Connect with us

Genel

Test Sürüşü: Ford Tourneo Custom

Ekonomikoto.com okurları için bu defa konuğumuz 8+1 kişilik dev otomobil olan Ford Turneo Custom’ un otomobil versiyonu. Geniş büyük güçlü ekonomik ve konforlu bir otomobil. Israrla otomobil diyorum çünkü bu bir minibüs değil otomobil ruhsatına sahip.

Ford, Tourneo Custom’ ın makyajlanan kasası ile karışımızda olan test aracımız  ile Mercedes-Benz Vito ve Volkswagen Caravelle için dişli bir rakip olarak duruyor. Ekonomik dizel motoru  altı ileri otomatik şanzımanı ve teknolojik altyapısıyla yenilenen Ford Tourneo Custom iç mekan hacmi VIP dizilimi koltukları ile dikkatleri üzerinde topluyor. Ve elektrikli açılır sürgülü kapılar yine Turneo Custom’ da aranan ama henüz mevcut olmayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Hafif ticari sınıfta pazar payı olarak en büyük paylardan birine sahip olan Ford, VIP taşımacılık konusunda Alman rakipleri Mercedes-Benz Vito, Volkswagen Caravelle ve Peugeot Traveller ile aralarında farklar vardı. Makyajlanan Turneo Custom ile aranın epey kapandığını görüyoruz. Tabi Mercedes Vito’nun cam tavan-sunroof faktörünü ayrı tutuyoruz.

Aracın teknik özelliklerinden bahsetmeye devam edelim, Yenilenen Tourneo Custom, pazar payını arttırmak isteyen ve  sunduğu teknolojik yenilikler ile rakiplerinin gözünü korkutan Turneo Custom, beklenen satış hedeflerini neredeyse yakaladı.

 

Türkiye’de üretilen ve 8+1 versiyonuyla satılan Tourneo Custom, uzun ve kısa şasi olmak üzere iki tip olarak satışa sunuldu. Ama motor seçeneği olarak 2.0 litrelik dizel motor sunuluyor. Paket seçeneği olarak 130 HP ve 170 HP’lik iki farklı modeli seçebiliyorsunuz. Tourneo Custom’ın 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği de mevcut.

Sürüş Özelliklerine geldiğimizde bir minibüsün alt yapısını kullanan  Tourneo Custom’ı kullanırken bu hissin yerini yüksek bir otomobil kullanma hissine dönüşüyor. Otomatik vites seçeneğine sahip ve hızlı ve sessiz bir geçiş sağlıyor. Aynaların görüş açısı gayet iyi.

Ayrıca otomobil olarak sunulan araçta, start-stop, geri görüş kamerası, ön yolcu ve şoför için koltuk ısıtma, şerit takip sistemi, yorgunluk uyarı sistemi ile birlikte otomatik park sistemi de konumlandırılmış. Ayrıca yolcu camlarının tümünde perde mevcut.

Ön tasarımda otomobil görüntüsü hakim olsa da minibüste ki kullanıcı detayları unutulmamış Torpido’nun üstünde iki göz ile kullanım alanı zenginleştirilmiş.

Aracın her yerinde USB çıkışları mevcut neredeyse. Sürücüye ayrı , ön taraf yolcusuna ayrı  çıkışlar, VIP tasarım koltukların birbirine baktıgı düzendeki koltuklarda oturanlar da düşünülere her iki tarafa da ikişer adet, koltuk sırtında da ikişer adet USB çıkısı konumlandırılmış.

Koltuk konforuda gayet yerinde. Arka yolcu koltukları da ayarlanabiliyor, ortadaki koltukları yatırıp uzun yolculuklarda  servis masası olarak kullanabiliyorsunuz.

Aracı hem şoför olarak hem sağ yolcu hemde arka yolcu olarak deneme ve yaklaşık bin Km ile hem şehir içi hemde şehir dışında kullandık.

Şehirlerarası Kullanımı

Şehirlerarası kullanımda  genelde 120 Km/s olarak kullandık. Hız sabitleyici ile yol aldığımıda gercekten farkını hissediyorsunuz. Aracın yüksek olması ve aynaların büyüklüğüde hesaba katıldığında içeri aldığı rüzgar sesi gayet düşük. kış lastiği kullanmamıza rağmen yine de  içeriye lastik ve yol sesi de gayet başarılı biçimde düşük olarak  yansıyor.

Şehirlerarası kullanımda 8.9 ve 9.2 100Km/L yakıt harcadık. Uzun yol keyfi gayet yerinde ve konforlu bir sürüşe sahip, Sağ koltukta oturuyorsanız ve hava soğuksa koltuk ısıtmanızı açarak yolun keyfini çıkarıyorsunuz.

Ama arka koltukta oturuyorsanız keyifli yolculuk kısmında yerinizi aldınız demektir. Koltuklar gayet rahat ve konforlu, birbirine bakan koltuklar sayesinde keyifli sohbetlerle  yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Arka koltukların orta koltuğunu servis masası olarak kullanırken aynı zamanda bagaja da ulaşım sağlıyorsunuz.

Şehir İçi Kullanımı

Tourneo Custom’ın İstanbulda yoğun trafikte kullanımı da gayet başarılı yüksek olması ve etrafa hakim olmanın verdiği rahatlıkla yolunuzu takip edebiliyorsunuz. Aracımı kısa şase olduğu için her alanda dar ve ara sokaklarda bile sürüş kolaylığı sağladı. Tabi geri görüş kamerası ve o harika görüntü kalitesi ise bu alanda size büyük destek veriyor.

Şehir içi ve bol trafikli İstanbul yollarında işini keyifle yapabiliyor görevini yerine getiriyor. Çift sürgülü kapısının olması ayrı bir avantaj sağlıyor. Tek sorun kasislerden çok yavaş geçmelisiniz. Süspansiyon sistemi sizi biraz fazla sallayabiliyor.

Şehir içi yakıt ekonomisi de kullanıcıya göre gittiğiniz yola değişmekle birlikte 9.4 100Km/lt olarak karşımıza çıktı.

Tourneo Custom İle Keşif

Sadece evden işe işten eve yada VIP taşımacılıkta otoyolları kullanmıyoruz. Elbette rota dışına çıktığınız artık o şehir kargaşasından kaçtığınız zamanlar olacak. Biz de Tourneo Custom ile bir kaçamak yaptık ve Anadolunun en sevdiği aracı anadolunun yollarına çıkardık. Köylerde  bahçelerde ve derin derin temiz oksijen alabileceğimiz tepelere yaylalara çıkardık.

Gördük ki sadece şehir için üretilmeyen Tourneo Custom burada da sizlere keyifli bir sürüş yolculara konforlu bir yolculuk sağlıyor. Tepeleri çıkıp virajları keyifle aldığınızda gerçekten yüksek ve sedan bir otomobil sürüş hissi ile karşılaşıyorsunuz.

Keyifli sürüşlere sahip olan Tourneo Custom’u bizler çok beğendik. Biz bu seyahatleri geniş aile konsepti veya VIP yolcu taşımacılığı olarak tasarladık. ve bu verileri elde ettik.

Sizlere de keyfini çıkmanız dileğiyle.

 

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Çin’de elektrikli araçlara şarj kolaylığı 

Çin’de elektrikli araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan ilk akıllı bölgenin kurulumu tamamlandı. 

Çin’in ilk elektrikli araç (EV) şarj ve batarya değiştirme akıllı bölgesi Jiangsu Eyaletinde kuruldu. Akıllı bölge EV şarjı için gereken bekleme süresini kısaltacak.

Çin’de yeni enerjili olarak bilinen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç (NEV’ler) sayısı son yıllarda artmaya devam etti ve kullanımdaki NEV’ler 2023 sonu itibarıyla 20,41 milyona yükseldi. Çin, artan elektrikli otomobil kullanımını karşılamak için ülkenin NEV şarj tesisleri ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, 2023’te yıllık yüzde 65 büyüyerek geçen yılın sonunda neredeyse 8,6 milyona ulaştı.

Bu çerçevede elektrikli araç şarjı için gereken bekleme süresini kısaltmak amacıyla Çin’de ilk akıllı elektrikli araç (EV) şarj ve pil değiştirme gösteri bölgesi kuruldu. Çin’in Suzhou, Wuxi ve Changzhou şehirlerinde yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölge, State Grid Jiangsu Electric Power’a göre yaklaşık 1,300 şarj ünitesiyle 500 binden fazla yeni enerjili araç (NEV) sürücüsüne hizmet vermesi bekleniyor.

80 SANİYEDE EV ŞARJ AKÜLERİ DEĞİŞEBİLECEK

Araçların akülerini yalnızca 80 saniyede değiştirmelerine olanak tanıyan bölge, Wuxi’den başlayarak tüm yerlere de kurulacak. Daha önce EV sürücüleri sıklıkla yakındaki şarj istasyonlarını aramak zorunda kalıyordu. Yeni bölge, şarj tesislerinin uygun zamanları ve yerleri de dahil olmak üzere sürücülerin en hızlı ve en ekonomik şarj çözümlerini bulmasına yardımcı olmak için akıllı algoritmalar kullanıyor.

BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

State Grid Jiangsu Electric Power’ın elektrik enerjisi araştırma enstitüsünde direktör olarak çalışan Yuan Xiaodong, akıllı bölgenin şarj için gereken ortalama aylık bekleme süresini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmasının beklendiğini söyledi. Yuan, gösteri bölgesi modelinin, Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki NEV endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla komşu Shanghai’ye kadar genişletilebileceğini söyledi.

Continue Reading

Genel

Opel Experimental “Işıkla Boyama” ile Geleceği Aydınlatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, geleneksel aydınlatma teknolojilerindeki öncülüğünü Experimental konsepti ile bir adım ileri taşıyor. Opel, yayınladığı Experimental “Işıkla Boyama” videosu ile temel yapı taşlarına yeni bir yaşam enerjisi katan “Alman Enerjisi” konseptinde akıllı ışığın geleceğini gözler önüne seriyor. Videoda Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli Opel Experimental, daha az karbon ayak iziyle yeşil inovasyona, detoks etkisi oluşturan cesur ve yalın tasarımıyla temel gerekliliklere odaklanıyor. Opel, Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisi ile aydınlatma teknolojisindeki öncü geleneğini sürdürüyor.

 

Opel’in geleceğe ışık tutan konsept otomobili Experimental, “Işıkla Boyama” videosu ile yenilikçi “Alman Enerjisi” konseptinin ulaştığı üst noktayı gözler önüne seriyor. İzleyicileri sürükleyici bir gece deneyimine çıkaran bu videoda geleceğin aydınlatma teknolojileri, bu alanda köklü bir geleneğe sahip Opel tarafından sergileniyor. Bununla birlikte Opel Experimental konseptinin sıra dışı ve yenilikçi aydınlatma teknolojisinin gelecekte yolu ve çevreyi aydınlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ortaya koyuyor. Sürüş güvenliği ve konforu önemli ölçüde artıran bu üstün teknoloji, kullanıcıların duygularını da harekete geçirmeyi hedefliyor.

 

Intelli-Lux LED® aydınlatma teknolojisi ile Opel’in öncü geleneği zirveye taşınıyor!

 

Opel’in köklü geçmişe sahip önemli geleneklerinden biri, her dönem öncü aydınlatma teknolojilerini müşterilerin kullanımına sunuyor olması. Opel’in Corsa’dan Astra’ya, Mokka’dan Grandland’e ve yeni nesil Combo’ya kadar birçok modelinde sunduğu IntelliLux LED® Matrix ve Pixel Light teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, bunun bir kanıtı. Uyarlanabilir IntelliLux LED® farlar sayesinde Opel sürücüleri, yoldaki diğer kişilerin gözünü kamaştırmadan karanlıkta her zaman optimum düzeyde görüş olanağına sahip oluyor.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Stellantis Kompleks Aydınlatma Sistemleri Global Yöneticisi Philipp Röckl, “Birkaç yıl önce ‘ışık bloklarını’ ayrı ayrı gizleyebiliyorduk, ancak artık gizlenmesi gereken alanlar daha hassas ve sorunsuz bir biçimde yakalanabiliyor.Bunu mümkün kılan ise, eskisine kıyasla daha da yüksek çözünürlüğe sahip ve aynı zamanda en yüksek enerji verimliliği sunan mikro LED tabanlı HD piksel sistemleri. Bunun yanında, gelecekte ışığı dijital olarak düşünmemiz gerekecek. Yüksek piksel sayısını düşündüğümüzde, günümüzün standart aydınlatma kontrol modülleri artık yeterli değil. Şimdiden ışığın grafik gösterimini sağlayan araç mimarileri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Elektrokromik malzemeler ve yapay zeka ile aydınlatma artık “sadece” farlardan ibaret değil

 

“Alman Enerjisi” konseptinin sembollerinden biri olarak çığır açan Opel Experimental, araçların hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında gelecekte nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. İç mekanda kullanılan elektrokromik malzemeler yolcuları ortam aydınlatmasıyla sararken onların iyi hissetmesine de katkı sağlıyor. Reaktif malzemeler ise pratik özellikler sunuyor. Örneğin, Opel Experimental’ın kör noktasında kalan bir araç, bisiklet veya yaya olduğunda, ilgili kapının iç tarafında ve head-up bilgi ekranında renkli bir uyarı görüntüleniyor. Kameraların kaydettiği dış yan tarafın görüntüsü de iç kapı yüzeyine yansıtılıyor. Böylece, dışarıdaki görüntünün görünürlüğünü daha da artıran görsel bir “şeffaflık etkisi” oluşuyor. Yeni reaktif teknoloji, değişen ortam ışıklarıyla sürücünün, yolcuların ve yoldaki diğer kişilerin güvenliğini artırırken kabindeki sürücü ve yolcuların moralini yükseltip daha iyi hissetmesini de sağlayabiliyor. Opel’in “Işıkla Boyama” adını verdiği şey de tam olarak bunu gösteriyor.

 

Opel Experimental, “Işıkla Boyama” videosunda, geleceğin aydınlatma teknolojisinin görüş alanını olağanüstü bir biçimde genişletebileceğini de ortaya koyuyor. Opel Experimental gibi araçlar, kullanıcıyı çevreleyen dijital güvenlik teknolojileri sayesinde yayaları hiç olmadığı kadar hızlı ve net bir biçimde tanıyabilir. Artırılmış gerçeklik temelli teknoloji uyarı sinyali yanıp sönerek, hologramlar yoluyla sürücüler ve yoldaki diğer kişiler için önemli mesaj ve sinyalleri görüntüleyebiliyor.

 

Philipp Röckl, bu teknolojiyi, “Işığı sürücünün yanı sıra, yapay zeka yardımıyla insanları ve hayvanları daha iyi tanıyabilmesini sağlamak amacıyla kamera için de optimize etmeyi istiyoruz. Aracın tahmine dayalı ve dolayısıyla güvenlik artırıcı olanaklarının her durumda optimize edilebilmesi için gelecekte aydınlatma, kamera ve sensör teknolojisi ile algoritmaların birlikte çalışması gerekecek” şekilde açıklıyor.

 

Opel Pixel Vizor, iletişim aracı olarak ışığı kullanıyor

 

Opel, ödüllü modeli Manta GSe ile ışık sinyallerinin duyguları harekete geçirme ve güvenliği artırma konusundaki becerisini bir kez daha ortaya koydu. Bu araç, ultra modern ve benzersiz retro görünümüyle hayranlık uyandıran bakışları her yerde üzerine çekmeyi başardı. Bunun en büyük nedeni, Manta GSe’nin önüne yerleştirilmiş olan yenilikçi Opel Pixel Vizor. Araç, Pixel Vizor yoluyla çevresiyle iletişim kurabiliyor..

 

Mühendisler, yoldaki herkesin güvenliğini artırmak için sürekli olarak “geleceğin ışıklı iletişimi” üzerinde çalışıyor. Yeni, etkileyici “Işıkla Boyama” videosu, bu gelişmelerin gelecekte nasıl görünebileceğine yönelik önemli bir fikir veriyor.

 

Continue Reading

Genel

MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama başlıyor

Porföyünde bulunan 9 RES, 8 JES VE 4 HES projesi ile Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzı kapsamında talep toplama süreci başlıyor.  MOGAN Enerji için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından biri olan MOGAN Enerji’nin halka arzında talep toplama süreci başlıyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen MOGAN Enerji’nin halka arzı için 28/29 Şubat-01 Mart 2024 tarihlerinde pay başına 11,33TL’den talep toplanacak.

 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 2.230.000.000 TL’den 2.440.108.000  TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 210.108.000 TL’lik nominal değerli paylar ile mevcut ortaklara ait 52.527.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplamda 262.635.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek.

 

Şirket, halka arz eden pay sahiplerinin mevcut paylarının halka arz kapsamında satılması sebebiyle herhangi bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecek. Halka arz sonrası MOGAN Enerji’nin çıkarılmış  sermayesinin yüzde 10,76’sı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

 

Şirketin halihazırdaki portföyünün tamamı jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi olmak üzere tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Gelir çeşitlendirme fırsatı yaratan çok sayıda elektrik üretim santraline  sahip olan MOGAN Enerji’nin portföyü 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 9 adet RES, 8 adet JES ve 4 adet HES olmak üzere yurt içinde faaliyet gösteren 21 adet yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan enerji projesinden oluşuyor. 2022 yıl sonu itibariyle 5,1 milyar Türk Lirası FAVÖK rakamı  ve 62,3 milyar Türk Lirası aktif büyüklüğü bulunan şirketin, halka arzdan sonra çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,76’sının halka arzı planlanıyor.

 

30 Eylül 2023 itibarıyla şirketin toplam kurulu gücü 1.024,92 MW olup, bu kurulu gücün yüzde 66,70’ine denk gelen 683,65 MW’lık kısmını RES’ler, yüzde 25,36’sına denk gelen 259,90 MW’lık kısmını JES’ler ve yüzde 7,94’üne denk gelen 81,37 MW’lık kısmını HES projeleri oluşturuyor. Son durum itibarıyla, kapasite artışı sonucu, Şirket’in toplam kurulu gücü 1.025,52 MW’a ulaştı.

 

MOGAN Enerji Genel Müdürü Ali Karaduman, talep toplama süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik sürecine önem veren bir kuruluşuz. Borsa İstanbul’da işlem görerek güven ve şeffaflık ilkelerimiz doğrultusunda kurumsallaşma sürecimizi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

 

Karaduman, “Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe her yıl güçlü bir şekilde büyüyoruz. Sahip olduğumuz portföy doğrultusunda Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncularının başında geliyoruz. İstikrarlı büyüme yolculuğumuzda yeni ortaklarımızla birlikte yürümek bizleri heyecanlandırıyor. Yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Halka arzdan gelecek fonun önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışındaki yeni yatırımlar için değerlendireceğiz,” diye konuştu.

 

 

 

Continue Reading

Popüler