Connect with us

Ticari

Elektrikli TIR Tesla Semi’nin ilk Müşterisi Pepsi Oldu

Tesla’nın elektrikli tırı ilk olarak 2017’de duyurulmuş ve 2019’da üretime gireceği söylenmişti. Yaşanan tüm gecikmelerden sonra Tesla Semi artık hazır ve ilk müşterisine teslim edildi bile.

CEO Elon Musk, Tesla’nın elektrikli çekicisi olan Semi’yi resmen tanıtmasından beş yıl sonra artık teslimatlara hazır durumda. Tesla’nın Nevada Gigafactory’sinde düzenlenen “Semi Delivery Event” sırasında fabrikadan çıkan ilk Tesla Semi, alıcısı Pepsi’ye teslim etti. İçecek üreticisi toplamda 100 adet Tesla Semi siparişi yapmış durumda.

Tesla Semi, taşımacılık için önemli

Tesla, Semi’nin arka akslardaki dört bağımsız motorla çalıştırıldığını, yük altında 0-100 km/s hıza 20 saniyede çıkabileceğini ve tek şarj ile 800 kilometre gibi oldukça başarılı bir menzile sahip olduğunu belirtiyor. Tesla Semi boş haliyle ise 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkıyor. Öte yandan Tesla Semi’nin 480 km ve 800 km olarak iki farklı batarya paketi bulunuyor ve araçların ilk duyurusunda bunların fiyatının sırayla 150.000 dolar ve 180.000 dolar olacağı açıklanmıştı. Etkinlik sırasında bu fiyatların değişip değişmediğine değinilmedi.

Etkinlik sırasında konuşan Elon Musk, gezegen genelinde malların nakliyesinden kaynaklanan karbon emisyonlarının miktarını azaltma ihtiyacından bahsetti. Tesla Semi’nin ayrıca 1.000 voltluk yeni bir aktarma organı mimarisine, çekiş kontrolüne, rejeneratif frenlemeye ve sorunsuz otoyol sürüşü için otomatik debriyaja sahip olduğu açıklandı.

elektrikli-tesla-pepsi.webpElektrikli tır Tesla Semi’nin ilk teslimatı gerçekleşti

Tasarımsal açıdan tamamıyla verimlilik odaklı şekillendirilen Semi, iç tasarımı açısından diğer tırlardan ayrılıyor. Merkezde yer alan sürücü koltuğunun sağında ve solunda iki büyük dokunmatik ekran yer alıyor. Genel olarak kabin oldukça geniş ve ferah. Öte yandan sürücünün görüş açısı da hayli yüksek. Ek olarak kör noktaları gösteren kameralar da ekranlar sürücüye gösteriliyor, bunlar da kazayı önlemede oldukça önemli.

tesla-semi2.webpEtkinlik sırasında şarj konusuna değinen Musk, Tesla’nın 1 megavat doğru akım gücü sağlayabilen yeni bir sıvı soğutmalı şarj konnektörü geliştirdiğini açıkladı ve Cybertruck için de kullanılacağını duyurdu.

Öte yandan Tesla Semi tarafındaysa 1.6 km başına sadece <2 kWh enerji tüketimi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Büyük bir verimlilik vaadiyle gelen Semi, diğer içten yanmalı modellere kıyasla yılda 70.000 dolar seviyesinde bir yakıt tasarrufu da sağlayacak. Böylece kısa bir sürede kendisini amorti edecek. Tüm bunlara ek olarak Tesla Semi, bu noktada artık türünün tek örneği değil. Rakipler arasında Volvo, Daimler ve hatta Nikola da yer alıyor ve bu firmalar kendi elektrikli tırlarını geliştiriyor.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Ticari

Daimler, otonom sürüş özellikli elektrikli kamyonunu tanıttı

Daimler Truck, Kuzey Amerika’da otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli kamyonunu tanıttı. Elektrikli Freightliner eCascadia isimli kamyon, seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip.

Daimler Truck’ın bağımsız yan kuruluşu Torc Robotics’in otonom sürüş yazılımı, gelişmiş sensör ve işlemcilerle donatılan kamyon, tam otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. 4. seviye otonom sürüş, çoğu durumda aracın sürücüden bağımsız hareket edebildiğini ifade ediyor, yine de sürücünün direksiyonun başında olması gerekiyor.

Daimler’in elektrikli Sınıf 8 Freightliner eCascadia kamyonu, 2022’de üretime girdi ve şu anda ABD’de 55’ten fazla filoda kullanılıyor. Özel Detroit ePowertrain güç aktarım sistemine sahip olan kamyon, 250 km, 350 km veya 370 km menzil seçenekleri sunuyor. Aracın bataryası ise 90 dakikada %80’e kadar şarj edilebiliyor.

Daimler Truck’ın mühendislik ekibi, sürücü ve yolcu koltukları arasında konumlandırılan bilgi işlem ünitesi için gelişmiş bir prototip hava soğutma konsepti geliştirdiğini belirtiyor. Kameralar, lidar ve radar sensörleri ise ön camın üst kısmında yer alıyor. 2015 yılından bu yana otonom kamyon teknolojisi geliştiren şirket, 2027 yılına kadar pazara girmeyi hedefliyor.

Continue Reading

Ticari Araç Sektörü

Mercedes-Benz Türk, İhracatta yine Türkiye’nin Yıldızı

Şirket, yılın ilk üç ayında, Aksaray Kamyon Fabrikası’ndan 2.865 adet kamyon ve çekicinin yanı sıra Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan gerçekleştirdiği 769 adet otobüs ihracatıyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etti.

1970 yılında Mısır’a gerçekleştirdiği ilk otobüs ihracatı ve 2001 yılında Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ilk kamyon ihracatının ardından Mercedes-Benz Türk, bugün gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin yıldızı olmaya devam ediyor. 2023 yılını rekorlarla kapatan şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde 2.865 adet kamyon ve çekici, 769 adet otobüs ihracatıyla ağır ticari araç endüstrisindeki öncülüğünü sürdürdü.

Mercedes-Benz Türk, 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 7’sine imza atarken, Hoşdere Otobüs Fabrikasında ürettiği her 10 otobüsten 7’sini ihraç etti. İlk çeyrekte Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan 27 farklı ülkeye otobüs ihracatı yapılırken, Anadolu’nun merkezindeki Aksaray’da üretilen kamyonlar 13 ülkede yollara çıktı.

Continue Reading

Ticari

Ford Trucks, gelecek nesil taşımacılığa şimdiden hazır

Ford Trucks, Türkiye’de 1 Ocak 2025 itibariyle yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği’nin belirlediği güvenlik ve çevresel standartlarını şimdiden karşılayarak sektörüne öncülük eden firmalar arasında öne çıkıyor.

‘Her Yükte Birlikte’ sloganıyla müşteriyi daima merkeze alan Ford Trucks, tüm ürünlerinde sunduğu yeni nesil akıllı, sürdürülebilir teknolojilerine ve konfor özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Geleceğin taşımacılık çözümlerine öncülük eden Ford Trucks, sektörün güvenlik ve çevresel kalite standardını belirleyen Avrupa Birliği regülasyonu ‘General Safety Regulation’ (Genel Güvenlik Yönetmeliği) henüz devreye girmeden Gelişmiş Sürücü Destek Sistemlerini (ADAS) tüm ürün portföyünde standart hale getirdi. Ford Trucks’ın ITOY ödüllü aracı F-MAX başta olmak üzere tüm ürün portföyü bu gelişmiş özelliklerle donatıldı. Yakın zamanda lansmanı yapılan modern bir tasarıma ve bağlanabilirlik teknolojisine sahip yeni F-LINE serisi de yeni regülasyonla uyumlu bir şekilde bu ay itibariyle satışa sunuluyor.

ford-trucks-f-line.jpgGenel Güvenlik Yönetmeliği, Avrupa Birliği’nin otomotiv endüstrisindeki hedefleri doğrultusunda araçların güvenliğini artırmak amacıyla Avrupa’da temmuz ayında devreye girecek ve böylece Avrupa’da satılan ağır ticari araçlarda belirli güvenlik özelliklerinin standart olması sağlanacak.

Talep edilen teknolojiler arasında Alkol Kilidi Hazırlığı, İleri Hareket Bilgilendirme Sistemi, Trafik Levhası Tanıma Sistemi, Çarpışma Önleme Yardımı, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çarpışma Önleme Yardımı, Sürücü Dikkat Takip Sistemi, Geri Görüş Kamerası ve Lastik Basınç Takip Sistemi gibi özellikler yer alıyor.

Ford Trucks tüm bu sürücü destek teknolojilerini karşılamanın yanı sıra ek olarak Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımı, Dur&Kalk Özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı ve Otomatik Yanan Uzun Far özelliklerini de sunuyor. Tüm bu özellikler sürücüler ve yolcular için daha güvenli bir taşımacılık deneyimi sağlarken aynı zamanda çevresel etkileri minimize ederek daha sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.

ford-trucks-fmax-select.jpgFord Trucks gelecek nesil taşımacılık vizyonuyla fark yaratıyor

Ford Trucks’ın bu yönetmelikle uyumlanması, güvenlik ve çevresel sorumluluklarına verdiği önemi ve gelecek nesil taşımacılık vizyonunu gösteriyor. Bu sayede Ford Trucks müşterilerine en güvenli, en sürdürülebilir ve en yenilikçi araçları sunarak sektörde öncü olmaya devam ediyor.

“En verimli taşıma çözümleri ile değer yaratmak” vizyonuna sahip olan Ford Trucks; Ar-Ge gücü, mühendislik yetkinliği ve inovasyon yatırımlarıyla ürün portföyünü teknolojik ve çok yönlü araçlarla genişletiyor. Müşteri deneyiminin her aşamasında verimlilik, memnuniyet ve güvenilirlik sunmaya odaklanan Ford Trucks, güvenlik teknolojileriyle güçlendirilmiş, en üst düzeyde sürüş keyfini temsil ediyor.

LOJİPORT

Continue Reading

Popüler