A’dan Z’ye Volkswagen Caddy’nin 40 Yıllık Serüveni

0
1345

Volkswagen Caddy, Türkiye’de olduğu kadar diğer ülkelerde çok sevilen bir HTA ama artık bir MPV olma yolunda ilerliyor. Peki bu Caddy efsanesi nasıl doğdu, nasıl gelişti ve nasıl hayatımıza bu kadar girdi.

Ekonomikoto.com, son 40 yıldır tüm dünyada büyük ve küçük aileler ve işletmeler için mükemmel bir yoldaş olan  Volkswagen Caddy’nin beş neslininin kısa hikayelerini derledi…

 Beşinci neslini yakın zamanda duyuran Caddy, ileri teknoloji, her zamankinden daha fazla güvenlik sistemi ile en mükemmel Volkswagen Caddy olma özelliğini taşıyor.

Yeni modeli kutlamak için Volkswagen Ticari Araçlar, Caddy’nin Kuzey Amerika’dan Polonya’ya Güney Afrika ve İspanya üzerinden seçkin mirasıyla bu tarihi yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

Caddy 1: 1978-1992
Dünyadaki toplan satış adedi: 207.000

Caddy hikayesi 1978’de Tavşan olarak bilinen Pittsburgh, Pennsylvania yakınlarındaki Volkswagen Westmoreland Montaj Fabrikasında üretilen bir pick-up macerası olarak ABD’de başlıyor. Çok amaçlı araç 1982’de Avrupa’ya getirildi ve Saraybosna’da yeniden tasarlandı. Adı güncellenip Caddy olarak yeniden isimlendirildi.

1.83 metrelik etkileyici bir yük bölmesi ile müşteriler, cam takviyeli plastikten (GRP) yapılmış bir kargo yatağı sert üstünü seçerek, pick-up’ı küçük bir kentsel dağıtım kamyonuna dönüştürebiliyorlardı. Ayrıca 1980’lerde Caddy’yi kompakt bir kampçıya dönüştüren karavan tarzı eklenti birimleri de sunuldu.

Avrupa’da Mk1 Golf’e dayanan ilk Caddy’nin üretimi 1992’de sona erdi, ancak 2007 yılına kadar Uitenhage’daki Güney Afrika fabrikasında üretilmeye devam edildi. Dünya çapında ilk nesil Caddy’nin 207.000’den fazlası üretildi.

 

Caddy 2: 1995-2003
Dünya çapında toplam satışlar: 520.000 (SEAT Inca / Škoda Felicia dahil)

İkinci Caddy 1995’te çıkış yaptı. Platformu SEAT Ibiza ve Volkswagen Polo’ya dayanıyordu. SEAT İnka ile eşleştirildi ve aynı üretim hattında Barselona yakınlarındaki Martorell fabrikasında üretilmeye başlandı. Orijinalin sert dönüşüm başarısının ardından, Caddy 2 panel van ve yüksek tavanlı olarak tasarlandı. Hususi kullanım ve hafif ticaretleri ile  ve paket servisçilerine kadar herkes için ideal bir tasarıma sahipti.

Volkswagen, Caddy 2’yi yalnızca kanatlı kapılar ve 2,9 m 3’lük bir yük kapasitesi ile sundu . 1995 yılında ‘Vantasy’ konsept aracıyla Volkswagen, sonraki Caddy kampçılarının ilk kavramsal zevkini açıkladı. 1996’da Caddy pick-up’ı başlattı, Škoda Felicia’nın kardeş aracı olarak Çek Cumhuriyeti’nde üretildi. 1997’de daha sonraki kompakt MPV’lerin öncüsü olan Caddy Ailesi’ni izledi.

Üretime son verildiğinde, yaklaşık 520.000 sürücü ikinci nesil bir Caddy veya neredeyse aynı SEAT Inca veya Škoda Felicia modelini tercih edilmişti.

 

Caddy 3: 2003-2014
Dünya çapında toplam satışlar: 1.6 milyon

Üçüncü nesil Caddy, Mk5 Golf ve orijinal Touran’ın platformuna dayanarak 2003 yılında başlatıldığında tamamen yeni bir modeldi. Üretimi Polonya’nın Poznan’daki mevcut tesisine taşındı. 3.2m 3’lük bir kargo bölmesine sahip olan Caddy, ilk kez arka kanat kapıları veya büyük bir bagaj kapağı seçeneğine sahipti.

Caddy, bir panelvan, kamyonet , genç aileler için ideal, esnek yedi koltuklu konfigürasyona sahip kompakt bir MPV’ye dönüştü. Caddy Tramper, 2005 yılında – ilk kompakt karavan ile takip ederken, Caddy Maxi 2007’den geldi. 4,41m’den 4,88m’ye kadar uzatılmış uzunluğu ile daha büyük yük kapasitesine sahipti.

Caddy 3 satış rakamları 856.000’in üzerinde 2003-2010 arasında yükseldi. Bu başarı ile yeni bir tasarım ve en son teknolojiyi içeren büyük bir model güncellemesi geldi. Tüm versiyonlar artık ESC ile donatılmış olarak gelirken, isteğe bağlı 4MOTION dört tekerlekten çekiş kendi sınıfında bir ilkti. 2013 yılında Cross Caddy, sağlam dış panelleri ve dört tekerlekten çekişli kompakt bir MPV / SUV crossover olarak piyasaya sürüldü.

Üçüncü nesil Caddy, halefi için 2015 yılında yol aldığında, 11 yılda 1,6 milyonun üzerinde toplam satış elde etti.

 

Caddy 4: 2015-2020
Dünya çapında toplam satışlar: 722,000

Volkswagen Ticari Araçlar, dördüncü nesli panel van, mülkler ve kompakt MPV seçenekleriyle ve eksiksiz müşteri çok yönlülüğü için iki, beş ve yedi koltuk konfigürasyonuyla başlattı. Dört tekerlekten çekişli Caddy Alltrack – Cross Caddy’nin halefi – Caddy Plajı’nın hemen ardından geldi.

Caddy 4, Şehir Acil Durum Frenlemesi, ACC Uyarlamalı Mesafe Kontrolü ve Sürücü Uyarısı dahil olmak üzere konfor ve güvenliği artıran sürücü destek sistemleri için büyük bir adımdı.

Mart 2018’de Volkswagen Ticari Araçlar, Polonya Poznań tesisinde üretilen Caddy 3 ve 4 modelleri için iki milyonluk çizgiyi aştı. 2019’un sonuna kadar, bunların 722.000’i Caddy 4 tarafından açıklandı.

Caddy 5: 2020-
En son Caddy, ABD’nin orijinal lansmanından bu yana 40 yıl ve üç milyon birim sonra Şubat 2020’de açıldı. Yenilikçi Caddy 5, teknoloji, bağlantı ve güvenlik alanlarında büyük bir yükseltmeye sahiptir ve baştan sona yepyeni bir platformda üretilmiştir. Seti Yük ve Maxi şeklinde yük alanı aralıklarında 3.3m den 3 4.0m için 3 – yeterli iki Euro palet için yana doğru yüklenir. Yeni ‘Innovision Cockpit’ akıllı telefon bağlantısı sağlarken, 19 sürücü yardım sisteminin altısı yeni.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here