ARABA YOK ! FİYAT ÇOK !

0
1911

Merhaba sıcak yaz aylarının iyiden iyiye hissedildiği şu günlerde aslında başlığımız yazının içeriğini de anlatıyor.

Sıcakların etkisini arttırması ve pandemi’nin hala hayatımızı etkilemesi ile birlikte bireylerin toplu taşımadan kaçıp araba arayışına geçmesi ve bireysel ulaşımı seçmesi sonucu artan talep otomotiv sektörünü tuş etmiş durumda.

Günlerdir haber bültenlerinde yüksek fiyatla satılan ikinci el taşıtlardan, sıfır km otomobillerin bulunmayışına kadar pek çok haber izledik.

Özetle PİYASADA TAŞIT BULUNMAMASININ ANA NEDENLERİ ŞUNLAR;

  • SALGIN SEBEBİ İLE DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE ÜRETİM YAPAN FABRİKALARIN MARTTAN HAZİRANA KADAR YAKLAŞIK 4 AY KAPALI KALMASI…
  • ÜRETİME GEÇEN FABRİKALARDA, MARKALARIN ÜLKELERİN AÇTIĞI VEYA TAHMİNİ VERDİĞİ SAYILARA GÖRE ÜRETİP YAPMASI VE ÜLKELERİ TESLİMATTA SIRAYA ALMASI…
  • OTOMOBİL ÜRETİMİNDE HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN OTOMOTİV PARÇALARININ BAŞTA ÇİN VE UZAKDOĞUDAN DÜNYADAKİ FABRİKALARA GEÇ ULAŞTIRILMASI VE EKSİKLİK YAŞANMASI Kİ BU SÜREÇ YENİ YENİ DÜZELMEKTE.
  • DALGALI OLAN DÖVİZ KURLARI; DOLAR VE EURO DAKİ YÜKSELİŞLERE COVID 19 BELİRSİZLİĞİNİNDE EKLENEREK İTHAL OTOMOBİLLERDE FİYATLARIN SABİTLENENMEMESİ.
  • YUKARIDA SAYILAN NEDENLER BAĞLI OLARAK O KM TAŞIT BULMAKTA SIKINTI YAŞANMASI SEBEBİ İLE 2.EL TAŞITA NORMALDEN FAZLA TALEP OLUŞMASI.
  • İKİNCİ EL OTOMOTİV PAZARINI BESLEYECEK TAKAS İMKANLARININ OLMAYIŞI.
  • İKİNCİ EL OTOMOTİV PAZARINI BESLEYEN ANA FAKTÖRLERDEN OTO KİRALAMA VE FİLO ŞİRKETLERİNDNE GELEN ARAÇLARIN O SEKTÖRLERDE YAŞANAN BÜYÜK DARALMA VE KRİZ YÜZÜNDEN GEÇEN YILLARA ORANLA FAZLA ARAÇ SAĞLAYAMAMASI.
  • GELECEK DÖNEM İLE İLGİLİ KRİZ BEKLENTİSİ SEBEBİ İLE TÜKETİCİLERİNİN BEKLEMEK İSTEMEDEN BİR AN ÖNCE OTOMOBİL ALMA İSTEĞİ İLE AŞIRI YOĞUNLUK YAŞATMASI…

İşte bu sebepler malum süreci yaşamamızı sağladı. Şu an için bazı markalar 3 ay sonraya teslimat ile 0 km araç satışı yaparken ithal otomobillerde fiyat sabitlemede yapılamıyor.

Elindeki nakiti değerlendirmek isteyen ve daha fazla zam gelmeden araba almak isteyen tüketici beklememek için ikinci ele kayıyor dolayısı ile zaten az olan ikinci el stoğu daha da değerleniyor.

Eğer araba almaya karar verdiyseniz ve elinizde eski bir araba varsa önce bunu elinizden çıkartmak ya da takasa vermeniz gerekiyor ama 0 araç olmayınca bu işlem yapılamıyor. Elindeki otomobili değerinden aza satma korkusu bireysel ilanları da etkiliyor ve insanlar fiyat yükseltmeye başlıyor.

Büyün bu domino etkisini kırma adına vatandaşlara da daha sabırlı olmak ve dikkatli düşünmek düşüyor. Neticede bu sanal fiyat artışının ve yokluğun sebebi çok basit bir ekonomik tabir olan Arz-Talep Dengesizliği Arzdan fazla Talep varsa ve ‘’YOK’’ kavramı hayatımıza girmeye başladıysa o şeyin fiyatının astronomik olması da doğal… Biraz sabır ederek belki de lüksümüzden ve tercihlerimizden biraz ödün verip daha basit otomobillere yönelirsek ekonomik ve sosyal anlamda mağdur olmamış oluruz.

Güvenli ve Sağlıklı Sürüşler….

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here