Test Sürüşü: Ford Puma ST

0
1334

Ekonomikoto.com sizlere her zaman harika otomobil testleri sunmaya devam ediyor. Tek köşesi konuğumuz Ford’ un B-SUV segmentinin temsilcisi olan Yeni Ford Puma!  B-SUV kategorisinde markasının imajını göğsünü gere gere temsil edecek bir model. Tanıtıldığı zaman ki heyecan ile sürüş heyecanı bambaşka.

Ford Puma, Ford’un Romanya’da bulunan Craiova Tesisi‘nde üretiliyor. Ford, otomobil severlerin artan ilgisine paralel olarak SUV ve SUV karakterini yansıtıyor. Ford, Crossover modelleriyle ürün portföyünü zenginleştirmeye devam ediyor. Yeni Ford Puma, farklı tasarımı, yenilikçi teknolojileri ile segmentine yeni bir soluk getiriyor, şık ve sportif çizgileriyle Ford’un tasarım karakterindeki mükemmeliyetçiliğini sergiliyor.

Günden güne büyüyen ve şekillenen SUV’nin pazar payında B-SUV kategorisinde imzasını atacak bir tasarım ve performansa sahip. Bir önceki B platformunun geliştirilmiş olması nın farkını PUMA da hissediyoruz.

Yeni Ford Puma’da dış tasarımdaki ergonomi gözden kaçacak gibi değil. Alçak ve eğimli tavan çizgisi, önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru iyice genişleyen omuz çizgisi dinamik ve güçlü bir görünüme sahip olduğnu gösteriyor.

Yatay iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımına kolaylık katıyor.

 

    Yeni Puma, iç tasarımında ise ergonomik, yenilikçi bir yaklaşım ve konfor ile dikkat çekiyor. Donanıma bağlı olarak sunulan sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları kabin içini ilk günkü gibi temiz tutmaya yardımcı oluyor.

Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği sunulurken, artan aks mesafesi, araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı Yeni Puma içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor.

Bu boyutsal büyümeye ek olarak Açılabilir Panoramik Cam Tavan tasarım ile ferah bir iç ortam elde edilmesi sağlanmış.

Test aracımız ST-Line paket, jantlar 19 inçe kadar yükselebilirken, süspansiyon ve kokpitteki bildiğimiz dokunuşlarla işler biraz daha sportif karaktere kayıyor.

Titanium donanım paketinde; 18 inçlik alaşım jantları, ön ızgara, sis farı ve yan marşpiyelerde krom detayları, metalik gri arka difüzörü, deri direksiyonu ve ahşap eklentileriyle fark oluşturmaya çalışıyor.

Sürdürülebilrilik felsefesiyle üretilen araçlar prensibinde, Ford Puma bu doğrultuda geleceği yaşatıyor.

Yeni, ileri görüşlü, gelişmiş EcoBoost hibrit benzinli motor seçenekleriyle sunulan Puma olağanüstü bir performansın yanı sıra etkileyici bir yakıt ekonomisi ve içten yanmalı klasik motorlara göre fark edilir ölçüde düşük CO2 emisyonu sağlıyor.

Ford  Puma’nın 1,0 litre EcoBoost benzinli motoru 125 HP’lik pakete sahip olan test aracımızı hem şehir içinde, hem şehir dışında hemde yoğun trafik şartlarında test ettik. ST-Line donanımda 1.0L EcoBoost hibrit 155PS 6 ileri manuel seçeneği ürün gamında mevcut yakın zamanda satışa sunulması bekleniyor…

yaklaşık 400 km lik yaptığımız yol şartlarında şehir içi ve yogun trafıkte 7,6 lt/100, şehir dışında 6,4lt/100km ortalarında bir yakıt sarfiyatı ile karşılaştık. Sport modu ise size gerçek bir Puma hissi yaşatıyor. Performanslı kullanımda yaklaşık 8.1lt/100 km yakıt tüketimi verdi.

Ford Puma çevreci motorunun farkını gerçekten sadece veri olarak değil gerçekte de hissediyorsunuz.  127 gr/km CO2 emisyon salım değerine (99 gr/km ve 4,4 lt/100 km NEDC) sahip.

Yeni Puma, gelişmiş sürüş destek sistemleri, daha kolay, daha az stresli ve daha güvenli bir sürüş katıyor. Start-Stop özelliğine sahip uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, E-Call ve Şerit Takip Sistemi gibi donanımlar hem otoyol hemde şehir içinde sürüşünüze hem güvenlik hemde keyif katıyor.

Güvenli sürüş demişken 180 derece açılı geri görüş kamerası, aracın arkasından geçen yayaları, bisikletlileri erkenden farkediyorsunuz. Çapraz Trafik Uyarısı özelliğine sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS) sadece kör noktadaki araçlar konusunda sürücüyü uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda geri manevra esnasında arkadan geçmek üzere olan araçlar konusunda da sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem otomatik olarak fren yapabiliyor.

Park asistanında otomatik park seçeneği ile tam bir teknoloji ve yenilik temsilcisi olduğunu gösteriyor. Sınıfındaki büyük rekabette bu vazgeçilmez sürüş keyfi ve teknolojik donanımları da eklendiğinde yakın zamanda pazar payını arttırmaması için hiç bir sebep yok.

 

Ford Puma’ nun daha geç,iş teknik özelliklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ford Puma’ nın güncel Fiyat Listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here