Connect with us

Elektrikli Araçlar

Otoshops 2. El Elektrikli Araçlara Hazır

Dünyada giderek yaygınlaşan elektrikli araç kullanımı, Türkiye’de de paralel şekilde ilerliyor.  Elektrikli araçların tüm otomotiv pazarında her geçen gün payını artırmasıyla, ikinci el stokları yeteri kadar yaygınlaşmasa da yer bulmaya başladı.

Bu dönemde, yerli ve milli otomobil markası Togg’un sadece elektrikli araç üretecek olmasının da elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması konusunda önemli bir katkısı oldu. Togg’un kullanımının başlaması ile birlikte Türkiye’de elektrikli araçlara olan ilgi ve talep günden güne arttı. Dünyaca ünlü markaların içten yanmalı motor üretimlerini ileriki dönemde durduracaklarını açıklaması, elektrikli araçların yakıt maliyeti açısından avantajlı ve çevre dostu olması sebebiyle kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanan elektrikli araçlar, aynı zamanda TOGG ile birlikte Türkiye’deki şarj altyapısının geliştirilmesi sebebiyle de rağbet görmeye başladı.

2023 yılında 72 bin 179 satış adedi ile bir önceki yıla göre yüzde 844’lük artış gösteren elektrikli araç satışları, pazarda yüzde 7,5’lik paya sahip oldu. Hibrit araçlar ise 104 bin 804 satış adedi ile pazardaki yerini yüzde 10,8’e çıkardı.

“Hibrit araçlar kilit rol üstlenecek”

Henüz çok yeni olmasından kaynaklı elektrikli araçlar için müşterilerde hızlı araç değişimlerine rastlanmadığını belirten Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, “Ancak gün geçtikçe bilgi almak için yapılan başvuru sayılarında artışlar görülüyor. Bu dönemde elektrikli araca geçiş sürecinde birçok kullanıcı için hibrit otomobillerin önümüzdeki yıllarda kilit bir rol üstleneceğini de unutmamak gerekiyor. Daha düşük yakıt tüketimli, daha çevreci, şarj süresi ve menzil gibi temel konularda soru işaretleri barındırmayan hibrit araçlar, elektrikli araçların yaygınlaşması noktasında oldukça etkili. İçten yanmalı motor ile elektrikli motorun bir kombinasyonu olarak karşımıza çıkan hibrit araçlar, kullanıcılar nezdinde daha fazla tercih ediliyor. Elektrikli araçlardaki soru işaretlerine cevaplar netleşinceye kadar elektrikli araçlara geçiş süresince hibrit araçların kullanımındaki artış dikkat çekmeye devam edecektir” dedi. 2. el araç pazarındaki hibrit araçların satış rakamlarına dikkat çeken Melih Mutlu, “2023 yılında 2. el pazarında toplamda 104 bin 804 hibrit araç satışı gerçekleşmiştir. Otoshops olarak da satış adetlerimizin yüzde 12,83‘ünün ikinci el hibrit satışlarında olduğunu görmekteyiz. Bu da demek oluyor ki giderek artan hibrit araç satışları ile kullanıcılar, alışkanlıklarını değiştirmeye başlıyor” dedi.

“Elektrikli araçlar 2. elde henüz yüzde 5’lik oranda”

Melih Mutlu “Şu an ikinci el pazarındaki elektrikli araçların stok durumuna baktığımızda satıştaki araçların yalnızca yüzde 5’lik bir oranı oluşturduğunu görüyoruz. Üretimdeki yüksek maliyet, kapsayıcı ve hızlı şarj altyapısının yaygınlaşmaması gibi konular sebebiyle elektrikli araç pazarına biraz daha mesafeli bir yaklaşım söz konusu. Türkiye’deki şarj noktalarının artırılması ile bu zorlukları minimize etmek mümkün, ancak gerek maliyetler gerek ülkemize özgü koşullar sebebi ile sadece piyasa dinamikleri ile bu zorluğun üstesinden gelmek, yetersiz kalabiliyor. Teknoloji odaklı fırsatların çok iyi analiz edilerek değerlendirilmesi, elektrik dağıtım şebekelerinin verimli planlaması ve kullanılması ile Türkiye’deki elektrikli araç kullanımı refleksinin geliştirilmesi öngörülüyor” şeklinde konuştu.

“Otoshops olarak hazırız”

  1. el elektrikli araçların alım ve satımında ekspertizin nasıl olacağı konusunun gündeme geldiğini sözlerine ekleyen Mutlu “ Elektrikli araçların ekspertiz raporunda dikkat edilmesi gerekenleri 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Mekanik İnceleme yani motor performansı, şanzıman durumu ve fren sistemleri; ardından elektrik-elektronik testleri, batarya durumu, şarj sistemleri ve diğer elektronik bileşenler. Bunların yanı sıra son olarak tüm araçlarda olduğu gibi görsel inceleme olarak adlandırabileceğimiz kaporta, iç mekân, karoserin genel darbe kontrolleri, aracın bakım ve onarım geçmişinin kontrolü olarak gerçekleşiyor.” dedi.

Satış ekiplerine özel 2. el elektrikli araçlar için özel eğitimler planlandığını belirten Genel Müdür Melih Mutlu, Otoshops’taki elektrikli araç stok durumu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Otoshops her marka model araca eşit mesafede yaklaşmaktadır. Çevreci yaklaşımı ve araç çeşitliliği ile tam elektrikli ve hibrit motorlu araçlar stoklarımızda bulunmaktadır. Otoshops olarak ekspertiz süreçlerimizi elektrikli araçlara uygun şekilde geliştirerek uzman ekspertiz kadromuzu elektrikli araçlara özel eğitimlerle desteklediğimiz için 2. el elektrikli araç pazarına tam kadro hazırız.”

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araçlar

e-Power teknolojili Nissan’lar Avrupa’da 100 bin sattı

Avrupa pazarına sunulduğu Eylül 2022’den bu yana Nissan’ın yenilikçi e-POWER teknolojisi 100.000’den fazla müşteriyi etkisi altına aldı. Bugüne kadar Avrupa’da bu benzersiz güçle donatılmış 65.367 adet Qashqai ve 34.663 adet X-Trail modeli satıldı. Türkiye’de ise 5.810 adet Qashqai e-POWER ve 1.636 adet X-Trail e-POWER satışı gerçekleştirildi.

Nissan’ın benzersiz e-POWER teknolojisini farklı kılan, tekerleklerin yalnızca elektrik motoru tarafından tahrik edilmesi ve kendine özgün dinamikleri olan bu araçlar, elektrikli sürüş deneyiminin her aşamasında fark yaratıyor. Bu da tamamen elektrikli zahmetsiz, pürüzsüz ve sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

e-POWER teknolojisindeki benzinli motor ise yalnızca jeneratör görevi görüyor. Elektrikli batarya yeterli güce sahip olduğunda, tekerlekleri tahrik eden elektrik motoru yalnızca bataryadan gelen elektriği kullanarak tam elektrikli sürüş sunuyor. Daha fazla güç gerektiğinde, jeneratör elektrik motoruna güç sağlamak ve bataryayı şarj etmek için elektrik üretiyor. Ayrıca, mümkün olan her an güç rejenerasyonu gerçekleşiyor ve araç hareketinden elde edilen enerji de bataryaya geri gönderiliyor.

e-POWER müşterilerinin geri bildirimleri, 100 bin adetlik satış adedine ulaşan e-POWER teknolojisinin ve Nissan’ın ürün planlama ile mühendislik fonksiyonlarının cesur, yenilikçi ruhunun bir kanıtı olduğunu da gösteriyor.

nissan-xtrail-1.jpg

Benzersiz e-POWER teknolojisine sahip Nissan X-Trail, Otomotiv Gazetecileri Derneği(OGD) Türkiye’de Yılın Otomobili ünvanına sahiptir.

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

Tesla, 2 milyonu aşkın aracını geri çağırıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ikaz lambalarındaki yanlış yazı tipi boyutu nedeniyle ABD’deki yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağıracak.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), elektrikli araç şirketi Tesla’nın ikaz lambalarındaki yanlış yazı tipi boyutu nedeniyle ABD’deki yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı.

Geri çağrılacak araçlar arasında Model S, Model X, 2017-2023 Model 3, Model Y ve 2024 Cybertruck araçları bulunuyor.

NHTSA 22 Aralık’ta Tesla’nın çarpışma sırasında kapı kilitlerinin açılma riski nedeniyle ABD’deki 120,423 aracı geri çağırdığını açıklamıştı.

NHTSA 13 Aralık’ta Tesla’nın otomatik pilot direksiyon sistemi hatası nedeniyle 2012-2023 Model S, 2016-2023 Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarından 2 milyon civarını geri çağırdığını açıklamıştı.

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

DFSK Türkiye, elektrikli araç uzmanlarını Türkiye’ye getirdi

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında SHS distribütörlüğü ile Türkiye pazarına giriş yapan Çin’in büyük otomotiv üreticilerinden DFSK Motor’un elektrikli araçlar konusunda uzman eğitmenleri Türkiye’ye geldi.

2 benzinli SUV, 2 benzinli ticari ve 2 elektrikli ticari araçtan oluşan toplamda 6 model ile sektörde kısa bir zamanda önemli bir yer edinen DFSK’nın eğitmenleri 6 ay süreyle Türkiye’de kalarak yetkili servislerdeki personeli, elektrikli araçlar konusunda A’dan Z’ye eğitimli ve donanımlı hale getirecekler.

DFSK Türkiye Genel Müdürü Yunus Şahsuvaroğlu, 2023 yılında güçlü bir giriş yaptıkları Türkiye otomotiv sektöründe ilk etapta 9 yetkili satıcı ve 35 yetkili servisle hizmet verdiklerini belirterek “Elektrikli araçlar ile ilgili regülasyonları yerine getirmek ve mevcut elektrikli ticari araçlarımız ile yakın gelecekte ürün gamımıza katılacak yeni elektrikli araçlarımıza en ileri düzeyde servis imkanı sunmak için DFSK Motor’un elektrikifikasyon konusunda en deneyimli ve en uzmanlarını ülkemize getirdik. Bu eğitmenlerimiz tüm yetkili servislerimizde bulunan ekiplerimizi eğitecekler” dedi.

dfsk-egitim-2.jpg

2024 yılı içinde yetkili satıcı sayısını 15’e, yetkili servis sayısını da 40’a çıkarma hedefinde olduklarını da dile getiren Şahsuvaroğlu şunları söyledi;

dfsk-egitim-3.jpg

“DFSK Türkiye olarak yola çıkarken en üst seviyede müşteri memnuniyeti ve yüzde 100 yedek parça bulunurluğu sunma hedefini taşıdık ve bunu gerçekleştirdik. Türkiye pazarına sunduğumuz 290 kilometre civarında menzil sunan tek kabin tam elektrikli EC31 pick-up modelimiz ve 300 kilometre civarında menzil sunan EC35 elektrikli van modelimizi tercih eden müşterilerimiz bakım ve onarım konusunda hiçbir sorunla karşılaşmadan en iyi hizmeti alacaklar. Eğitimi tamamlayan ekiplerimiz de kendi ekiplerini yetiştirerek elektrikli araçlar konusunda güçlü bir ağ oluşturacaklar.”

Continue Reading

Popüler