Connect with us

Elektrikli Otomobiller

Hyundai, elektrikli otoya 18 milyar dolar ayırdı

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, 2030 stratejisi kapsamında AR-GE çalışmalarına yaklaşık 75 milyar dolar bütçe ayırdıklarının altını çizerek, “Bunun 18 milyar doları elektrikli araçları geliştirmek için kullanacak” dedi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Türkiye’de 2018 yılındaki “Yılın Otomobili” yarışmasında IONIQ’in hibrit modeliyle “Yılın Otomobili” seçildiğini anımsatarak, “IONIQ 5, bizim için çok önemli bir model. OGD jürisinin oylarıyla 7 finalistten biri olarak görülmesinden dolayı mutluyuz.” dedi.

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl sekizinci kez gerçekleştirilecek “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimlerinin finalinde yarışacak 7 aday modelin açıklanmasının ardından finalist markalar, aday modellerine ilişkin basın toplantısı düzenliyor.

Hyundai tarafından elektrikli IONIQ 5 için İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Berkel, Türkiye’de 2018 yılındaki “Yılın Otomobili” yarışmasında IONIQ’in hibrit modeliyle “Yılın Otomobili” seçildiğini anımsattı.

Berkel, IONIQ 5’in kendileri için çok önemli bir model olduğunu, OGD jürisinin oylarıyla 7 finalistten biri olarak görülmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Murat Berkel, Hyundai’ın değişime güç veren bir marka olduğunu belirterek, “Çünkü otomotiv dünyasında elektrifikasyona doğru çok hızlı bir geçiş var ve global markalar da bu yönde çok önemli yatırımlar yapıyor. Hyundai markası da yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. 2030 stratejisi kapsamında da AR-GE çalışmalarına yaklaşık 75 milyar dolar bütçe ayırdı. Bunun 18 milyar dolarını elektrikli araçları geliştirmek için kullanacak. Bu da markamızın bu noktada ne kadar önemli ve ciddi adımlar attığını gösteriyor.” diye konuştu.

Hyundai Motor Grubu’nun tüm markalarıyla birlikte 2030’a kadar 30’dan fazla yeni elektrikli modeli tanıtıp satışa sunmayı hedeflediğini aktaran Berkel, Hyundai’ın 2035’e kadar da tüm ürün gramını elektrikli araçlar ve alternatif yakıtlı araçlardan oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

“Elektrikli araç satışı hızla artıyor”

Elektrikli araç satışının dünyada artarak devam ettiğini vurgulayan Berkel, şunları kaydetti:

“Özellikle Avrupa’da geçen sene yanlış hatırlamıyorsam 1,5 milyona yakın araç satıldı. Satışlardan yüzde 16-17 civarında pay aldığı söyleniyor. Bu oranın 2030’a kadar da yüzde 60’a çıkacağını tahmin ediyoruz. Ülkemizde de tabii Togg’un satışa sunulmasından sonra burada da bir artışla 2030’a kadar yüzde 35’lere çıkacağı öngörülüyor.”

Berkel, Hyundai’ın artık geleneksel otomobil üreticisi olmak istemediğini, insanların hayatlarını kolaylaştıracak ve bunu yaparken de çevreye duyarlı olacak çözümler üretmeyi hedeflediğini söyledi.

OTOPODYUM

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Tesla Çin’de rakibi BYD’ye karşı kan kaybediyor

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla Nisan ayında 62 bin167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi. Çinli rakibi BYD’nin satışları ise 312 bin 48 adet oldu.Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin üretimi araç satışı Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çin Binek Araç Birliği verilerine göre, elektrikli araç üreticisi Tesla, 2024 yılı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 azalışla 62 bin 167 adet Çin’de üretilmiş araç satışı gerçekleştirdi.

Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarının teslimat rakamlarında, Mart ayına kıyasla %30,2 azalış görüldü.

BYD’NİN SATIŞLARI %49 ARTTI

Şirketin Çinli rakibi BYD geçen yılın aynı ayına kıyasla %48,97 artışla 312,048 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Nisanda satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg oldu

Türkiye elektrikli otomobil pazarında nisan ayında satış lideri 3 bin 3 adetle Togg olmaya devam etti.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 Nisan’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu.

Nisanda otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 olurken hafif ticari araç satışları da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 şeklinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 16,2 büyüme gösterdi.

“Tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 266,2 arttı

Nisan ayında “tam elektrikli” otomobil satış sayısı yüzde 266,2 artışla 6 bin 97 oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2’den yüzde 9,9’a, hibrit otomobillerin payı yüzde 11,3’ten yüzde 17,4’e yükseldi.

“Tam elektrikli”, “uzatılmış menzil elektrikli” ve “hibrit” araçlar ele alındığında, toplam pazarın yüzde 28,1’inin, içinde elektrikli motor da bulunan araçlardan oluştuğu görüldü.

Togg T10X pazar lideri olmaya devam etti

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, nisanda da pazar liderliğini sürdürdü.

Nisanda 3 bin 3 adet satılan Togg, en yakın rakibine 2 bin 264 adet fark attı.

Bu dönemde Togg’un elektrikli otomobil pazar payı yüzde 49,25 olarak kayıtlara geçti. Bir diğer ifadeyle satılan her 2 elektrikli otomobilden 1’i Togg T10X oldu.

Yılın 4 aylık verilerine bakıldığında ise Togg’un elektrikli satışlarında pazar payı 7 bin 148 satışla yüzde 35,29 seviyesinde gerçekleşti.

En fazla satılan elektrikli modeller

Elektrikli otomobil pazarına model bazlı bakıldığında nisanda Togg T10X’in ardından satışlarda 739 adetle SsangYong Torres ve 361 adetle BMW X1 sıralandı.

Hyundai IONIQ 5, 239 adetle dördüncü ve Volvo XC40 da 185 adetle beşinci sırada yer aldı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla ise 27 satış gerçekleştirdi.

AA

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

ELEKTRİĞİ KONFORLA BULUŞTURAN CITROËN MODELLERİNDE 0 FAİZLİ KREDİ FIRSATI!

Citroën, mayıs ayında da birbirinden özel kredi imkânlarıyla yeni bir araç satın almak isteyenlere avantajlar sunuyor. Otomobil ve hafif ticari ürün yelpazesine yönelik kredi seçenekleri ve PSA Finans desteğiyle Citroën, mayıs ayında müşterilerini showroomlarına bekliyor.

Kampanya kapsamında Citroën C3 modeli 200 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi olanakları ile satışa sunuluyor. Citroën SUV ailesinin özgün üyesi C3 Aircross modeline, 250 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı sağlanıyor. Dikkat çeken tasarımıyla Citroën C4 ve kompakt sınıfta 4 kapılı sedan ve SUV genlerini buluşturan C4 X modellerinde ise mayıs ayında, 250 bin TL için 12 ay ve yüzde 1,99 faizli kredi imkânı bulunuyor.

Mayıs ayının en avantajlı kampanyası ise üstün konfor ve verimlilikleri ile öne çıkan elektrikli Citroën modellerinde sunuluyor. Bu kapsamda Citroën C4 ve C4 X’in yüzde 100 elektrikli versiyonları ë-C4 ve ë-C4 X satın almak isteyenler,  300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay vade ve yüzde 0 faiz seçeneğinden yararlanabiliyor. SUV segmentinde rakiplerinden üstün konfor özellikleriyle ayrılan Shine Bold ve E-Series donanımına sahip Citroën C5 Aircross modelinde 300 bin TL’ye varan kredi için 12 ay ve yüzde 1,99 faiz imkânlarından faydalanılabiliyor. Yüzde 100 elektrikli yapısıyla, tüm kent merkezlerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlayan şehir içi mobilite aracı Ami de, 120 bin TL için 12 ay vadeli ve yüzde 0 faizli kredi olanağı sağlıyor. Satışlarını iki katından fazla artırarak 2023 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Citroën’in, konforu üst seviyelere taşıyarak segmentinin öncüsü olan hafif ticari araç modeli Jumpy Spacetourer ise 300 bin TL için 12 ay vade ve yüzde 1,99 faizli kredi seçeneği ile yeni sahiplerini bekliyor.

Continue Reading

Popüler