeki en büyük spekülatif unsur.

Yeni İkinci El Yönetmeliği ile Sportçuların ve AL SATCILARIN önünün kesilmesi hedefleniyor.

Fiyatların kısa ve orta vadede düşmesinin beklenmediğini belirten esnaflar işlerinin olduğunu ancak daha da iyi ve bereketli olması için pandemi öncesi döneme geçilmesinin şart olduğunu belirtiyorlar.

Bu durumda da aslında etkilenen esnaflar çünkü sermayelerinden verdikleri parayla aldıkları arabayı bir hafta sonra aynı paraya alamıyorlar. ‘’100 bine sattığımız aracı tekrar 100 bine alamıyoruz. Üstüne belli bir para koyup anca alabiliyoruz.’’deniliyor.

 

Genel anlamda Esnaflar  yetki ve yeterlilik belgesinden memnun. Bir diğer şikayet konusu da  ÖTV… Örneğin 350 bin liralık bir araca 75 bin lira zam geldi. Galericilerde bu duruma tepki göstererek ‘’Yani halkımız bizden kaynaklandığını sanıyor. Yani fırsatçı olunduğunu, galericilerin 3’e alıp 5’e ve 7’ye sattığını düşünüyor. Böyle bir şey yok. Biz de bundan çok rahatsızız. Biz aracı satıyoruz, sattığımız aracın yerine yenisini alamıyoruz. Bunun çözümü üretim olması gerekiyor” diyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here