Connect with us

Ticari

Prometeon Türkiye, Dünya Çevre Günü’nde plastik ve metal atıkların geri dönüşümü ile %95 enerji tasarrufu sağladığını açıkladı

Prometeon Türkiye, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde atık yönetimi sayesinde 2022 yılında 1955 ağacın kesilmesini önlendiğini, 266.100 metreküp suyu geri kazandığını, 750 ton plastik ve 298 ton metal atık geri kazanımı ile yeni üretime kıyasla %95 enerji tasarrufu yapılmasını sağladığını duyurdu.  

Dünyanın endüstriyel lastik odaklı şirketi Prometeon Türkiye, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Bu yıl ‘Plastik Kirliliğine Çözümler’ temasıyla kutlanan Dünya Çevre Günü’nde Prometeon Türkiyeliler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kocaeli Kongre Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşarak ahşap magnet boyama atölyesi ile plastik kirliliği konusunda çocukları bilgilendirecek.  

Gelecek nesillere daha iyi bir gelecek sunmak için sürdürülebilir kalkınma odaklı çalışmaları odağına alan Prometeon Türkiye, 2019 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) katılımcısı ve sonraki yıl UNGC’nin İtalya ağının kurucu üyesi olan Prometeon Tyre Group’un sürdürülebilirlik vizyonuna paralel şekilde faaliyetlerini büyütüyor.  

Prometeon Tyre Group’un kısa süre önce yayınladığı 2022 sürdürülebilirlik raporunda ortaya koyduğu sürdürülebilirlik alanındaki aksiyonlarına özellikle kağıt, plastik ve evsel atık kazanımlarıyla önemli katkılarda bulunan Prometeon Türkiye, arıtma tesisleri sayesinde de önemli çevre kazanımları elde ediyor.  

1955 ağacın kesilmesi önlendi, 266.100 metreküp su geri kazanıldı 

2022 yılında 115 ton kağıt atık kazanımı yapan şirket bu sayede 1955 ağacı kesilmekten kurtardı. Yeni üretime kıyasla metal ve plastik geri kazanımı hedefleyen Prometeon Türkiye 2022 boyunca 750 ton plastik ve 298 ton metal atığın geri kazanımı ile yeni üretime kıyasla yüzde 95 oranında enerji tasarrufu sağladı. 166 ton evsel atığı kompost üretim tesislerine gönderen Prometeon Türkiye gübreli toprak elde ederek organik atıkları da toprak iyileştirici olarak geri kazandırdı ve 700 kilogram cam atık topladı. 2019’dan bu yana Kocaeli Valiliği’nce verilen Sıfır Atık Belgesi’ne sahip olan şirket, 79.522 kilogram sera gazının azaltılmasını sağladı, 4.993.285 Kwh elektrik, 12.220 varil petrol, 388,08 kilogram hammadde tasarrufu yaptı. Prometeon Türkiye ayrıca iklim krizi ve kısıtlı su kaynakları bilinciyle 2022 boyunca arıtma tesislerinde 77.500 metreküp evsel atık su, prosesten kaynaklanan 6.600 metreküp atık su ve 182.000 metreküp yüzey suyunu arıtarak Kocaeli Belediyesi kanalizasyon sistemine deşarj etti. 

Yeni 02 Serisi ile yakıt tüketimi düşüyor, kilometre performansı ve dayanıklılık artıyor 

1960 yılında Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikası olan Kocaeli fabrikasını da yöneten Prometeon Türkiye, Prometeon mühendisliği ile ürettiği lastikleri ve Pro Services çözüm ailesi ile birlikte verimli ve sürdürülebilir taşıma hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin ilk Bakanlık lisanslı Ar-Ge merkezinde sürdürülebilirlik, yakıt verimliliği, düşük dönme direnci, yere tutunma ve frenleme gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlarda yenilikçi ürünlere odaklanan şirket her yıl daha yüksek teknolojili ve sürdürülebilir ürünler geliştirmek üzere çalışmaya devam ediyor.  %100 sürdürülebilir materyallerle üretim için hammadde tüketimini, sanal modelleme ile de test ürünü sayısını azaltmaya yönelik çalışmalar yürüten Prometeon Türkiye, ömrünü tamamlamış lastiği hammadde olarak geri dönüştürme ve yenilenebilir materyaller kullanımına yönelik geliştirme çalışmaları yapıyor. Kısa süre önce, Ar-Ge Merkezi’ndeki lastik test laboratuvarının 12 alanda TÜRKAK tarafından akredite olması sayesinde Prometeon Türkiye, resmi test raporu talep eden kurumlara doğrudan güvenilir test raporu ulaştırabilir hale geldi. Bu gelişme ile test süreçlerinde daha verimli çalışan bir laboratuvara sahip olan şirket, 2022’de satışa sunduğu yeni 02 Serisi lastikleri ile yakıt tüketimini yüzde 1,4 oranında düşürüyor, yüzde 10 daha fazla kilometre performansı, yüzde 20 oranında daha fazla dayanıklılık sunuyor.  

Prometeon Türkiye, Prometeon Tyre Group’un bütüncül sürdürülebilirlik yaklaşımına paralel olarak çevresel performansını yükseltmeye, “Prometeon mühendisliği” ile Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği yeni ürün ve teknolojileri ile de gelecekte de alanındaki liderliğini pekiştirmeye devam edecek.  

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ticari

Ford Trucks, Hollanda Pazarına Girerek Benelux Yapılanmasını Tamamladı

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-MAX ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-LINE serisi gibi ürünlerle Hollanda’nın geniş müşteri tabanına verimli ve teknolojik çözümler sunacak. 

Ağır ticari sektörünün global markası Ford Trucks, Avrupa’daki büyüme yolculuğuna Kuzey ülkelerine açılımda stratejik öneme sahip olan Hollanda ile devam ediyor. Hollanda pazarına giren Ford Trucks, Benelux bölgesindeki yapılanmasını tamamlamış oldu.

Geniş ürün portfolyosu ve yenilikçi teknolojileriyle Avrupa’dan yoğun talep gören Ford Trucks, Hollanda pazarında 65 yılı aşkın deneyimi bulunan F-Trucks Nederland ile iş birliği yapacak. Açılışı takiben 2024 yılı içerisinde en az 10 stratejik lokasyonda operasyonlarına başlayacak olan Ford Trucks, 2025 yılının sonuna kadar 15’i aşkın lokasyonda bayii ağını daha da güçlendirecek.

Ford Trucks, çekicisi F-MAX’in yanı sıra bağlanabilirlik teknolojisi ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle öne çıkan yeni serisi F-LINE başta olmak üzere, F-Trucks Nederland’ın kapsamlı kamyon müşteri veri tabanının ihtiyacı olan verimli, teknolojik çözümleri sunacak.

F-Trucks Nederland ile iş birliği aynı zamanda Ford Trucks’ın sıfır emisyonlu taşımacılık yatırımları açısından da önem teşkil ediyor. Elektrikli araçlar bakımından yüksek potansiyele sahip olan Hollanda, Ford Trucks tarafından tasarlanıp 2025 itibarıyla seri üretimi gerçekleşecek ilk elektrikli kamyonun pazara sunulacağı öncül ülkelerden birisi olacak.

Emrah Duman: Müşterilerimizin operasyonlarını teknoloji ve verimlilikle desteklemeyi sürdüreceğiz

Ford Trucks Lideri Emrah Duman, “60 yılı aşkın süredir ağır ticari sektöründe ‘En verimli taşıma çözümleri ile değer yaratmak’ vizyonumuz doğrultusunda ilkleri başarmaya ve dünya çapında bir başarı öyküsü yazmaya devam ediyoruz. Global yapılanmamız kapsamında şimdi adım attığımız, Avrupa pazarının merkezi geçit görevini gören ve lojistik sektörü için ideal kesişim noktası olan Hollanda’da sektörün önde gelen, tecrübeli kuruluşlarından F-Trucks Nederland ile iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Hollanda aynı zamanda dekarbonizasyon süreçlerinde öncü katkılar sunması ve elektrifikasyon dönüşümü açısından gelişmiş altyapıya sahip olması nedeniyle bizim için önemli bir ülke. Geleceğin taşımacılık çözümlerine öncülük eden bir marka olarak Hollanda pazarında da müşterilerimiz için değer yaratmayı, onların operasyonlarını teknoloji ve verimlilikle desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Ford Trucks Benelüks ve İskandinav Bölgesi Lideri Bahadır Koç, “Hollanda, Avrupa’daki büyüme planlarımızda önemli bir kilometre taşı. F-Trucks Nederland ile birlikte, Hollanda pazarında ve tüm Benelüks bölgesinde müşterilerimize yenilikçi ve verimli çözümler sunmaya devam edeceğiz. Bu iş birliği, müşteri odaklı yaklaşımımızı güçlendirerek taşımacılık sektöründeki konumumuzu daha da sağlamlaştıracaktır. Hedefimiz bölgede fark yaratan bir kamyon markası olmak” diye konuştu.

Avrupa’daki büyüme planlarına hız kesmeden devam eden Ford Trucks, bu yıl Kuzey Avrupa yayılım stratejisi için önemli adımlar atıyor. Hollanda pazarının ardından İsviçre’yi hedefleyen şirket, global operasyonlarını daha da genişletmek üzere çalışıyor.

Geleceğin taşımacılık çözümlerine öncülük eden Ford Trucks, mühendislik ve Ar-Ge uzmanlığıyla yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştiriyor. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla 2040 yılına kadar ağır ticari araç üretiminde sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt eden şirket, öncelikli odak noktası olan elektrifikasyonun yanı sıra hidrojen motoru konusundaki çalışmalarını da sürdürüyor.

Continue Reading

Elektrikli Ticari

Daimler, otonom sürüş özellikli elektrikli kamyonunu tanıttı

Daimler Truck, Kuzey Amerika’da otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli kamyonunu tanıttı. Elektrikli Freightliner eCascadia isimli kamyon, seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip.

Daimler Truck’ın bağımsız yan kuruluşu Torc Robotics’in otonom sürüş yazılımı, gelişmiş sensör ve işlemcilerle donatılan kamyon, tam otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. 4. seviye otonom sürüş, çoğu durumda aracın sürücüden bağımsız hareket edebildiğini ifade ediyor, yine de sürücünün direksiyonun başında olması gerekiyor.

Daimler’in elektrikli Sınıf 8 Freightliner eCascadia kamyonu, 2022’de üretime girdi ve şu anda ABD’de 55’ten fazla filoda kullanılıyor. Özel Detroit ePowertrain güç aktarım sistemine sahip olan kamyon, 250 km, 350 km veya 370 km menzil seçenekleri sunuyor. Aracın bataryası ise 90 dakikada %80’e kadar şarj edilebiliyor.

Daimler Truck’ın mühendislik ekibi, sürücü ve yolcu koltukları arasında konumlandırılan bilgi işlem ünitesi için gelişmiş bir prototip hava soğutma konsepti geliştirdiğini belirtiyor. Kameralar, lidar ve radar sensörleri ise ön camın üst kısmında yer alıyor. 2015 yılından bu yana otonom kamyon teknolojisi geliştiren şirket, 2027 yılına kadar pazara girmeyi hedefliyor.

Continue Reading

Ticari Araç Sektörü

Mercedes-Benz Türk, İhracatta yine Türkiye’nin Yıldızı

Şirket, yılın ilk üç ayında, Aksaray Kamyon Fabrikası’ndan 2.865 adet kamyon ve çekicinin yanı sıra Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan gerçekleştirdiği 769 adet otobüs ihracatıyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etti.

1970 yılında Mısır’a gerçekleştirdiği ilk otobüs ihracatı ve 2001 yılında Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ilk kamyon ihracatının ardından Mercedes-Benz Türk, bugün gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin yıldızı olmaya devam ediyor. 2023 yılını rekorlarla kapatan şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde 2.865 adet kamyon ve çekici, 769 adet otobüs ihracatıyla ağır ticari araç endüstrisindeki öncülüğünü sürdürdü.

Mercedes-Benz Türk, 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 7’sine imza atarken, Hoşdere Otobüs Fabrikasında ürettiği her 10 otobüsten 7’sini ihraç etti. İlk çeyrekte Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan 27 farklı ülkeye otobüs ihracatı yapılırken, Anadolu’nun merkezindeki Aksaray’da üretilen kamyonlar 13 ülkede yollara çıktı.

Continue Reading

Popüler