Ana Sayfa Genel Mercedes-Benz W123 1977 “Zamanda Yolculuk”

Mercedes-Benz W123 1977 “Zamanda Yolculuk”

0
1607

Mercedes-Benz W123, Zaman her şeyi eskitiyor bitiriyor ya da unutturuyor derler. Çok eski değil 1977 model yeşil bir Mercedes-Benz ile kısa bir tatil rotası yapalım dedik. Böylelikle W123 Mercedes-Benz in zaman yolculuğuna bir göz atalım ve keyfini çıkaralım dedik.

Mercedes-Benz W123 aracımız 1977 model Benzinli ve LPG li. Aracı hem benzinli hemde LPG li olarak test ettik. Rotamız ise İstanbul- Yalova yolu…

Mercedes-Benz 123 kasayı tanımakla başlayalım isterseniz. W123 Mercedes-Benz,  Mercedes Benz’in Efsane Tasarımcıları Bruno Sacco ile Friedrich Geiger  başkanlığındaki  ekibinin elinden çıkmıştır. Mercedes-Benz’in efsane tasarımcısı Bruno Sacco ekibine her zaman şunu söylüyordu ;  ”Mercedes-Benz her zaman bir Mercedes-Benz’e benzemek zorundadır.”

Ve gelelim efsane söze:

Bruno Sacco derki: bir aracın geliştirme süreci üç ila beş yıl sürmeli, üretilen araç üretim bandında sekiz yıl kalmalıydı. Bu araç, sahibinin ihtiyaçlarını 20 yıl boyunca karşılamalı ve kendinden 30 yıl söz ettirmeliydi…  Mercedes’i Mercedes yapan felsefenin özeti de budur.

 

  Mercedes-Benz W123 29 0cak 1976 yılında lansmanı yapıldı. Üretimden kalktığı 1986 yılına kadar dizel ve benzinli motor ve değişik karoser seçeneklerinde  yaklaşık 2.7 milyon adet üretildi.

Sürüş ile ilgili en önemli detaylardan biri aracın hidrolik direksiyona sahip olması. Araç 1977 model olmasına rağmen keyifli ve yumuşak hidrolik bir direksiyona sahip. Bu durum gayet büyük aracımızın şehir içinde kullanımını oldukça kolaylaştırıyor.

Mercedes-Benz W123′ te arka koltuk keyfi ise kasis ve bozuk yolların sarsıntısının sizlere ulaşmasını engelliyor.

515 Km lik yolculuğumuz boyunca keyifli bir bir sürüş yaptık. Eski yollara girip kavurucu sıcaklarda insanların klimasız yolculuğunu deneyimledik.

 

Bayram tatili sebebiyle güzel  yoğun trafiklerde sıralar bekledik.  Bu araç ile olduğunuzda ve kendinizi bu 1977 nin en son model aracında olarak gördüğünüzde trafik çilesini keyfe dönüştürebiliyorsunuz.

Yol açılıp gazlamaya başladığınızda size apayrı bir haz karşılıyor. Dört ileri vitese sahip araçta 4. vites o kadar uzun ki, 60 ta devirlenmeye başladığınızda 130 kms lere kadar tek basına sorunsuzca sizi sırtlıyor.

Aracımız orijinal bir klasik değil, revizyon görmüş günlük kullanımda çok yorulmuş bir araç olmasına rağmen vites geçişleri ve motoru gayet iyiydi.

Bu fiyatlarda bir araç ile böyle bir keyif yaşamak işin iyi bir benzin bütçesine ihtiyacınız var. Nihayetinde bir keyif aracı. LPG de de kullandık bir sorun yaşamadık çekişlerde sadece ufak bir kayıp, ivmelenmelerde ise biraz gecikmeye sebep oluyor. Onun dışında yakıtınızı yuzde elli den fazla ekonomi saglıyor.

Oktay Erginoğlu

En yakın zamanda bir  Mercedes- Benz W123 test etmeniz dileğiyle, Keyifli sürüşler.

 

Bu arada araç tarihçesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Oktay Erginoğlu

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here