Connect with us

Genel

Jeep Compass 4xe Tanıtıldı

Arazi araçlarının mucidi olan JEEP’ te artık elektirikli modellerini Türkiye’ye getirmeye başladı.Bugün yapılan dijital bir lansmanla Jeep Compass 4xe tanıtıldı. Özgür SÜSLÜ ve Övgü ÖZARPACI’ ın tanıttığı Yeni compass Plug-in Hibrit  uygulamalı anlatıp yolda da sürüş bilgilerini aktardı.

Özgür SÜSLÜ ve Övgü ÖZARPACI

Elektrifikasyon dünyasına attığı en son adımla, Jeep plug-in hibrit çözümü, Renegade 4xe plug-in hibrit ile başlayarak SUV serisinin efsanevi arazi kabiliyetini artırıyor. Jeep®’in bu en son evrimi, özgürlük, macera, özgünlük ve tutku gibi temel değerlerini tam olarak yansıtıyor.

 

Jeep her zaman yeni segmentlere ve yeni teknolojilere öncülük etmiştir. Efsanesi, 1941’de ilk seri üretilen 4×4 araç olan Willys-Overland ile başladı ve 1949’da Sport Utility Vehicle’ı oluşturan dört tekerlekten çekişli Willys Wagon’un piyasaya sürülmesiyle devam etti. Ünlü arazi yeteneği o zamandan beri dayandı ve şimdi Jeep yolu ile elektrikli hale getiriliyor.

4xe

Jeep Renegade 4xe, verimlilik, performans ve sorumluluk sütunlarına odaklanmıştır. Tam elektrik modunda sıfır egzoz emisyonu sunan yeni 4xe teknolojisi ile şimdiye kadarki en yakıt verimli Jeep SUV olacak.

Jeep Renegade 4xe, yumuşak tepkiler ve hızlanma ile yolda gelişmiş bir sürüş deneyimi sunarken, her türlü arazi mesleğine sadık kalıyor. Elektrik motorunun ürettiği artan tork ve bunu son derece hassas bir şekilde ayarlama yeteneği, aşırı arazi maceraları için her türlü arazide daha da fazla dört tekerlekten çekiş kabiliyeti sağlıyor.

Plug-in hibrit elektrik teknolojisi sayesinde, hibrit modda * CO 2 emisyonları 50 g / km’den daha düşük. Bununla birlikte, Jeep markasının sürdürülebilirliğe odaklanması bundan daha derine iniyor ve en düşük çevresel etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmış bir üretim döngüsü sayesinde, bu araçlar yola çıkmadan bile başlıyor.

Her türlü arazide evrimi


Jeep Renegade 4xe, Jeep Renegade’in 2014 yılından beri üretildiği Basilicata’daki (İtalya) FCA Melfi Fabrikasında inşa edildi. Bitki Akademisi fikirler ve deneyler için bir üreme alanıdır ve bir ‘yetenek fabrikası yaratmıştır. ‘, o zamandan beri FCA’nın elektrifikasyon stratejisine önemli katkı sağlayor.

Jeep Renegade 4xe’nin üretimi, Kuzey Amerika dışındaki ilk tam zamanlı Jeep fabrikası olan Melfi’de olmasına rağmen, geliştirme süreci İsveç Laponyasındaki Arjeplog Deneme Sahasında doruğa ulaştı. Jeep Renegade plug-in hibridin, müşterilerin üstesinden gelmek zorunda kalabileceği tüm koşullarda adım adım ilerletilmesi için 3.800 km’ye kadar yol testleri yapıldı. Her koşulda kalite, güvenlik, güvenilirlik ve konforu sağlamak için bir dizi faaliyet gerçekleştirildi.

Yeni plug-in hibrit elektrik teknolojisi, Jeep Renegade’in off-road becerisini artırarak kapasitesini artırırken, aynı zamanda günlük sürüşte yol performansını da artırıyor. Sadece evde değil kumda, çamurda, kayalarda, karda veya buzda değil, aynı zamanda kabiliyeti ve sürüş keyfi de şehirde parlıyor.

JeepRenegadeS_4xe

Off-road sürüşte lider


Yeni Renegade 4xe, plug-in hibrit teknolojisi sayesinde şimdiye kadarki herhangi bir Jeep SUV için en iyi performansı ve sürüş dinamiklerini sunuyor. Kelimenin tam anlamıyla ‘herhangi bir yere gidebilir ve her şeyi yapabilir’ ve neredeyse 80 yıllık bir tarihe dayanan efsanevi 4×4 özelliğine sahiptir.

 

‘Mavi’ tasarım ipuçları yeni Renegade 4xe’yi ayırt ediyor


Jeep Renegade 4xe, çarpıcı mavi Jeep, Renegade ve 4xe rozetleri sayesinde içten yanmalı motor (ICE) muadillerinden farklı. Aracın sol tarafında, arkaya doğru ek bir itme kapağı, şarj portunu kapatır ve 4xe modeline özgüdür.

Kabinin içinde 7 inç TFT renkli ekran ve 8,4 inç dokunmatik ekranlı Uconnect NAV, Apple CarPlay, Android Auto ve DAB radyo standart olarak sunuluyor. Siyah vurgular, Longitude ve Limited kaplamalardaki havalandırma deliklerini, hoparlörleri ve orta konsol çerçevelerini süslerken, Trailhawk süslemesi Yakut kırmızısı vurgulara sahiptir.

Renegade 4xe ayrıca, farklı sürüş modlarını (Otomatik, Kar, Çamur ve Kum) devreye sokmak için yeni bir altı ileri otomatik şanzıman seçici, eAWD modları (4WD Kilit, 4WD Düşük, Yokuş İniş Kontrolü) ile güncellenmiş Selec-Terrain döner kontrol özelliğine sahiptir.

Jeep Renegade 4xe, güç ve performans


Jeep Renegade 4xe, 1.3 litrelik turbo benzinli motoru, arka aks arasında bulunan ve sürüş sırasında veya harici bir elektrik prizi veya şarj noktasından şarj edilebilen 11,4 kWh pil ile çalışan bir elektrik motoruyla eşleştiriyor. Kendi başına, verimli 1.3 litrelik turbo motor 130hp veya 180hp, artı elektrik motoru tarafından üretilen 60hp, Longitude ve Limited versiyonda 190hp veya Trailhawk modelinde 240hp verir. Tork açısından, elektrik motoru 250 Nm üretirken, yanmalı motor 270 Nm üretir. İçten yanmalı motor ve elektrik ünitelerinin kombinasyona sahip.

Tam bir seri


Yeni Jeep Renegade 4xe serisi, tümü dört tekerlekten çekişli (eAWD) ve altı ileri otomatik şanzımanlı üç donanım seviyesi içerir : Longitude, Limited ve Trailhawk.

Alp Beyazı, Buzul, Granit Kristal, Jetset Mavisi, Mavi Gölge, Sting Gri, Kolorado Kırmızısı, Karbon Siyahı ve Katı Siyah dahil olmak üzere 18 farklı dış renk ile çok çeşitli özelleştirme seçenekleri mevcuttur. Bikini ve Omaha Orange ve Limited ve Trailhawk süslemelerine özel ve Matt Green yalnızca Trailhawk’ta bulunabilir. Ek olarak, Renegade 4xe için dört adede kadar özel tekerlek tasarımı mevcuttur.

Güvenlik
Yeni Jeep Renegade 4xe, yüksek görünürlüklü tam LED farlar, Önden Çarpışma Uyarısı ve Şeritten Ayrılma Uyarısı Plus, Akıllı Hız Yardımı ve Trafik İşareti Tanıma ve ön ve arka park sensörleri dahil olmak üzere mevcut en gelişmiş ADAS sistemleri paketiyle birlikte gelir. Jeep Renegade 4xe, bir Jeep modelinde ilk kez sunulan yeni Uykulu Sürücü Algılama sistemine de sahiptir.

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler