Ana Sayfa Genel GEMİ GELİR YANAŞIR İÇİ DOLU DÖVİZ MAĞDURU OTOMOBİL

GEMİ GELİR YANAŞIR İÇİ DOLU DÖVİZ MAĞDURU OTOMOBİL

0
1094

Herkese Merhaba İyi haftalar…

Otomotiv sektöründe pandemi sonrası yokluk  devam ediyor. Öyle ki Haziran ve Temmuz aylarında tüketicilerin yoğun talebini yaşayan sıfır km otomobil markalarında showroomlarda hiç araba kalmazken yer yer test araçlarının bile satıldığına şahit olduk.

Aslında ilk başta bu yoğun talep garipsense de ardından yükselişe geçen ve geçen hafta rekorlar kıran döviz ve altındaki yükselişin sonrasında aslında bu talebinde boşuna olmadığı anlaşıldı Haziran da verilen siparişler Ağustos ayında teslim ediliyor. Ağustosta Sipariş vermek isteyenler ise büyük bir şokla karşı karşıya kalıyor. Bu şok yüksek kur şoku ve bazı markaların fabrikalarında yaptıkları periyodik bakım sebebi işle kapalı olmaları zaten bulunmayan “sıfır” km sektörünün kepenk kapatma noktasına gelmesine sebep oldu. Şu anda 0 km otomobil almak isteyen bir müşteriye yerli üretim olmasına rağmen fiyat garantisi ve teslimat zamanı verilemiyor çünkü bu yüksek döviz dalgalanmasında Euro’ya endeksli otomobil fiyatlarına sabitleme yapılamıyor.

Bu durum daha önceki yazılarımızda  da belirttiğimiz gibi  doğrudan talebin 2.ele yönelmesi ile doğal olarak oranında ateşini yükseltti. Zaten  Sıfır Km otomobiller kısıtlı satıldığı için 2.el Otomobil kaynağı bulamayan sektör ,elindeki aracı da yükselen fiyatlarla birlikte tutma eğilimine giden tüketicilerden ötürü iyice dar boğaza girdi.

Basın dan da takip ettiğimiz üzere 2.el otomotiv satıcıları bu yüksek fiyatların ve daralan arz’ın yeni yıla kadar ufak dalgalanmalarla beraber sürmesini bekliyorlar. Yani yokluk durumu ve yüksek fiyatlar maalesef bir süre daha olacak gibi duruyor.

Geçen hafta Honda, Renault, Toyota gibi Türkiye’de üretim yapan firmalar periyodik fabrika bakımları nedeni ile bu ay üretimlerini bir süre durduracaklar. Tam bu süreç Euro’nu yükselişe geçtiği ve otomobil fiyatlarını yükselttiği döneme geldiği içinde markalar yeni sipariş almama kararı verdiler. Ancak buna karşın önceden verilen siparişler ile distribütörlerin çektiği siparişlerin olduğu araba dolu gemiler yakında Limanlarımıza demirlemeye başlayacak. Bu araçların çoğu kaporası verilmiş isme ayrılmış araçlar. Tabii Kapora verilip sipariş açıldığında kur kaç TL ‘ydi bilemiyoruz ama umarım insanlar mağdur olmadan aşırı zarara uğramadan araçlarına kavuşurlar.

Buna benzer bir durumda ben yaşadığım için süreci çok iyi biliyorum. “KUR Ateş”i ve düşmedikçe ve piyasalar stabil duruma gelmedikçe kolay kolay otomobil sektöründeki  fiyat belirsizliği de önlenemez gibi görünüyor.

Herkese sağlıklı ,mutlu güvenli sürüş dolu günler dilerim.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here