COVID-19 İkinci El Araç Fiyatlarını Düşürdü mü?

0
1863

İkinci el araç pazarı, 2020 yılının ilk çeyrek dönemindeki ikinci el araç pazarı değerlendirildi.  COVID-19’un ikinci el araç pazarındaki satış fiyatlarını da etkilediğini ve fiyatların ortalama yüzde 4,5 düştüğü belirlendi.

Ocak ve şubat aylarında ikinci el araç pazarının hareketli günler geçirdi. TÜİK verilerine göre ocak ve şubat aylarında 1,5 milyondan fazla ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 50’den fazla artış olduğunu görüyoruz. Henüz resmi sonuçlar olmasa da COVID-19 etkisiyle mart ayında, ocak ve şubat aylarının altında bir satış bekleniyor.

COVID-19 etkisini kendi platformumuz üzerinden gerçekleşen satışlarla da inceliyoruz. Mart ayının ilk 10 gününde satış fiyatlarında yüzde 3’lük bir artış gördük, son 20 günde ise yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı. Genel itibarıyla mart ayında fiyatlarda yüzde 4,5’lik bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Fiyatlar bir süre daha düşebilir ancak bunun geçici olacağını, yaz aylarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatlarının artacağı düşünülüyor.

Otomotiv satış sitelerinde ise ihalelere teklif veren kişi sayısında  mart ayı ile ocak ayı arasında yaklaşık yüzde 20 düşüş yaşandı. Yine de mart ayının son iki haftasından önce talebin iyi olduğunu söylenebilir. Platformlar üzerinden en çok ekonomi sınıfındaki Renault Clio, Peugeot 301 gibi araçlar satıldı. COVID-19 gündemi bittikten ve hayatın normale dönmesinden sonra talebin yeniden oluşacağını, şu anda araştırma yapan ve doğru zamanı bekleyen çok kişi var.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here