Connect with us

Elektrikli Otomobiller

Stellantis’te Türkiye’nin Yıldızı Parlıyor

14 markayı bünyesinde barındıran otomotiv devi Stellantis’in Türkiye’yi ziyaret eden global CEO’ları pazara desteğini sürpriz haberlerle açıklarken, Türk yöneticilerin yerel başarısı da büyük transferlerle küresele taşınıyor.

Fiat Chrysler (FCA) ve Fransız Grup PSA’nın geçen yıl yapılan ortaklığından doğan ve 14 markayı bünyesinde barındıran Stellantis, Türkiye’de büyümesini hızlandırıyor. Özellikle Grup PSA markaları olan Peugeot, Opel, Citroen ve DS bu yıl Türkiye pazarı için birbiri ardına iddialı büyüme hedefleri açıklarken, bu markalardan üçünün Türkiye yöneticileri de peş peşe globale transfer olarak Stellantis’te kritik görevler üstlendi. Diğer yandan, Türkiye’nin son dönemde gösterdiği başarılı performans, Stellantis bünyesindeki global CEO’ları İstanbul’a getirmeye devam ediyor. Opel, Citroen ve DS’in ardından son olarak Peugeot’nun Global CEO’su Linda Jackson geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Linda Jackson, Türkiye pazarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yi ziyareti sırasında bir basın toplantısı da düzenleyen Linda Jackson, Stellantis markalarının global CEO’larının Türkiye’ye ziyaretlerine yönelik sorumuz üzerine, “Citroën, DS, Opel ve Peugeot’nun global yöneticileri Türkiye’yi çok önemsedikleri ve önemli bir potansiyel gördükleri için bu ziyaretleri gerçekleştiriyor” dedi.

Stellantis’in bölgesel satış hacminin %29’u Türkiye’den

Peugeot’nun Avrupa’da biraz yerelleştiğini, ancak markayı uluslararası bir konuma getirerek denge sağlamak istediğini vurgulayan Jackson, “Bu hedefte de bizim için 2 tane önemli bölge var. Güney Amerika bölgesi ve Türkiye’nin de bağlı olduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesi” dedi. Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Stellantis satış hacminin yüzde 29’unun Türkiye’den geldiğine dikkat çeken Jackson, “Peugeot da bunun önemli bir kısmını oluşturuyor. Yani Orta Doğu satışlarının üçte biri Türkiye’den geliyor. Markamız da bunun içinde ciddi bir yer teşkil ediyor. Bu yüzden tabii ki Türkiye’deyiz. Türkiye, bizim için önemli olduğu için buradayız. Fakat dediğim gibi; marka olarak daha geniş bir çapta bu yukarı hareketi sağlamamız lazım” açıklamasını yaptı.

Türkiye’yi pilot ülke yaptı

Linda Jackson, Türk yöneticilerin Stellantis bünyesinde kritik görevlere gelmesini de değerlendirerek, “Türkiye’den çok ciddi sorumluluklar alan arkadaşlarımız oldu. Ben bunu sonuna kadar destekliyorum. Türk insanları çok açık ve girişimci insanlar. Bu nedenle bazı atılımların test edilmesi anlamında biz Türkiye’yi pilot ülke olarak kullanmak istiyoruz. Daha önceden hiç Peugeot’da var olmayan, yepyeni bir uygulamayı alıp, getirip Türkiye’de denemekten bahsediyorum. Diyelim ki web sitemizde canlı sohbet özelliği olacak, ya da web sitemiz tamamen metaverse tarafından yönetilecek olsun ve bunu test edeceğimiz yer Türkiye olsun diye karar verebiliriz” dedi. Türkiye’yi temmuz ayında ziyaret eden Opel CEO’su Florian Huettl de benzer bir açıklama yaparak, Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte üç ana pazarlarından biri yaptıklarını belirtmiş, “Türkiye artık kararlarımızı alırken danıştığımız ve dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuz bir ülke” yorumunda bulunmuştu.

Bir global lansman daha gündeme alındı Türkiye, global model lansmanlar için de bir adres olmaya başladı. Citroen CEO’su Vincent Cobée Türkiye ekibinin başarısını ödüllendirmek için haziranda ilk kez bir Citroen modelinin global lansmanı Türkiye’de yapmıştı. Peugeot CEO’su Linda Jackson da Türkiye ekibinin yeni bir modelin dünya lansmanının Türkiye’de yapılmasını istediğini aktardı ve “Neden olmasın diyelim. Güzel bir fikir. Gelecekte olabilir” dedi.

peugeot-408-1jtu.jpgPeugeot, Türkiye’yi 5. büyük pazarı yapmayı hedefliyor

Peugeot, 140 ülke arasında Türkiye’yi iki sıra atlatarak 5. büyük pazar yapmayı hedefliyor. Peugeot Global CEO’su Linda Jackson, “Türkiye geçmişte 5. sıradaydı. Yani ben Türkiye’nin bu 7’nciliğini tekrar 5’inciliğe yükseltmek istiyorum” dedi. Bu kapsamda Eylül 2022 itibarıyla yüzde 4 pazar payına sahip olan marka, bu rakamı kısa vadede yüzde 8’e çıkarmak istiyor. Bu kapsamda, Peugeot gelecek yıl 57 bin adet satışla tarihi rekor kırmayı ve yüzde 7.4 pazar payına ulaşmayı hedefliyor.

Bu hedefl ere ulaşmada SUV modellerin yanı sıra 308, 408 ve hafif ticari araçlar önemli bir rol üstlenecek. Linda Jackson, “Özellikle Türkiye’ye geldim çünkü buradaki iddialı planlarımızı konuşmak istedim. Bayilerimizi gezdim, rakiplerimizin bayilerini de geziyorum. Türkiye ekibine güvenim ve desteğim sonsuz” dedi. “TOGG’la rekabet iyi gelecek” Peugeot’nun da diğer tüm markalar gibi ana odağında elektrikli dönüşüm var. Bu alanda elektrikli araçlara geçişte önde giden marka olma hedefi var.

Linda Jackson, 2029 yılında e-208 ile başlayan yolculuğun 2023’te genişletilmiş bir elektrikli araçlar yelpazesiyle devam edeceğine vurgu yaparak, “Avrupa’da ürün gamımıza yeni e-208’in elektrikli versiyonun yanına, 2008 ve 5008’in de plug in hibrid versiyonlarıyla yeni e-308’i ekleyeceğiz. Peugeot, elektrikli araçlara geçişte önde giden marka olmak istiyor. Örneğin ekim ayında e-2008’in Türkiye lansmanı yapılacak. Türkiye’de gerekli müşteri deneyimini oluşturmak, bunun birikimini sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki yıl da e-308 gelecek” diye konuştu.

Peugeot, 2023’te de ilk Giga fabrikasını da açmayı planlıyor. Jackson, “Bu, bizim elektrikli araçlar için kendi parçalarımızı üretmemizi sağlayacak” dedi. TOGG’a yönelik de açıklama yapan Jackson, “Açık söylemek gerekirse ben bu rekabeti olumlu karşılıyorum” dedi. Bu konuda Peugeot Türkiye’nin yeni Genel Müdür’ü Gülin Reyhanoğlu da “TOGG ile ilgili de tabii ki ülkemiz için çok önemli bir yatırım, önemli bir konu. Başarılı olmasını canı gönülden diliyoruz. Bir taraftan da evet rekabeti artırmasını ve bizi zorlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

YÖNETİCİ TRAFİĞİ HIZLANDI “5 AYDA 3 BÜYÜK TRANSFER”

■ Berk Mumcu, DS Türkiye Genel Müdürü iken, Haziran 2022’de Stellantis markalarından Jeep’in ABD’deki merkezinde global kadroya transfer oldu, Mumcu Jeep markasının coğrafya ve bölge yönetimi pozisyonunda görev alacak.

■ İbrahim Anaç, Peugeot Türkiye Genel Müdürü görevini yürütürken, Temmuz 2022’de Stellantis’in dünya çapındaki 6 büyük bölgesinden bir tanesi olan, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Samir Cherfan’a bağlı olarak Stellantis Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

■ Alpagut Girgin, Opel Türkiye Genel Müdürü iken, ekim ayında Stellantis’in Markalar Planlama ve Performans Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı olarak atandı. 56 ülkeden sorumlu olacak.

6 AYDA 4 CEO ZİYARETİ

■ Citroen CEO’su Vincent Cobée, nisan ayında Türkiye’yi ilk kez ziyaret etti. Cobée Türkiye’yi 5. büyük pazarları yapma hedefleri olduğunu açıkladı. Ardından Citroen C4X ile marka ilk kez bir dünya lansmanını Haziran ayında Türkiye’de yaptı.

■ DS Automobiles CEO’su Béatrice Foucher, nisan ayında Türkiye’ye geldi. Kilit pazar yaptıkları Türkiye’de Premium segmentte ilk 5’i hedeflediklerini söyledi.

■ Opel CEO’su Florian Huettl temmuzda geldi. Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte üç ana pazarlarından biri yaptıklarını belirtti.

■ Peugeot Global CEO’su Linda Jackson geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’yi 140 ülke arasında 5. büyük pazar yapmak istediklerini açıkladı.

Aysel YÜCEL – DÜNYA

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

ELEKTRİĞİ KONFORLA BULUŞTURAN CITROËN MODELLERİNDE 0 FAİZLİ KREDİ FIRSATI!

Citroën, mayıs ayında da birbirinden özel kredi imkânlarıyla yeni bir araç satın almak isteyenlere avantajlar sunuyor. Otomobil ve hafif ticari ürün yelpazesine yönelik kredi seçenekleri ve PSA Finans desteğiyle Citroën, mayıs ayında müşterilerini showroomlarına bekliyor.

Kampanya kapsamında Citroën C3 modeli 200 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi olanakları ile satışa sunuluyor. Citroën SUV ailesinin özgün üyesi C3 Aircross modeline, 250 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı sağlanıyor. Dikkat çeken tasarımıyla Citroën C4 ve kompakt sınıfta 4 kapılı sedan ve SUV genlerini buluşturan C4 X modellerinde ise mayıs ayında, 250 bin TL için 12 ay ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı bulunuyor.

Mayıs ayının en avantajlı kampanyası ise üstün konfor ve verimlilikleri ile öne çıkan elektrikli Citroën modellerinde sunuluyor. Bu kapsamda Citroën C4 ve C4 X’in yüzde 100 elektrikli versiyonları ë-C4 ve ë-C4 X satın almak isteyenler,  300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay vade ve yüzde 0 faiz seçeneğinden yararlanabiliyor. SUV segmentinde rakiplerinden üstün konfor özellikleriyle ayrılan Shine Bold ve E-Series donanımına sahip Citroën C5 Aircross modelinde 300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay ve yüzde 1,99 faiz imkânlarından faydalanılabiliyor. Yüzde 100 elektrikli yapısıyla, tüm kent merkezlerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlayan şehir içi mobilite aracı Ami de, 120 bin TL için 12 ay vadeli ve yüzde 0 faizli kredi olanağı sağlıyor. Satışlarını iki katından fazla artırarak 2023 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Citroën’in, konforu üst seviyelere taşıyarak segmentinin öncüsü olan hafif ticari araç modeli Jumpy Spacetourer ise 300 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi seçeneği ile yeni sahiplerini bekliyor.

Continue Reading

Popüler