BMW-Mercedes ile Amazon-Microsoft’tan Otomobil Odaklı Ortaklık

0
254

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Almanya merkezli BMW ve Mercedes, Amazon ve Microsoft ile bir araya geldi. Kurulacak akıllı altyapı sayesinde otomobil üretimi yüzde 20 oranında artacak.

Otomobiller son yıllarda çok hızlı şekilde değişiyor, artık kullandığımız araçların kalbinde güçlü bilgisayar yer alıyor. Ancak bir süre sonra bunlar da yeterli gelmeyecek. Firmalar daha gelişmiş imkanlar için buluttan yararlanmaya başlayacak. İşte bu isimlerden birisi BMW olacak. Dev üretici kısa süre önce gelecek için Amazon ile “Amazon Web Services (AWS)” bulut sistemi özelinde ortaklık kurduklarını duyurdu.

BMW tarafından yapılan açıklamaya göre gelişmiş AWS yazılımları, “Neue Klasse” olarak geçen platform üzerine kurulacak yeni nesil elektrikli araçlara entegre edilecek. Bu platform mevcut BMW modellerine kıyasla yaklaşık üç kat daha fazla araç verisi işleyecek bir temel üzerine kuruluyor. Bu araçlara yüksek gücü sağlayacak olan Amazon, firmalara güvenli bir veri yönetimi vadettiği AWS özelinde başka otomobil firmalarıyla da görüşmeler yapıyor.

Neue Klasse platformuna sahip araçlardan gelen tüm verileri AWS üzerinde depolayacak ve işleyecek olan BMW, bugün ortaklık konusunda gündeme gelen tek isim değildi. Mercedes-Benz ve yazılım devi Microsoft da önemli bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu ikili arasındaki ortaklığın arkasında direkt olarak otomobil üretimi yer alıyor.

Mercedes-Benz, otomobil fabrikalarını Microsoft Cloud’a bağlayan MO360 Veri Platformunu karşımıza çıkarıyor. Kurulan bu akıllı altyapı sayesinde otomobil üretim veriminin 2025’e kadar yüzde 20 oranında artırılması hedefleniyor.

bmw-ile-amazon-ve-mercedes-benz-ile-microsoft.jpg

Microsoft Cloud bulut altyapısı sayesinde Mercedes-Benz fabrikalarındaki lojistik ekiplerinin tedarik zinciri darboğazlarını çok daha hızlı çözmesi hedefleniyor. Bu altyapı sayesinde düşük emisyonlu üretim için kaynakların dinamik olarak yönetilebileceğini belirten Mercedes-Benz, üretim ekiplerinin herhangi bir cihazdan Microsoft Power BI’a erişip bilgi alabileceğini, karbon emisyonlarını, enerji ile su kullanımını ve atık yönetimini takip etmek için gelişmiş veri analitiği araçlarına erişim sağlayabileceklerini aktarıyor.

Temelde araç üretimini daha verimli, esnek ve sürdürülebilir hale getirmek için iş birliği yapan Mercedes-Benz ve Microsoft, yeni MO360 Veri Platformu ile dünya çapındaki yaklaşık 30 farklı binek otomobil fabrikasını Microsoft Cloud’a bağlayacaklarını açıklıyor.

KAYNAK: https://www.log.com.tr/bmw-ile-amazon-ve-mercedes-benz-ile-microsoft-otomobil-odakli-ortaklik-kurdu/

ALINTI: https://tekdeeps.com/bmw-partners-with-amazon-mercedes-with-microsoft/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here