İKİNCİ EL TAŞIT TİCARETİNİN KURTULUŞ SAVAŞI KAZANILDI

0
1393

  Evet… Bundan yaklaşık 1 hafta önce açıklanan  yönetmelik ikinci el taşıt ticaretinde daha önce başlatılan düzenlemelerin son ve en etkin halkası olarak Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Geçen haftanın en çok konuşlan konularından olan yönetmelik. İkinci el ticaretinde kayıt dışılığın önüne geçilmesi ve ticaretle uğraşan gerçek mükelleflerin haklarının korunması vatandaşında mağdur edilmeden güvenle taşıt almasının önünü tamamen açtı.

Geriye dönüp baktığımızda  geçen 1 haftada yeni yönetmeliğin gayet iyi tepkiler ve destek aldığını görüyoruz. Ufak tefek serzeniş ve itirazlar ise genellikle bu işi merdiven altında kanunsuz şekilde kaçak yapmaya çalışanlardan veya aylardır bilinmesine rağmen bir türlü düzenlemeyi ciddiye almayıp hazırlık yapmadan yakalanan bir grup esnaftan geldiğini gördük.

Peki yeni yönetmelilk neler getiriyor ? Özetle;

İkinci el taşıt ticareti yapan vergi mükellefi olan işletmelerin 31 ağustos’a kadar “İl Ticaret Müdürlükleri’nden yetki belgeleri almaları gerekiyor.

Yetki belgesi; için öncelikle akredite kurumlardan mesleki yeterlilik belgesi alınması gerekiyor. Bu belge yazılı ve teorik sınavla veriliyor. Ardından ticaretin yapılacağı işletmeler için sermaye ,işyeri kritleri gibi yükümlülükler var. Bu detaylar için    https://ietts.gtb.gov.tr/Home/DisplayPDF          tıklayabilirsiniz.

1 yıl içinde doğrudan yada vekalet ile aynı isme 3 kez araç satışı yapanların taşıt satışları ticari faaliyet kabul ediliyor ve yetki belgesi olmayanlara yaptırım geliyor.

Yetki belgesiz araç satışı yapanlara idari para cezası uygulanacak. 31 Ağustos’dan itibaren yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin lira ceza kesilecek. Benzer durumun tekrarlanması halinde ticareti yapan işletme misli ile ceza artacak.

Yetki belgesi almadan araç satışı yapılmaması düzenlemesi ile haksız rekabetin önüne geçilecek. İnternet sitelerinde al satıcıların fiyat şişirmesi sebebi ile aşırı artan fiyatlar normal seyre gelecek, haksız kazancının önüne geçilecek.

Bugüne kadar hem belediyeler hem de ticaret il müdürlükleri tarafından 2 ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken bundan böyle bu kontrol yalnızca belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.

 

İnternetten yapılan araç satışlarında  ilan siteleri yayınladıkları ilanlara yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak ve ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilişkin bilgileri ticaret bakanlığına iletecek. İlan siteleri için yeni getirilen bu kurallar ise 1 ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

 

Araç satışında noter işlemlerinde TSE BELGELİ EKSPERTİZ merkezlerinden alınacak ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi.

Araç satışı yapan 2.el firmalarına 7 gün şartı getirildi. Bu firmalardan satışa çıkarılacak araçlar için alınacak olan ekspertiz raporunda 7 gün şartı uygulanacak. Satış işleminin alıcıdan kaynaklı bir durumda gerçekleşmemesi halinde, alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ücretin ödenmesi isteniyor.

 

Noter satışlarında güvenli ödeme sistemi zorunlu hale geldi.elden ödeme olmayacak. Alıcı ve satıcı anlaşıp tüm işlemler onaylandıktan sonra takas sisteminde blokajlı olan para satıcıya geçecek.

Daha öncede yönetmelikte olduğu şekilde 8 yaşa ve 160 bin km ye kadar olan araçlara ekspertiz raporu zorunlu olacak. Bu raporla satılan araçlara satıcı firma  motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi,  için satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre garanti verir. İşletmeler bu garantiyi sigorta şirketlerinin ekspertiz firmaları ile organize ettiği 2. El taşıt kasko sigortası ile sağlayabilir.

Bu  parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde giderilir. Motosikletler için bu süre azami yirmi iş günüdür. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye aittir. Bu sürelerin tespitinde taşıt sahibinin işletmeye yazılı başvuru tarihi veya ilgili il müdürlüğüne yazılı başvurusu üzerine il müdürlüğünce işletmeye yapılan bildirim tarihi dikkate alınır. İl müdürlüğüne yapılan başvuruda satış sözleşmesinin bir örneğine yer verilir.

Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve motosikletler için garanti durumu söz konusu olmayacak.

Kiralama Şirketleri aldıkları araçları  en az 1 yıl kiraya vermeden ikinci elde satamayacak. 1 yıl bitmeden ancak Satış olması halinde Yetki Belgesi alarak ancak İkinci El Ticareti yapan firmalara satabilecekler.

Yeni Yönetmeliğe göre oto alım satım belgesi almak için alınması gereken mesleki yeterlilik belgesi belirlenen akretide kurumlardan alınır işletmenin bağlı bulunduğu Ticaret İl Müdürlüğü tarafından onaylıdır. Yeni yönetmeliği göre yetki belgesi başvuruları yeni belge alım ve iptalinin yapılması ile ilgili müracaatlar, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.

İkinci el oto alım satım için mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin mutlaka bazı şartları sağlıyor olması gereklidir. Yetki belgesi için herkes başvuru yapamayacağı gibi başvuru yapan şirketinde sicilinin temiz olması, ticaret yapmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecek şekilde şirketlerin iflas etmemiş olması ve iflas etse bile itibarını kaybetmemiş olması şartı aranmaktadır. Başvuru yapanların esnaf odası, ticaret odası ve ilgili ticaret odalarına kayıtlı olması ve mutlaka gelir/ kurumlar vergisi mükellefi olması gereklidir. Bu şartları sağlayan adayların 18 yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu olması da aranan şartlar arasındadır. Mesleki yeterliliği bulunan şahıs ve ortaklık üzerinde kurulan şirket sahipleri yeterlilik belgesi için başvuru yapabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here